REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak złożyć wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki?

Przemysław Milczek
Umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu.
Umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu.

REKLAMA

REKLAMA

Przymusowe umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu opiekuńczego. Postępowanie dotyczące takich spraw jest częściowo uregulowane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Kształt postępowania

W związku z przymusowym umieszczeniem osoby chorej psychicznie lub upośledzonej umysłowo w zakładzie pomocy społecznej odbywa się rozprawa przed sądem opiekuńczym. Powinna ona odbyć się nie później niż 14 dni od wpłynięcia odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

W postępowaniu tym musi z mocy prawa uczestniczyć wnioskodawca, a także sam zainteresowany oraz jego przedstawiciel ustawowy. Poza tym sąd może zawiadomić o rozprawie małżonka osoby której postępowanie dotyczy, a także osobę która sprawuje faktyczną opiekę nad nią. Podmioty te mogą brać udział w każdym stanie sprawy i stają się wówczas uczestnikami.

W razie gdyby osoba zainteresowana nie chciała stawić się na rozprawę może ona być doprowadzona przymusowo na rozprawę, na mocy zarządzenia sądowego. Istnieje możliwość złożenia zażalenia na to zarządzenie.

REKLAMA

Do wydania postanowienia, co do istoty sprawy, sąd musi uzyskać jedną lub kilka opinii od biegłych. Mogą nimi być lekarze psychiatrzy, z wyłączeniem tych którzy uczestniczyli w podjęciu decyzji o przyjęciu chorego do szpitala psychiatrycznego.

Gdy zainteresowany odmawia pojawienia się w publicznym zakładzie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, sąd może zarządzić jego doprowadzenie przez Policję w obecności lekarza lub pielęgniarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może zaistnieć sytuacja, że osoba, której dotyczy postępowanie, ze względu na stan zdrowia psychicznego nie jest w stanie złożyć wniosku o ustanowienie adwokata, a jest on potrzebny. W takim wypadku sąd ma prawo bezpośrednio, bez wniosku ustanowić dla tej osoby adwokata z urzędu.

Zobacz również: Kiedy osoba chora psychicznie może zostać umieszczona w domu opieki?

Pozostałe kwestie

Jeśli osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo potrzebuje pomocy w prowadzeniu swoich spraw, sąd opiekuńczy na jej wniosek powinien ustanowić kuratora. Gdy taka osoba nie jest w stanie złożyć tego wniosku, sąd może ustanowić kuratora z urzędu.

Sędzia ma prawo o każdej porze pojawić się w domu opieki dla osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo, aby skontrolować legalność ich przyjęcia i przebywania oraz przestrzeganie ich praw.

W innych nieuregulowanych w ustawie kwestiach stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące postępowania nieprocesowego.

Zobacz również serwis: Dom opieki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo ważne jest oznakowanie opakowania, nie otrzymasz zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

REKLAMA

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA