reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

To czy dziecko może zeznawać w roli świadka podczas sprawy rozwodowej zależy do jego wieku. Warto też pamiętać o prawie odmowy składania zeznań, jakie przysługuje niektórym członkom rodziny.

Dziecko świadek

W sprawach o rozwód dzieci, które nie ukończyły lat trzynastu nie mogą być przesłuchiwane w charakterze świadków. Ograniczenie to dotyczy wszystkich małoletnich, a nie tylko dzieci stron. W przypadku wspólnych dzieci małżonków ograniczenie przesłuchania w charakterze świadków jest dalej idące. Dotyczy ono bowiem małoletnich, którzy nie ukończyli lat siedemnastu. Młodsze dzieci nie mogą zatem występować w roli świadka w procesie rozwodowym swoich rodziców. Zstępni stron, którzy ukończyli lat siedemnaście mogą zeznawać.

Pamiętajmy, iż identyczne uregulowanie dotyczy spraw o separację, o unieważnienie małżeństwa, o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa.

Prawo do odmowy składania zeznań

Dziecku rozwodzących się małżonków, które ukończyło lat siedemnaście przysługuje prawo do odmowy zeznań. Jak stanowi Kodeks postępowania cywilnego z prawa odmowy zeznań w charakterze świadka mogą skorzystać wstępni stron (a więc rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki), rodzeństwo oraz powinowaci w tej samej linii ub stopniu (teść/teściowa, zięć/synowa, szwagier,/szwagierka, a także dziadkowie i wnuki małżonka).

Zobacz również serwis: Rozwody

Wysłuchanie dziecka

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obligatoryjną częścią wyroku rozwodowego jest orzeczenie o władzy rodzicielskiej oraz o kontaktach z dzieckiem. Sąd orzekając o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej oraz określając kontakty z dzieckiem kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Dlatego przed wydaniem wyroku może wysłuchać dziecko, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie dziecka odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Stosowanie do okoliczności, rozwoju umysłowego oraz stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka sąd uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Wysłuchanie dziecka może mieć formę pośrednią, w której sąd skorzysta np. z opinii biegłego z RODK czy mediatora.

Zobacz również: Kiedy sąd przed wydaniem wyroku wysłucha dziecko?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziecko - świadek w sprawie rozwodowej/ Fot. Fotolia
Dziecko - świadek w sprawie rozwodowej/ Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama