reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Prawo do utrwalania obrazu i dźwięku przez media

Prawo do utrwalania obrazu i dźwięku przez media

Zgodnie z kodeksowymi uregulowaniami w procesie karnym obowiązuje zasada jawności procesu karnego, której wyrazem jest nie tylko udział publiczności w rozprawie, (jeżeli nie zachodzą przewidziane prawem okoliczności wyłączenia jawności rozprawy), ale również prawo mediów do utrwalania obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy za zgodą sądu (który jej udziela, gdy zachodzą ku temu ustawowe przesłanki). Kiedy media mają prawo do utrwalania obrazu i dźwięku na rozprawie?

Warunkiem podstawowym dla wyrażenia zgody na rejestrowanie przebiegu rozprawy głównej przez media (radio, TV, prasę) jest złożenie przez przedstawicieli tych mediów odpowiedniego wniosku do sądu. Uwzględnienie tego wniosku jest fakultatywną (i niezaskarżalną) decyzją sądu (wydawaną w formie postanowienia), który może dodatkowo określić swoje warunki takiej rejestracji rozprawy (np. ograniczyć liczbę kamerzystów, fotografów etc.)

Zgodnie z treścią przepisu art. 357 Kodeksu postępowania karnego sąd może wydać wskazaną zgodę w sytuacji, w której uzna, iż uzasadniony interes społeczny za tym przemawia, dokonywanie tych czynności nie będzie utrudniać prowadzenia rozprawy, a ważny interes uczestnika postępowania temu się nie sprzeciwia.

Warunki uzyskania zgody

Należy zauważyć, iż ustawodawca określając wskazane warunki wyrażenia przez sąd zgody jako równoważne traktuje dwa dobra: uzasadniony interes społeczny oraz ważny interes uczestnika postępowania. Naruszenie wskazanego indywidualnego interesu może przejawiać się przykładowo w upublicznieniu pewnych intymnych szczegółów zdarzenia lub pewnych faktów, o których ten uczestnik nie chce informować szerszej publiczności (np. fakt molestowania seksualnego w przeszłości). Z kolei ważny interes społeczny przejawia się w tym, iż społeczeństwo ma prawo do informacji i jest żywo zainteresowane wynikami i przebiegiem niektórych (szczególnie tych głośnych, szeroko znanych) spraw.

Osobnym warunkiem, który musi być spełniony jest to, aby rejestracja przebiegu rozprawy jej nie zakłócała. Należy rozpatrywać tę przesłankę dwutorowo: jako utrudnienia techniczno-organizacyjne i utrudnienia związane z faktycznym (właściwym) prowadzeniem procesu karnego.

Utrudnienia techniczne

Jeśli chodzi o aspekt techniczny utrudnień (typu flesze, które oślepiają, nadmiar kamer, które krępują i przeszkadzają prowadzić proces) to (jak już było to wspominane) sąd ma prawo wydawać odpowiednie zalecenia, czyli dyktować warunki, pod jakimi media mogą daną sprawę rejestrować. Naturalnie nie musi tego robić, jeżeli uzna, iż utrudnień tych nie można usunąć, lub byłoby to nadmiernie utrudnione (np. z założenia mała sala rozprawy z wyłączoną klimatyzacją w okresie letnich upałów wymaga jak najmniejszej ilości osób na rozprawie.

Odnosząc się do drugiego rodzaju przeszkód należy wskazać, iż mogą to być zachowania lub postawy stron, które mogą utrudniać proces. Po pierwsze chodzić tu może o sztuczność zachowań i wypowiedzi uczestników procesu (np. nadmierne dramatyzowanie etc.). Po drugie może chodzić o sytuację, gdy stronę krępują media i prowadzenie jej przesłuchania może być utrudnione przy ich obecności, co strona wyraźnie sądowi sygnalizuje (np. oskarżony oświadcza, iż odmówi składania zeznań przy mediach).

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 01.03.2018

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do utrwalania obrazu i dźwięku przez media/ fot. Fotolia
Prawo do utrwalania obrazu i dźwięku przez media/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama