reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Obecność świadka na rozprawie karnej

Obecność świadka na rozprawie karnej

Za niestawiennictwo na świadka może być nałożona kara porządkowa w formie postanowienia, które jest mu doręczane. Świadek ma możliwość usprawiedliwienia swojej nieobecności.

Obowiązek stawiennictwa świadka wynika z przepisu art. 177 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek się stawić i złożyć zeznania. Decyzję o wezwaniu świadka i jego przesłuchaniu podejmuje sąd.

Od strony technicznej, świadek powiadamiany jest pisemnie o tym, że ma wziąć udział w sprawie w charakterze świadka. Otrzymuje on wezwanie, które wskazuje sąd, datę, godzinę i salę rozpraw, gdzie ma się świadek stawić.

Różne przyczyny mogą spowodować, że świadek nie stawi się na rozprawę. Konsekwencją nieusprawiedliwionego niestawiennictwa (jak już było to sygnalizowane) może być kara porządkowa w postaci grzywny do 3.000 zł oraz (w bardziej drastycznych, wyjątkowych przypadkach zatrzymanie świadka i jego przymusowe doprowadzenie do sądu)

Zażalenie

Od wskazanego postanowienia sądu można się odwołać w drodze zażalenia (składanego 7 dni od odbioru postanowienia) lub można też po prostu złożyć usprawiedliwienie nieobecności, które uwzględnione przez sąd spowoduje anulowanie nałożonej na tego świadka kary. Nieobecność tę usprawiedliwić należy w ciągu 7 dni od otrzymania pisma. Brak jest w Kodeksie postępowania karnego zapisu, aby termin ten był zawity, co oznacza, iż istnieje możliwość uznania przez sąd usprawiedliwienia złożonego później (w tym nawet ustnie na następnej rozprawie).

Zobacz: Postępowanie przed sądem

Naturalnym wymogiem wskazanego pisemnego usprawiedliwienia (oprócz kwestii formalnych typu wskazanie sygnatury sprawy, wskazanie sądu jako adresata oraz wskazania nadawcy pisma) jest wykazanie powodu, dla którego świadek się nie stawił (względnie dlaczego bezprawnie się oddalił z miejsca czynności procesowej).

Należy wskazać, iż nie istnieje żaden katalog przyczyn, które usprawiedliwiają świadka. Każdorazowo sytuację tę ocenia sąd. Może to być zatem siła wyższa (zamieć które zatrzymuje pociąg), zdarzenie losowe typu wypadek na drodze uniemożliwiający dojazd etc.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Usprawiedliwienie przy chorobie

Podkreślenia wymaga jednak, iż specyficzne warunki usprawiedliwiania świadka przewidziane są w sytuacji jego choroby. Otóż w tym zakresie obowiązują przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie warunków i trybu usprawiedliwiania niestawiennictwa oskarżonych, świadków i innych uczestników postępowania karnego z powodu choroby oraz sposobu wyznaczania lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń potwierdzających niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama