REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Senior, Renta rodzinna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Domy opieki w województwie małopolskim

Poniżej przedstawiamy wykaz placówek zapewniających całodobową opiekę funkcjonujących na terenie woj. małopolskiego, posiadających wpis do rejestru wojewody.

Jak złożyć wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki?

Przymusowe umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu opiekuńczego. Postępowanie dotyczące takich spraw jest częściowo uregulowane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Kto jest uprawniony do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop po zmarłym pracowniku?

Na podstawie jakich przepisów prawa wypłaca się ekwiwalent pieniężny po zmarłym pracowniku? Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy sięgnąć do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Refundacja sprzętu ortopedycznego – dla kogo?

Narodowy Fundusz Zdrowia ma możliwość udzielenia dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego (wózek inwalidzki czy proteza), osobom, które ze względu na swój stan zdrowia zmuszone są do takiego zakupu.

REKLAMA

Komu przysługuje wypadkowa renta rodzinna?

Szczególnym rodzajem renty rodzinnej jest wypadkowa renta rodzinna. Prawo do niej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście, który stracił życie wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Jak złożyć wniosek o wypadkową rentę rodzinną?

Prawo do wypadkowej renty rodzinnej przysługuje po ubezpieczonym lub renciście uprawnionym, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jak jednak uzyskać taką rentę.

Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej kojarzy się zawsze z dziećmi, które otrzymują rentę po swoich rodzicach. Zdarzają się jednak sytuację, kiedy to rodzice otrzymują rentę po swoich zmarłych dzieciach.

Jak uzyskać uprawnienia wdowy lub wdowca pozostałym po kombatancie?

Decyzje o przyznaniu uprawnień przysługujących wdowom lub wdowcom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

REKLAMA

Kto ma prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych?

Przepisy Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określają komu przysługują bezpłatne wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi.

Uprawnienia rodzin zmarłych żołnierzy i inwalidów wojskowych

Członkami rodziny uprawnionymi do świadczeń są: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek i rodzice, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia rodzin poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennych

Jednym z uprawnień przysługującym rodzinie poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennym jest prawo do renty rodzinnej.

Bezpłatne zaopatrzenie w leki - komu przysługuje?

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa komu przysługują bezpłatne leki .

Leki refundowane – co warto wiedzieć o zmianach

Nowa lista leków refundowanych wprowadza pewne zmiany. Zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę. Cenę lekarstwa ustali nie hurtownia czy apteka a Ministerstwo Zdrowia.

Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Od decyzji organu odmawiającego przyznania świadczenia służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Zakaz dyskryminacji w pracy ze względu na wiek

Z przejawami dyskryminacji często możemy się spotkać w trakcie trwania stosunku pracy. Przepisy jednak jasno stanowią, że niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia ze względu na wiek. Warto więc wiedzieć, że pracownik wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania.

Zakaz dyskryminacji w trackie procesu zatrudnienia ze względu na wiek

Wiek ma szczególny status wśród kryteriów dyskryminacji, gdyż znacznie częściej niż płeć może stanowić obiektywną przyczynę nierównego traktowania. Z dyskryminacją ze względu na wiek możemy się spotkać już na etapie rekrutacji kandydatów do pracy. Świadczą o tym chociażby treści ogłoszeń w sprawie pracy, które często wśród wymagań na pierwszym miejscu stawiają młodość.

Renta rodzinna i praca na etacie

Członkowie rodziny zmarłego, którym została przyznana renta rodzinna powinni wiedzieć, że jeśli zdecydują się na podjęcie pracy, osiągane przez nich zarobki mogą mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Praca nakładcza emeryta

Jednym ze sposobów dorabiania emerytów jest praca nakładcza, czyli chałupnictwo. Może być ona wykonywana w domu i co ważne nie występuje tu ograniczenie do samodzielnego wykonywania danego zlecenia. Emeryt może więc skorzystać z pomocy osób trzecich: rodziny lub znajomych.

Ochrona przed zwolnieniem a uzyskanie prawa do renty

Zgodnie z prawem, szczególną ochroną przed zwolnieniem zostali objęci pracownicy w wieku przedemerytalnym, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zasady tej nie stosuje się jednak w stosunku do pracownika, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę o pracę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej treść oraz formę. Warto też wiedzieć, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy o pracę.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Odprawa rentowa

Odprawa rentowa (pieniężna) należy się pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Jest to obok wynagrodzenia za pracę, wypłata, wynikająca z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Odprawa emerytalna

Pieniężna odprawa emerytalna jest zapewniona pracownikowi spełniającemu warunki do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę.

Gmina o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej

Gmina, której uda się uzyskać status uzdrowiska albo status obszaru ochrony uzdrowiskowej, uzyskuje świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu. Przyciąga to turystów i w związku z tym przynosi zyski. W Polsce istnieje obecnie około 44 uzdrowisk.

Emerytura według nowych zasad z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar)

Emerytura według nowych zasad z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do niej i jej wysokość są ustalane na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach FUS. Warto wiedzieć komu i kiedy ona przysługuje.

Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Uzyskanie wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest uwarunkowane osiągnięciem odpowiedniego wieku oraz wymaganego okresu zatrudnienia.

Jakie prace zaliczymy do prac o szczególnym charakterze?

Wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do Ustawy o emeryturach pomostowych.

Wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Przepisy prawa gwarantują osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. oraz uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy albo wskutek choroby zawodowej, przejście na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura górnicza - od 2007 roku

Warunki nabywania emerytury górniczej są określone w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Warto również zaznaczyć, że kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Niezdolność do pracy jest orzekana tylko na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat. Jej orzeczenie na dłużej jest możliwe tylko gdy według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

Emerytura dla ubezpieczonych, urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.

Przepisy Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określają warunki, jakie musi spełnić osoba urodzona przed 1 stycznia 1949r. aby mogła uzyskać prawo do emerytury.

Wniosek o wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika

Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie o niezdolności do pracy, na wniosek właściwej komórki organizacyjnej oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w sprawach świadczeń wypłacanych przez Zakład oraz innych podmiotów w sprawach należących do ich właściwości.

Czym jest niezdolność do pracy?

Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej

Ustawa o emeryturach pomostowych określa m.in. warunki nabywania i utraty prawa do emerytur i rekompensat przez niektórych pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Emerytura górnicza na starych zasadach

Możliwość przejścia na emeryturę górniczą zagwarantowano na zasadach określonych w Ustawie o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2006 r., jeżeli wymagane warunki zostaną spełnione nie później niż do 31 grudnia 2008 r.

Renta rodzinna wypadkowa

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Świadczenie to zostało uregulowane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Komu przysługuje renta rodzinna

Śmierć ojca, matki, małżonka dla wielu rodzin oznacza utratę środków utrzymania. Aby zabezpieczyć byt najbliższym zmarłego ustawodawca wprowadził instytucję renty rodzinnej.

Wkrótce odwrócony kredyt hipoteczny


Projekt ustawy dotyczący tzw. odwróconego kredytu hipotecznego może być okazją na godne życie dla wielu starszych osób. W zamian za kredyt, bank zaspokoi swoje roszczenia ze sprzedaży nieruchomości należącej do zmarłego kredytobiorcy.

Renta rodzinna dla studenta w razie przerwy w nauce

Co dzieje się z rentą rodzinną, jeśli osobą ją pobierająca przebywa na zasiłku chorobowym? Czy ZUS może zawiesić mi prawo do pobierania renty?

Renta rodzinna dla wdowca

Czy małżonek rencista może po śmierci współmałżonka przejąć jego emeryturę, jeśli jest ona wyższa? Jakie dokumenty i gdzie trzeba złożyć? Odpowiadamy na państwa pytanie.

Jak napisać wniosek o rentę rodzinną

Osoby uprawnione do renty rodzinnej, aby uzyskać swoje świadczenie muszą złożyć do ZUS odpowiednio wypełniony wniosek. W niektórych przypadkach wniosek może złożyć pracodawca, ostatnio zatrudniający zmarłego, po którym przysługuje renta.

Dla kogo okresowa renta rodzinna?

W wyjątkowych przypadkach wdowa ma prawo do renty rodzinnej, nawet jeśli nie spełnia warunków jej otrzymania. Jakie to przypadki?

Renta rodzinna dla wnuka

Mam 21 lat. Uczę się. Moimi prawnymi opiekunami są dziadkowie. czy po śmierci dziadka i przyznaniu renty będzie mi ona wypłacona również w okresie wakacyjnym – jeśli nie to dlaczego?  

Renta rodzinna po mężu

Czy należy się renta rodzinna po zmarłym mężu z chwilą zawarcia drugiego małżeństwa? Czy zostaje ona zabrana po zawarciu drugiego małżeństwa? 

Najniższe renty

 Część osób zadaje sobie pytanie, czy jest jakaś minimalna granica rent. Tak. Prezentujemy najniższe kwoty poszczególnych rodzajów rent.

Czy przysługuje mi górnicza renta rodzinna

Od 1990r. pobieram górniczą rentę bez względu na wiek, pracuję zawodowo. Czy ZUS słusznie zmniejsza moją rentę miesięcznie skoro wypłatę świadczeń wypadkowych regulują odrębne przepisy, które w przypadku śmierci gwarantują zachowanie prawa do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nadmieniam, że mąż był inwalidą I grupy. 2. Czy po przejściu na męża rentę po zakończeniu pracy zawodowej mogę przeliczyć górniczą rentę inwalidzką na emeryturę z nową kwotą bazową.

Renta rodzinna a nauka w wielu szkołach

Dostaje rentę rodzinną i mam ją przyznaną do 30.09. br. Obecnie uczę się w szkole policealnej. Podczas roku szkolnego uczyłam się również w dwóch innych szkołach i nie zostało to zgłoszone do ZUS. Wypisując się ze szkoły jednej w tym samym dniu zapisałam się do drugiej szkoły i jeśli nie zgłosiłam tego a uczę się nadal to czy poniosę jakieś konsekwencję? Ile razy można dokonywać zmiany szkół?

Dodatek pielęgnacyjny do renty rodzinnej

Jako wdowa otrzymywałam po zmarłym mężu górniku inwalidy I grupy, dodatek pielęgnacyjny. Potem O/ZUS odebrał mi ten przywilej. Czy mogę ponownie starać się o jego wypłatę?

Czy wdowie przysługuje renta rodzinna

Po moim zmarłym mężu nasze dzieci pobierają rentę rodzinną. Córka ma 25 lat/skończyła studia/, syn ma 23 lata i nadal studiuje. Ja /wdowa/ 14 sierpnia tego roku skończyłam 49 lat. Czy będę miała prawo pobierać rentę rodzinną, kiedy syn skończy się uczyć? Czy należałoby składać dokumenty teraz? Nadmieniam, że ja nie pracuję.

REKLAMA