REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Program 500+ (Rodzina 500 plus), Rozwód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W ZUS przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus"

Trwają przygotowania do obsługi programu "Rodzina 500 plus" przez ZUS. Co zmieni się od przyszłego roku?

Zmiany w 500 plus w 2022 r. - ustawa podpisana

Zmiany w 500 plus już w 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

500 plus z podwyżką? Polacy podzieleni [BADANIE]

500 plus z podwyżką? Najwięcej zwolenników tego rozwiązania jest wśród samych beneficjentów świadczenia.

500 plus - ZUS przyjmie wniosek online

Wniosek o "500 plus" złożymy tylko online, a obsługą programu zajmie się ZUS. Zmiany będą wprowadzane stopniowo.

REKLAMA

Podwyżka 500 plus? Powodem inflacja

Podwyżka 500 plus? Wśród respondentów pobierających świadczenie 500 plus 70 proc. opowiada się za jego wzrostem. Najczęściej twierdzą, że powinien on być większy o około 20 proc., a głównym powodem podwyżki jest inflacja – wynika z najnowszego badania.

Pozwy rozwodowe w 2021 r. - jakie statystyki?

W I półroczu 2021 r. do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło 38,7 tys. spraw o rozwód w pierwszej instancji. Czy pandemia przyczyniła się do większej liczby rozwodów?

Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

Program „Rodzina 500+” ze zmianami

Program „Rodzina 500+” czekają ważne zmiany. Dotyczą one formy składania wniosku, wypłaty świadczeń i obsługi programu.

REKLAMA

Prawo rodzinne – planowane zmiany

W prawie rodzinnym zaplanowano ważne zmiany, które dotyczą m.in. alimentów czy postępowań rozwodowych.

Od 2022 r. 500+ od ZUS

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS zacznie stopniowo przejmować od gmin obsługę sztandarowego rządowego programu, czyli 500+.

500 plus – czerwiec 2021 r.

Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

Mediacje rozwodowe wciąż mało znane

Mediacje rozwodowe to rozwiązanie, na które decyduje się w Polsce tylko kilka procent par. Co wiemy na temat mediacji przedsądowej?

500+ od 2022 r. z ważnymi zmianami dla rodziców

Program 500+ w 2022 r. czekają ważne zmiany. Formalności związane ze świadczeniami będzie załatwiać ZUS. Co to będzie oznaczało w praktyce?

500 plus bez corocznego składania wniosku [PROJEKT]

500 plus bez konieczności corocznego składania wniosku od 2023 r. to jedna ze zmian, jaką zawiera projekt resortu rodziny. Co jeszcze ma się zmienić?

Więcej rozwodów w pandemii? Nie w Polsce

Czy w pandemii jest więcej rozwodów? Okazuje się, że tak jest w wielu krajach. Polska jest jednak wyjątkiem.

Wnioski o świadczenia 500 plus tylko elektronicznie?

Wnioski o świadczenia 500 plus mają być składane tylko elektronicznie. Tak wynika z zapowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

500 plus nadal bez kryterium dochodu

Świadczenie 500 plus przysługuje bez kryterium dochodowego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, iż to się nie zmieni.

Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?

Wniosek o 500+ do końca kwietnia 2021 r. z ciągłością wypłat

Wniosek o świadczenie 500+ warto złożyć do końca kwietnia 2021 r., aby zachować ciągłość wypłat. Jak to zrobić?

500 plus – koordynacja świadczeń bez ponagleń

W przypadku świadczeń 500 plus realizowanych w związku z unijną koordynacją rodzice nie wniosą ponagleń. Projekt zmian przygotował resort rodziny.

Wyrok rozwodowy a 500+

Wyrok rozwodowy do uzyskania 500+ jest wymagany przez niektóre gminy, chociaż okoliczności sprawy nie uzasadniają takiego żądania.

Wypłaty 500 plus w 2021 r.

Wypłaty świadczeń 500 plus w 2021 r. uzależnione są od terminu złożenia wniosku. W jakim terminie najkorzystniej jest zawnioskować o wsparcie?

Rozwód cywilny a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Czy rozwód cywilny ma wpływ na proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Czym różni się pozew rozwodowy od skargi powodowej?

500 plus w 2021 r. - wniosek papierowy od kwietnia

Papierowy wniosek o świadczenie 500 plus w 2021 r. złożymy już w kwietniu. Gdzie składa się wnioski? Jakie dane zawierają?

Alimenty i rekompensata za prace domowe byłej żony

Rekompensata za prace domowe byłej żony? W Chinach mężczyzna musiał zapłacić byłej żonie za 5 lat wykonywania prac domowych. Sąd zasądził jednorazową rekompensatę i miesięczne alimenty. Na ile sąd wycenił pracę kobiety?

Pruszyńska: W mediacji nie ma wygranych i przegranych

Mediacje w sprawach rozwodowych – zdaniem mecenas Iwony Pruszyńskiej – są szybsze i tańsze od procesu w sądzie. Czym zatem różni się mediacja od standardowej wizyty w sądzie?

Rodzina 500 plus – nowe zasady

Rodzina 500 plus to program, mający obecnie rozszerzoną formułę, bez kryterium dochodu. Co z 500 plus w 2021 r.? Do kiedy złożyć wniosek?

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet?

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez internet? Na jaki okres będzie ustalane prawo do świadczeń? Pierwsze wnioski rodzice mogą złożyć już 1 lutego 2021 r.

Kiedy waloryzacja 500+?

Kiedy waloryzacja 500+? Czy rząd planuje takie zmiany? O to dlaczego świadczenie wychowawcze nie jest co roku waloryzowane pytana była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bon turystyczny

Bon turystyczny to wsparcie, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Gdzie można wykorzystać bony wakacyjne? Jak je uzyskać?

Podział obowiązków w małżeństwie

Podział obowiązków w małżeństwie może być źródłem wielu nieporozumień. Czy prawo reguluje kwestię podziału małżeńskich obowiązków? Co z wpływem podziału obowiązków na rozwód i orzeczenie o winie?

Od kiedy wnioski o 500 plus w 2021 r.?

Od kiedy wnioski o świadczenie 500 plus będzie można składać online? Co zmieniło się w 2021 r.? Co z dokumentami składanymi w tradycyjnej formie?

Co zawiera wyrok rozwodowy?

Wyrok rozwodowy reguluje wszystkie istotne kwestie dotyczące rodziny. Jakie rozstrzygnięcia sądu znajdują się w treści orzeczenia? O czym powinni pamiętać małżonkowie?

Pozew o rozwód bez orzekania o winie - wzór

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Na czym polega zupełny rozkład pożycia? Czym jest trwały rozkład pożycia? Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

500 plus w 2021 r. – jakie zmiany?

500 plus w 2021 r. będzie wypłacane według zmienionych zasad. Dotyczą one nowego okresu, na jaki przyznawane jest świadczenie i terminów na złożenie wniosku. Gdzie składać wniosek o świadczenie wychowawcze? Kiedy zostanie ono wypłacone?

Ile kosztuje rozwód?

Chcąc udzielić odpowiedzi na postawione wyżej pytanie należy wyjść od tego, czy rozwodzący się małżonkowie posiadają małoletnie dziecko. Jeśli bowiem rozwód dotyczy małżeństw z dzieckiem, sąd zobligowany jest do uregulowania jego sytuacji na czas po orzeczeniu rozwodu, a koszty postępowania rozwodowego wzrastają. W związku z tym, że w postępowaniu rozwodowym część kosztów związana jest z samą obecnością dziecka, w artykule przedstawione zostanie postępowanie rozwodowe małżonków posiadających małoletnie dzieci, jako takie, które lepiej oddaje szacunkowy koszt rozwodu.

Porozumienie rodzicielskie - wzór

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków (tzw. plan wychowawczy) o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Zmiana zabezpieczenia alimentów na rzecz małoletniego w postępowaniu rozwodowym w czasie pandemii

W czasie pandemii COVID-19 wiele osób (w tym zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych) straciło zdolność finansową. Pojawia się zatem pytanie co zrobić, jeśli jeden z małżonków był już zobowiązany w ramach zabezpieczenia do przekazywania alimentów na rzecz małoletniego, postępowanie rozwodowe trwa, a doszło do zmiany możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego wywołanej utratą zatrudnienia lub ograniczeniem dochodów z powodu pandemii.

Kredyt frankowy a rozwód

Co z kredytem frankowym po rozwodzie? To pytanie nurtuje wiele osób. Decydując się na rozwód, małżonkowie powinni mieć świadomość, że cała ,,procedura wyjścia z małżeństwa’’ nie kończy się wyrokiem rozwodowym. Pozostaje jeszcze kwestia (oprócz opieki nad dziećmi, kontaktów i alimentów) podziału majątku oraz wspólnie zaciągniętych zobowiązań np. kredytu we frankach szwajcarskich. Jak przeprowadzić podział majątku wspólnego? Jak uwolnić się od współmałżonka i kredytu?

Rozwód przedsiębiorcy - co z udziałami małżonka w spółce z o.o.?

Czy w przypadku rozwodu i podziału majątku wspólnego, udziały w spółce z o.o. mogą zostać podzielone pomiędzy byłych małżonków? Co należy do majątku wspólnego, a co do majątku osobistego małżonków?

Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK

Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?

Szybki rozwód obecnie niemożliwy?

„Z moich doświadczeń wynika, że w polskich warunkach nie ma możliwości orzeczenia rozwodu szybko i sprawnie" - mówi adwokat Karolina Marszałek. Jak długo trzeba poczekać na sprawę rozwodową?

Czy w Kościele są rozwody?

Często słyszy się, że w sądach kościelnych można uzyskać „rozwód kościelny”. Nie jest to jednak sformułowanie do końca prawidłowe. Pojęcie „rozwodu kościelnego” tak głęboko weszło jednak do języka potocznego, że jego wyplewienie wydaje się dziś niemożliwe. Skoro jednak Kościół nie udziela „rozwodów kościelnych”, to co dzieje się w sądach kościelnych?

Rodzicielski plan wychowawczy – jak napisać (wzór)

W jakich sytuacjach warto napisać rodzicielski plan wychowawczy? Co powinno zawierać takie pismo? Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące porozumienia wychowawczego oraz prosty wzór.

Rozwód czy separacja - na co się zdecydować?

Decyzja o rozstaniu podjęta – co dalej? Co będzie lepsze: rozwód czy separacja? Warto znać różnice i wiedzieć kiedy sąd orzeka rozwód, a kiedy separację.

Dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki 2020/2021

Ile wyniesie dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnej matki od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.? Ile wynosi próg dochodowy do otrzymania zasiłku i dodatku w okresie zasiłkowym 2020/2021? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zdrada w małżeństwie – czy ślub jest nieważny?

Zdrada małżeńska stanowi bardzo przykrą okoliczność. Czy uprawnia ona do wszczęcia kościelnego postępowania i uznania małżeństwa za nieważne?

Pokrzywka-Bensalem: Przemoc psychiczna (ekonomiczna) najczęściej dla otoczenia jest niezauważalna [WYWIAD]

„Udowodnienie przemocy psychicznej czy też ekonomicznej jest trudniejsze niż w przypadku przemocy fizycznej” – przekonuje adwokat Tamara Pokrzywka-Bensalem. „Czasem ofiary tej przemocy przekonane są o swojej bezużyteczności, winie lub po prostu zmęczone na tyle, że wolą zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie” - dodaje.

Ile kosztuje rozwód w 2020 r.?

Kwota, jaką trzeba zapłacić za przeprowadzenie rozwodu jest uzależniona od wielu czynników m.in. stopnia zawiłości sprawy czy zgłaszanych przez strony wniosków. Należy również pamiętać o kosztach profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego. Jakie są zatem koszty rozwodu w 2020 r.?

Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?

Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica. Po rozwodzie ustalenie kontaktów z dzieckiem w wakacje czy ferie może jednak wzbudzać wiele wątpliwości. Jak kwestie te reguluje prawo?

REKLAMA