REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawo do utrwalania obrazu i dźwięku przez media

Prawo do utrwalania obrazu i dźwięku przez media/ fot. Fotolia
Prawo do utrwalania obrazu i dźwięku przez media/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z kodeksowymi uregulowaniami w procesie karnym obowiązuje zasada jawności procesu karnego, której wyrazem jest nie tylko udział publiczności w rozprawie, (jeżeli nie zachodzą przewidziane prawem okoliczności wyłączenia jawności rozprawy), ale również prawo mediów do utrwalania obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy za zgodą sądu (który jej udziela, gdy zachodzą ku temu ustawowe przesłanki). Kiedy media mają prawo do utrwalania obrazu i dźwięku na rozprawie?

Warunkiem podstawowym dla wyrażenia zgody na rejestrowanie przebiegu rozprawy głównej przez media (radio, TV, prasę) jest złożenie przez przedstawicieli tych mediów odpowiedniego wniosku do sądu. Uwzględnienie tego wniosku jest fakultatywną (i niezaskarżalną) decyzją sądu (wydawaną w formie postanowienia), który może dodatkowo określić swoje warunki takiej rejestracji rozprawy (np. ograniczyć liczbę kamerzystów, fotografów etc.)

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 357 Kodeksu postępowania karnego sąd może wydać wskazaną zgodę w sytuacji, w której uzna, iż uzasadniony interes społeczny za tym przemawia, dokonywanie tych czynności nie będzie utrudniać prowadzenia rozprawy, a ważny interes uczestnika postępowania temu się nie sprzeciwia.

Warunki uzyskania zgody

REKLAMA

Należy zauważyć, iż ustawodawca określając wskazane warunki wyrażenia przez sąd zgody jako równoważne traktuje dwa dobra: uzasadniony interes społeczny oraz ważny interes uczestnika postępowania. Naruszenie wskazanego indywidualnego interesu może przejawiać się przykładowo w upublicznieniu pewnych intymnych szczegółów zdarzenia lub pewnych faktów, o których ten uczestnik nie chce informować szerszej publiczności (np. fakt molestowania seksualnego w przeszłości). Z kolei ważny interes społeczny przejawia się w tym, iż społeczeństwo ma prawo do informacji i jest żywo zainteresowane wynikami i przebiegiem niektórych (szczególnie tych głośnych, szeroko znanych) spraw.

Osobnym warunkiem, który musi być spełniony jest to, aby rejestracja przebiegu rozprawy jej nie zakłócała. Należy rozpatrywać tę przesłankę dwutorowo: jako utrudnienia techniczno-organizacyjne i utrudnienia związane z faktycznym (właściwym) prowadzeniem procesu karnego.

Utrudnienia techniczne

REKLAMA

Jeśli chodzi o aspekt techniczny utrudnień (typu flesze, które oślepiają, nadmiar kamer, które krępują i przeszkadzają prowadzić proces) to (jak już było to wspominane) sąd ma prawo wydawać odpowiednie zalecenia, czyli dyktować warunki, pod jakimi media mogą daną sprawę rejestrować. Naturalnie nie musi tego robić, jeżeli uzna, iż utrudnień tych nie można usunąć, lub byłoby to nadmiernie utrudnione (np. z założenia mała sala rozprawy z wyłączoną klimatyzacją w okresie letnich upałów wymaga jak najmniejszej ilości osób na rozprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnosząc się do drugiego rodzaju przeszkód należy wskazać, iż mogą to być zachowania lub postawy stron, które mogą utrudniać proces. Po pierwsze chodzić tu może o sztuczność zachowań i wypowiedzi uczestników procesu (np. nadmierne dramatyzowanie etc.). Po drugie może chodzić o sytuację, gdy stronę krępują media i prowadzenie jej przesłuchania może być utrudnione przy ich obecności, co strona wyraźnie sądowi sygnalizuje (np. oskarżony oświadcza, iż odmówi składania zeznań przy mediach).

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

REKLAMA