Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sąd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sąd.
Władza rodzicielska - vademecum
Aktualizacja: 01.08.2014
Czym jest władza rodzicielska? Jak wygląda jej wykonywanie po rozwodzie? Kiedy sąd sięga po tak drastyczne środki jak pozbawienie praw rodzicielskich? W poradniku wszystko o władzy rodzicielskiej. »
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane
Aktualizacja: 21.06.2011
Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności. »
Reforma postępowania sądowego w sprawach rodzinnych w Niemczech
Aktualizacja: 06.10.2011
Postępowanie sądowe w sprawach rodzinnych wyłączone zostało z niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego i uregulowane zostało w osobnej ustawie. Ustawa o postępowaniu w sprawach rodzinnych i sądownictwie nieprocesowym weszła w życie z dniem 1.09.2009 r. »
Zawieszenie władzy rodzicielskiej - jak i kiedy?
Aktualizacja: 07.10.2011
Jedną z form ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, że wynikające z niej prawa i obowiązki nie przestają wprawdzie istnieć, jednakże przez pewien czas nie mogą być wykonywane. »
Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem
Aktualizacja: 17.10.2011
Od 13 czerwca 2009 roku sąd obowiązkowo w wyroku rozwodowym musi uregulować kontakty danego rodzica z dzieckiem. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i uregulowaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Na zgodny wniosek małżonków, sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili takie porozumienie i zasadne jest oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. »
Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem
Aktualizacja: 17.10.2011
Zakaz osobistej styczności może być orzeczony wobec jednego lub obojga rodziców, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. »