| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Wyłączenie odpow. karnej > Kto nie podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo aborcji?

Kto nie podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo aborcji?

Stypizowanie przestępstwa aborcji oraz przestępstwa przerwania lub doprowadzenia kobiety ciężarnej do przerwania ciąży ma na celu ochronę życia i zdrowia kobiety ciężarnej a także nierozłącznie z tym związanego życia dziecka poczętego. Przedmiotem ochrony jest również prawo kobiety ciężarnej do tego dziecka.

Czym  jest aborcja?

Aborcja a więc przerwanie ciąży to zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej. Nie stanowi zatem przestępstwa przerwanie ciąży w wyniku samoistnego poronienia z przyczyn naturalnych. Przestępstwem będzie jedynie świadome podjęcie działań mające na celu wywołanie poronienia.    

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wyjątki ustawowe dopuszczające aborcję:

Art. 4a Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wylicza wyjątki, w których świadome przerwanie ciąży jest dozwolone przez prawo tj:

→ zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej

→ badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,

→  zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego

Przerwanie ciąży w przypadku gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej. Przy uzasadnionym podejrzeniu, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, jest to możliwe tylko gdy od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Przerwania ciąży dokonuje lekarz w szpitalu posiadając pisemną zgodę kobiety.

Zobacz: Kodeks karny

Kto ponosi odpowiedzialność za przestępstwo aborcji?

→ osoba która dokonała aborcji

→ osoba która udzieliła pomocy przy dokonaniu aborcji

→ osoba która nakłaniała kobietę ciężarną do przerwania ciąży

Zadaj pytanie na FORUM

Nie ponosi odpowiedzialności karnej za przestępstwo aborcji kobieta u której dokonano przerwania ciąży.

Przestępstwo aborcji poprzez zaniechanie tj. np. poprzez odmowę podjęcia odpowiednich działań leczniczych mających na celu utrzymanie zagrożonej ciąży popełnia tylko osoba, na której ciążył szczególny, prawny obowiązek zapobiegnięcia skutkowi jak np. lekarz.

Przesłanką odpowiedzialność karnej jest świadomość sprawcy co do istnienia ciąży i możliwych konsekwencji podejmowanych działań w postaci przerwania ciąży. 

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »