| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

To czy dziecko może zeznawać w roli świadka podczas sprawy rozwodowej zależy do jego wieku. Warto też pamiętać o prawie odmowy składania zeznań, jakie przysługuje niektórym członkom rodziny.

Dziecko świadek

W sprawach o rozwód dzieci, które nie ukończyły lat trzynastu nie mogą być przesłuchiwane w charakterze świadków. Ograniczenie to dotyczy wszystkich małoletnich, a nie tylko dzieci stron. W przypadku wspólnych dzieci małżonków ograniczenie przesłuchania w charakterze świadków jest dalej idące. Dotyczy ono bowiem małoletnich, którzy nie ukończyli lat siedemnastu. Młodsze dzieci nie mogą zatem występować w roli świadka w procesie rozwodowym swoich rodziców. Zstępni stron, którzy ukończyli lat siedemnaście mogą zeznawać.

Pamiętajmy, iż identyczne uregulowanie dotyczy spraw o separację, o unieważnienie małżeństwa, o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa.

Prawo do odmowy składania zeznań

Dziecku rozwodzących się małżonków, które ukończyło lat siedemnaście przysługuje prawo do odmowy zeznań. Jak stanowi Kodeks postępowania cywilnego z prawa odmowy zeznań w charakterze świadka mogą skorzystać wstępni stron (a więc rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki), rodzeństwo oraz powinowaci w tej samej linii ub stopniu (teść/teściowa, zięć/synowa, szwagier,/szwagierka, a także dziadkowie i wnuki małżonka).

Zobacz również serwis: Rozwody

Wysłuchanie dziecka

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obligatoryjną częścią wyroku rozwodowego jest orzeczenie o władzy rodzicielskiej oraz o kontaktach z dzieckiem. Sąd orzekając o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej oraz określając kontakty z dzieckiem kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Dlatego przed wydaniem wyroku może wysłuchać dziecko, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie dziecka odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Stosowanie do okoliczności, rozwoju umysłowego oraz stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka sąd uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Wysłuchanie dziecka może mieć formę pośrednią, w której sąd skorzysta np. z opinii biegłego z RODK czy mediatora.

Zobacz również: Kiedy sąd przed wydaniem wyroku wysłucha dziecko?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »