| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa skarbowe > Pobyt za granicą a postępowanie karnoskarbowe w Polsce

Pobyt za granicą a postępowanie karnoskarbowe w Polsce

Kiedy możliwy jest proces karnoskarbowy bez udziału sprawcy czynu? Przeczytaj poradę Eksperta.

Kodeks karny skarbowy (kks), inaczej niż kodeks postępowania karnego, dotyczący przestępstw tzw. pospolitych, zawiera szczególne zasady regulujące postępowanie w stosunku do osób nieobecnych (art. od 173 do 177 kks). Zasad takich brak w Kodeksie postępowania karnego. Przeciwnie wręcz, kodeks ten co do zasady wyklucza procedowanie sądowe w stosunku do sprawcy przestępstwa który nie został ujęty przez organy ściągania.

Ze względu jednak na charakter przestępczości skarbowej ustawodawca wprowadził, stosowne unormowania, mające zapewnić skuteczność ściągania czynów godzących w interes fiskalny państwa (przestępstwa i wykroczenia podatkowo i celne) tak aby możliwym było wydanie wyroku karnego stosunku do osób nieobecnych tzn. sprawców przebywających za granicą albo osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Zastosowanie tych specjalnych reguł prowadzenia procesu zależą od zaistnienia przesłanek pozytywnych. Są nimi alternatywnie:

1. pobyt sprawcy na stałe za granicą;

2. brak możliwości ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu sprawcy w kraju.

Dodatkowo, warunkiem wykluczającym prowadzenie postępowania w stosunku do nieobecnych są:

1. wątpliwości co do winy sprawcy lub okoliczności popełnienia czynu;

2. ukrycie się osoby oskarżonej się po wniesieniu do sądu aktu oskarżenia, a także ustalenie, w toku postępowania przed sądem, miejsce zamieszkania sprawcy lub miejsce jego pobytu na terenie kraju.

Identyczne przesłanki zastosowania postępowania w stosunku do nieobecnych dotyczą podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej (art. 173 § 3 kks.)

Nie jest z kolei możliwe zastosowanie reguł postępowania w stosunku do nieobecnych w sytuacji gdy sprawca czasowo opuścił teren kraju. W takiej sytuacji organ prowadzący czynności powinien wydać decyzję o zawieszeniu postępowania wobec długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej jego prowadzenie.

Zobacz również: Przebieg postępowania karnoskarbowego w stosunku do nieobecnych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »