Kategorie

Obecność świadka na rozprawie karnej

Należy mieć na uwadze, że odmowa przyjęcia wezwania sądowego przez świadka jest równoznaczna z jego odbiorem.
Należy mieć na uwadze, że odmowa przyjęcia wezwania sądowego przez świadka jest równoznaczna z jego odbiorem.
Za niestawiennictwo na świadka może być nałożona kara porządkowa w formie postanowienia, które jest mu doręczane. Świadek ma możliwość usprawiedliwienia swojej nieobecności.

Obowiązek stawiennictwa świadka wynika z przepisu art. 177 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek się stawić i złożyć zeznania. Decyzję o wezwaniu świadka i jego przesłuchaniu podejmuje sąd.

Od strony technicznej, świadek powiadamiany jest pisemnie o tym, że ma wziąć udział w sprawie w charakterze świadka. Otrzymuje on wezwanie, które wskazuje sąd, datę, godzinę i salę rozpraw, gdzie ma się świadek stawić.

Różne przyczyny mogą spowodować, że świadek nie stawi się na rozprawę. Konsekwencją nieusprawiedliwionego niestawiennictwa (jak już było to sygnalizowane) może być kara porządkowa w postaci grzywny do 3.000 zł oraz (w bardziej drastycznych, wyjątkowych przypadkach zatrzymanie świadka i jego przymusowe doprowadzenie do sądu)

Zażalenie

Od wskazanego postanowienia sądu można się odwołać w drodze zażalenia (składanego 7 dni od odbioru postanowienia) lub można też po prostu złożyć usprawiedliwienie nieobecności, które uwzględnione przez sąd spowoduje anulowanie nałożonej na tego świadka kary. Nieobecność tę usprawiedliwić należy w ciągu 7 dni od otrzymania pisma. Brak jest w Kodeksie postępowania karnego zapisu, aby termin ten był zawity, co oznacza, iż istnieje możliwość uznania przez sąd usprawiedliwienia złożonego później (w tym nawet ustnie na następnej rozprawie).

Zobacz: Postępowanie przed sądem

Naturalnym wymogiem wskazanego pisemnego usprawiedliwienia (oprócz kwestii formalnych typu wskazanie sygnatury sprawy, wskazanie sądu jako adresata oraz wskazania nadawcy pisma) jest wykazanie powodu, dla którego świadek się nie stawił (względnie dlaczego bezprawnie się oddalił z miejsca czynności procesowej).

Należy wskazać, iż nie istnieje żaden katalog przyczyn, które usprawiedliwiają świadka. Każdorazowo sytuację tę ocenia sąd. Może to być zatem siła wyższa (zamieć które zatrzymuje pociąg), zdarzenie losowe typu wypadek na drodze uniemożliwiający dojazd etc.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Usprawiedliwienie przy chorobie

Podkreślenia wymaga jednak, iż specyficzne warunki usprawiedliwiania świadka przewidziane są w sytuacji jego choroby. Otóż w tym zakresie obowiązują przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie warunków i trybu usprawiedliwiania niestawiennictwa oskarżonych, świadków i innych uczestników postępowania karnego z powodu choroby oraz sposobu wyznaczania lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń potwierdzających niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie

Zgodnie z wskazanym rozporządzeniem generalnie zwolnienie lekarskie musi być przedłożone od lekarza tzw. sądowego tj. znajdującego się na liście osób uprawnionych do wystawiania wskazanych dokumentów znajdującej się w Sądzie Okręgowym.

Wymaga jednak podkreślenia, iż praktyka pokazuje iż brak wskazanego zaświadczenia od właśnie „lekarza sądowego” nie niweczy szansy świadka na uznanie jego usprawiedliwienia jeżeli dostatecznie udokumentuje swoją chorobę (np. zwolnieniem „lekarskim zwykłym”) i sąd może wówczas również anulować nałożoną na świadka karę.

Opisując nieusprawiedliwione stawiennictwo świadka na rozprawie należy mieć na uwadze, iż odmowa przyjęcia wezwania sądowego przez świadka jest równoznaczna z jego odbiorem, podobnie jak dwukrotne nieodebranie awiza i czynności te stanowią podstawę uznania wezwania za doręczone i nie stanowią wiarygodnej przyczyny usprawiedliwiającej nieobecności świadka co do zasady (chyba, że wyjątkowo nie odebrał wskazanego awiza właśnie z jakiś poważnych powodów typu poważna i przewlekła choroba).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?