| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Jak złożyć wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki?

Jak złożyć wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki?

Przymusowe umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu opiekuńczego. Postępowanie dotyczące takich spraw jest częściowo uregulowane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Kształt postępowania

W związku z przymusowym umieszczeniem osoby chorej psychicznie lub upośledzonej umysłowo w zakładzie pomocy społecznej odbywa się rozprawa przed sądem opiekuńczym. Powinna ona odbyć się nie później niż 14 dni od wpłynięcia odpowiedniego wniosku.

W postępowaniu tym musi z mocy prawa uczestniczyć wnioskodawca, a także sam zainteresowany oraz jego przedstawiciel ustawowy. Poza tym sąd może zawiadomić o rozprawie małżonka osoby której postępowanie dotyczy, a także osobę która sprawuje faktyczną opiekę nad nią. Podmioty te mogą brać udział w każdym stanie sprawy i stają się wówczas uczestnikami.

W razie gdyby osoba zainteresowana nie chciała stawić się na rozprawę może ona być doprowadzona przymusowo na rozprawę, na mocy zarządzenia sądowego. Istnieje możliwość złożenia zażalenia na to zarządzenie.

Do wydania postanowienia, co do istoty sprawy, sąd musi uzyskać jedną lub kilka opinii od biegłych. Mogą nimi być lekarze psychiatrzy, z wyłączeniem tych którzy uczestniczyli w podjęciu decyzji o przyjęciu chorego do szpitala psychiatrycznego.

Gdy zainteresowany odmawia pojawienia się w publicznym zakładzie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, sąd może zarządzić jego doprowadzenie przez Policję w obecności lekarza lub pielęgniarki.

Może zaistnieć sytuacja, że osoba, której dotyczy postępowanie, ze względu na stan zdrowia psychicznego nie jest w stanie złożyć wniosku o ustanowienie adwokata, a jest on potrzebny. W takim wypadku sąd ma prawo bezpośrednio, bez wniosku ustanowić dla tej osoby adwokata z urzędu.

Zobacz również: Kiedy osoba chora psychicznie może zostać umieszczona w domu opieki?

Pozostałe kwestie

Jeśli osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo potrzebuje pomocy w prowadzeniu swoich spraw, sąd opiekuńczy na jej wniosek powinien ustanowić kuratora. Gdy taka osoba nie jest w stanie złożyć tego wniosku, sąd może ustanowić kuratora z urzędu.

Sędzia ma prawo o każdej porze pojawić się w domu opieki dla osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo, aby skontrolować legalność ich przyjęcia i przebywania oraz przestrzeganie ich praw.

W innych nieuregulowanych w ustawie kwestiach stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące postępowania nieprocesowego.

Zobacz również serwis: Dom opieki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »