REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwód, Kredyt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Adwokat przy nieważności małżeństwa kościelnego

Udział adwokata w procesie o nieważność małżeństwa jest dla strony procesowej zabezpieczeniem wobec właściwego przedstawienia stanu faktycznego, realizacji założeń proceduralnych oraz powoduje rozwój procesu.

Kredyt, a leasing - różnice

Czy zakup samochodu lub sprzętu specjalistycznego do firmy sfinansować kredytem, czy leasingiem? To zależy na czym przedsiębiorcy zależy. Jakie są różnice pomiędzy kredytem, a leasingiem?

Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Najczęstszymi problemami przez które nie spłacamy kredytów są: choroba i utrata pracy. Chociaż ilość kredytów w ubiegłym roku wzrosła, to zagrożony dług zmalał o ponad 0,5 mld zł.

Rozwód z hazardzistą

Jak w każdym postępowaniu rozwodowym, tak również i w takim, którym przyczyną rozwodu jest uzależnienie od hazardu, wnoszący pozew winien w pierwszej kolejności podjąć decyzję czy rozwód ma być orzekany z winy drugiej strony. Orzeczenie to ma jednak znaczenie wyłącznie dla obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka, stanowić też może o pewnej satysfakcji moralnej dla osoby, która żąda rozwodu. Nie ma jednak bezpośredniego wpływu na obowiązek alimentacyjny względem dzieci, ani też na podział majątku.

REKLAMA

Nazwiska małżonków przed i po rozwodzie

Zmiana nazwiska po ślubie ale także po rozwodzie to rzecz bardzo ważna i znacząca. Jednakże mimo aspektów duchowych czy tradycjonalnych, wiąże się ona z pewnymi formalnościami natury prawnej.

Kiedy sąd może odmówić rozwodu?

Rozwód, czyli zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków orzekany jest przez sąd, podczas rozprawy rozwodowej. Czy mimo zaistnienia ustawowych przesłanek, sąd może stwierdzić, że rozwód nie jest dopuszczalny i tym samym odmówić jego udzielenia?

Naprzemienna opieka nad dzieckiem – wady i zalety

Naprzemienna opieka nad dzieckiem nie została wprost uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Mimo tego sądy - w uzasadnionych przypadkach - decydują się na orzeczenie o systemie opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Jej główną zaletą jest zachowanie równej relacji dziecka z każdym z rodziców. Jakie wady ma opieka naprzemienna?

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana

Prezydent podpisał ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Według nowych przepisów będzie możliwe zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego hipoteką ustanowioną na nieruchomości.

REKLAMA

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna cechuje się tym, że dziecko mieszka (przebywa) naprzemiennie, raz u jednego raz u drugiego z rodziców. Opieka naprzemienna popularna jest w USA i krajach skandynawskich. Czy zgodnie z polskim porządkiem prawnym można ustanowić opiekę naprzemienną?

Podział majątku po rozwodzie a kredyt mieszkaniowy

Podział majątku po rozwodzie nastręcza wielu trudności, gdy małżonków łączy również kredyt mieszkaniowy. Mimo rozwodu małżonkowie nie przestają być dłużnikami banku. Czy zatem sąd dokonując podziału majątku wspólnego zwolni jednego z małżonków z obowiązku spłaty kredytu mieszkaniowego?

Sądowy podział majątku a kredyt hipoteczny

Sądowy podział majątku wspólnego byłych małżonków musi obejmować także wysokość hipoteki, która obciąża nieruchomość. Sąd dokonując podziału majątku powinien więc wziąć pod uwagę wysokość kredytu hipotecznego.

Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?

Argumenty, jakie warto podnieść na rozprawie rozwodowej, zależą od kwestii spornych w rozwodzie. W każdym jednak przypadku warto dobrze przygotować się do rozprawy rozwodowej, a przede wszystkim - ustalić z adwokatem zakres żądań i podnoszonych argumentów.

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej jednego z rodziców w sytuacji, gdy po rozstaniu małżonkowie nie porozumieli się co do kwestii wychowawczych to główny postulat Rzecznika Praw Dziecka. RPD domaga się podjęcia prac nad nowelizacją kodeksu rodzinnego w zakresie władzy rodzicielskiej.

Brak rodzicielskiego planu wychowawczego jako przesłanka ograniczenia władzy rodzicielskiej

Brak rodzicielskiego planu wychowawczego stanowi - zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym - obligatoryjną przesłankę ograniczenia władzy rodzicielskiej. Projekt nowelizacji prawa rodzinnego zakłada, że to dobro dziecka, a nie brak planu wychowawczego, ma mieć decydujące znaczenie dla ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Rodzicielski plan wychowawczy

Rodzicielski plan wychowawczy, czyli pisemny dokument sporządzany przez rozwodzących się małżonków, to jeden z warunków przyznania władzy rodzicielskiej obojgu z nich. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację prawa rodzinnego, zgodnie z którą brak rodzicielskiego planu wychowawczego nie będzie przesłanką ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?

Nagroda wygrana na loterii wchodzi w skład majątku wspólnego. Po rozwodzie podlega więc podziałowi pomiędzy obojga małżonków. Do majątku wspólnego nie wchodzą jedynie nagrody za osobiste osiągnięcia, a więc nagrody artystyczne, literackie, naukowe, techniczne oraz nagrody uzyskane na różnego rodzaju konkursach.

Wiarygodność kredytową sprawdzisz na poczcie

Polacy mogą już sprawdzić swoją wiarygodność kredytową w ponad 800 oddziałach Poczty Polskiej i Banku Pocztowego. Biuro Informacji Kredytowej chce w ten sposób zwiększyć dostępność swoich usług. Obecnie kont w BIK-u jest ok. 120 tys., a według zarządu Biura swoją wiarygodność kredytową mogłyby sprawdzać miliony Polaków. Oferta jest skierowana szczególnie do tych Polaków, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie umieją z niego korzystać.

Renta rodzinna dla wdowy

Zgodnie z uregulowaniami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych także rozwiedzionej małżonce lub wdowie przysługuje prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać świadczenie z FUS, tj. rentę rodzinną?

Warunki i polityka kredytowania dla MSP

W roku 2014 szacuje się znaczną poprawę w zakresie udzielanych kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie krótkoterminowych. Wyższy wzrost szacuje się w sektorze MSP. W sektorze dużych przedsiębiorstw spadło zainteresowanie banków udzielaniem kredytów. Trudny okres 2011-2013 wywołał wiele zmian w sektorze kredytowym i bankowym. Banki znacznie ograniczyły liczbę i wartość udzielanych kredytów. Spadek w okresie 2011-2013 to około 9,5% dla MSP oraz 4,9% dla dużych przedsiębiorstwa. Banki nadal planują i wprowadzają zmiany polityki kredytowej. Zmiany wynikają ze zmian na rynku przedsiębiorstw.

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty

NBP poinformował, że wedle prognoz stawianych przez banki przedsiębiorcy chętniej zaciągają kredyty. Tak wynika ze statystyk w III kwartale br., przeprowadzonych na podstawie ankiety rynku kredytowego.

Korzystne pożyczki na innowacje dla przedsiębiorców

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o korzystnie oprocentowaną pożyczkę na innowacje, w wysokości nawet do 2 milionów zł na maksymalnie 10 lat. Jakie warunki należy spełnić, aby pożyczkę otrzymać?

Finanse podczas rozwodu. Co się dzieje z długiem podczas rozwodu?

Myślałeś kiedyś, co się dzieje z kredytem hipotecznym i innymi zobowiązaniami finansowym po rozwodzie? Co się dzieje z długiem podczas rozwodu? Jak po rozwodzie wygląda wspólny kredyt małżonków? Zobacz poradnik.

Czy kredyt to dobre rozwiązanie dla rolników?

Żniwa to jak co roku okres wzmożonego wysiłku rolników. Co zrobić, gdy leciwy bizon padnie ze starości lub gdy zabraknie paliwa do nowoczesnego traktora? Jedną z możliwości pozyskania funduszy na prowadzenie i rozwój gospodarstwa są kredyty bankowe, specjalnie przygotowane dla rolników.

Kto najczęściej bierze kredyt na samochód?

Profil nabywcy samochodu w kredycie ulega pewnym przekształceniom. Duży wpływ na to mają także warunki kredytowania pojazdu. Coraz popularniejszy staje się m,in. leasing konsumencki.

Jak zmienić nazwisko dziecku?

Możliwość zmiany nazwiska dziecku została przewidziana w obowiązującym porządku prawnym. Kiedy i jak doprowadzić do zmiany nazwiska dziecka?

Pensjonat - finansowanie

Chcąc otworzyć działalność gospodarczą, czy to w postaci pensjonatu, czy innej formie, warto rozważyć różne możliwości jej finansowania.

Program Mdm - zbyt niskie limity cen

Zbyt niskie limity cen w programie Mdm mogą spowodować, że ponad połowa środków, przeznaczonych w 2014 roku na dofinansowanie, przepadnie. Konieczne jest okresowe podwyższenie limitów cen. Na rynku brakuje mieszkań spełniających kryteria programu MdM.

Rozwód rodziców a psychika dziecka

Rozwód rodziców to zawsze sytuacja trudna i stresująca dla psychiki dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zorganizował kampanię pod hasłem „Jestem mamy i taty”, która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziecka podczas rozwodu rodziców. Jak rozwód rodziców wpływa na psychikę dziecka?

Kredyt z gwarancją de minimis dla firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność bądź tacy, którzy nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń finansowych mogą ubiegać się o kredyt z gwarancją de minimis. Pozwoli on na finansowanie bieżącej działalności, jak również przyszłych inwestycji.

Cechy osobowości brane pod uwagę przy rozwodzie cywilnym a kościelnym procesie małżeńskim

Szczególną wartość prawną mają analizy dotyczące problemów w związku. Może nasunąć się zwłaszcza jeden zasadniczy wniosek, o różnicy pomiędzy tym co wzięte jest pod uwagę w trakcie rozwodu cywilnego i co jest już wystarczające do jego uzyskania, a tym co uprawnia do otrzymania orzeczenia nieważności małżeństwa na gruncie prawa kanonicznego. Jakie zmieniają się cechy osobowości w trakcie małżeństwa? Czy mają one wpływ na rozpad związku?

Mieszkanie dla młodych – dostępność programu

Mieszkanie dla młodych (MdM) to rządowy program finansowego wsparcia dla osób, które podjęły decyzję o zakupie pierwszego, własnego mieszkania. Od stycznia 2014 roku mają oni możliwość uzyskania dofinansowania wkładu własnego kredytu hipotecznego. Jak wygląda realna możliwość skorzystania z programu Mieszkanie dla młodych, czy jest on faktycznie dostępny?

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Mieszkanie dla młodych (MdM) to nazwa rządowego programu, którego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla ludzi młodych. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak działa program Mieszkanie dla młodych, jak krok po kroku skorzystać z MdM-u?

Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Po zakończeniu sprawy rozwodowej byli małżonkowie muszą się uporać z wieloma sprawami urzędowymi do załatwienia. Jedną z nich jest kwestia spółdzielczego prawa lokatorskiego. Ze względu na to, że dwie obce sobie osoby nie mogą posiadać spółdzielczego prawa lokatorskiego do pojedynczego lokalu, należy się dowiedzieć w jaki sposób można tę sprawę rozstrzygnąć. Co dzieje się ze spółdzielczym prawem lokatorskim po rozwodzie?

Wspólne rozliczenie rozwodników

Na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT możliwe jest wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków). Kiedy i po spełnieniu jakich warunków możemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku PIT – wspólnego rozliczenia rozwodników?

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki to możliwość przewidziana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest umożliwienie najbiedniejszym żakom podjęcia i kontynuowania dalszej nauki w szkole wyższej. Główna zaletą kredytu studenckiego jest dwuletni okres karencji, w którym nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania i nie są naliczane odsetki. Co zrobić, by także i po tym okresie nie spłacać kredytu studenckiego? Poniżej krótki przewodnik dla studentów.

Przymus i bojaźń w sensie prawnym a psychicznym

Przesłankami nieważności małżeństwa w świetle kościelnego procesu małżeńskiego są przymus i bojaźń przy jego zawieraniu. Oznacza to, że małżeństwo jest nieważne, jeżeli wystąpi któraś z przesłanek, nawet wywołana nieumyślnie.

Śmierć kredytobiorcy, a spłata kredytu przez spadkobierców

Śmierć kredytobiorcy wiąże się z przeniesieniem spadku, w tym zadłużenia kredytowego, na spadkobierców. W zależności od tego, w jaki sposób postąpią spadkobiercy, będą musieli sami spłacać kredyt lub zostanie on rozdzielony na innych spadkobierców, ewentualnie zadłużenie przeniesie się na gminę lub Skarb Państwa. Czy śmierć kredytobiorcy zawsze wiąże się z koniecznością spłaty kredytu przez spadkobierców?

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego - cz. II

Podczas trwania kościelnego procesu małżeńskiego można napotkać wiele błędów od strony prawa procesowego, jak również od strony prawa materialnego. Jakich błędów najczęściej dopuszczają się małżonkowie?

Nieetyczne postępowanie jako zawiniona przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego

Zgodnie z kodeksem rodzinnym małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Przyczyny rozkładu pożycia w postępowaniu rozwodowym

Przyczyny rozkładu pożycia to okoliczności, które doprowadziły do rozpadu pożycia między małżonkami. Biorąc pod uwagę kryterium winy przyczyny te można podzielić na przyczyny zawinione i niezawinione oraz takie, które w zależności od okoliczności w konkretnej sprawie mogą być zarówno zawinione jak i niezawinione.

Rozwód z winy małżonka - korzyści

Rozwód z winy małżonka przynosi określone korzyści drugiej stronie. Jakie dokładnie korzyści można uzyskać po rozwodzie z winy małżonka?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie zawsze świadczy o niewłaściwym jej wykonywaniu

W jakiej sytuacji sąd może ograniczyć władzę rodzicielską? Kiedy wykonywanie władzy rodzicielskiej jest niewłaściwe?

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Konsument może spłacić kredyt w każdym czasie nie informując kredytodawcy

Kredytobiorca zgodnie z przepisami prawa może spłacić kredyt przed określonym umownie terminem. Nie ma obowiązku informowania o tym kredytodawcy. Oznacza to, ze nie można uzależnić wcześniejszej spłaty od uprzedzenia o takim zamiarze.

Przesłanki dopuszczalności rozwodu i jego skutki

Jakie są przesłanki dopuszczalności orzeczenia rozwodu? Na czym polega trwały i zupełny rozkład pożycia?

Prawo małżeńskie kościelne i cywilne - różnice

Podczas starania się o orzeczenie nieważności swojego małżeństwa kościelnego nie istnieje konieczność jego unieważnienia wg norm prawa cywilnego, a tym bardziej nie istnieje konieczność uzyskania rozwodu. Także problem zawarcia małżeństwa typu konkordatowego nie istnieje, gdyż będąc dopuszczonym do ślubu kościelnego, będzie się dopuszczonym do cywilnego.

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców

Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców jest w pełni uzależniona od decyzji. Sąd dysponuje kilkoma możliwościami w odniesieniu do uprawnień rodziców wobec dzieci po uzyskaniu przez nich rozwodu.

Porwanie rodzicielskie a zaginięcie

Porwanie rodzicielskie i zaginięcie są pojęciami odrębnymi. Rozgraniczenie między nimi jest istotne z perspektywy choćby działań podejmowanych przez policję. Wskazanie wydarzeń, jakie kwalifikuje się jako porwanie rodzicielskie oraz zaginięcie, znaleźć można w zarządzeniu Komendanta Głównego Policji.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

Do najczęściej spotykanych środków dowodowych, które mogą być zaproponowane przez strony w trakcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa są: ich oświadczenia, zeznania świadków, dowód z dokumentów, opinia biegłych. W niniejszym artykule przedstawię najczęstsze zapytania, jak i odpowiedzi na nie, a związane bezpośrednio z naszym zagadnieniem.

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

REKLAMA