REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory, Trybunał Konstytucyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kandydaci na prezydenta Wrocławia

Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010. Wybierać w nich będziemy przedstawicieli władz lokalnych.

Trybunał Konstytucyjny o obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego w przypadku znęcania się nad rodziną

Zgodnie z art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach

Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.

Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach samorządowych

Ustawą z dnia 19 listopada 2009r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U. Nr 213, poz.1651) wprowadzono możliwość głosowania w wyborach samorządowych przez pełnomocnika.

REKLAMA

Jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców?

Wypełnienie i złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców jest warunkiem udziału w wyborach samorządowych 2014 osoby niezameldowanej w danej gminie. Jakich formalności należy dopełnić, jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców, by wziąć udział w wyborach samorządowych?

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

Drugiego grudnia 2010 zakończy się kadencja czterech spośród 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?

Wyborca nie zagłosuje w wyborach samorządowych jeżeli nie jest zameldowany w danej gminie lub wpisany do rejestru stałych wyborców. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) nie ma obowiązku, by kandydat na wójta mieszkał w gminie, w której kandyduje.

Czym zajmują się terytorialne komisje wyborcze

Terytorialne komisje wyborcze przeprowadzają wybory samorządowe. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw wyróżnia trzy rodzaje terytorialnych komisji wyborczych: wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.

REKLAMA

Liczba radnych wybieranych do rad gminy

Ustalenie liczby radnych dla każdej rady następuje na podstawie liczby mieszkańców zamieszkałych na obszarze działania danej rady, według stanu ewidencji ludności na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone.

Czym zajmują się komitety wyborcze

Komitety wyborcze w imieniu partii politycznych, organizacji i wyborców wykonują czynności wyborcze, a w szczególności zgłaszają kandydatów na radnych oraz prowadzą, na zasadzie wyłączności, kampanię wyborczą na ich rzecz. Każdy nowy komitet ma obowiązek zawiadomić o swoim powstaniu właściwego komisarza wyborczego albo Państwową Komisję Wyborczą.

Co to jest protest wyborczy

Przez protest wyborczy podmioty uprawnione mogą domagać się unieważnienia wyborów samorządowych, jeżeli zostały naruszone zasady ich przeprowadzania. Protest to nic innego, jak wniosek skierowany do odpowiedniego organu. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.

Jak sporządzany jest spis wyborców

Spis wyborców służy dla wyborów do rad, do których wybory zostały zarządzone. Spis wyborców jest udostępniany do wglądu w urzędzie gminy. Spis wyborców przekazuje się w przeddzień wyborów przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej.

Czym zajmuje się komisarz wyborczy

Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej wyznaczonym na obszar stanowiący część jednego województwa. Komisarz wyborczy wydaje postanowienia w zakresie swoich ustawowych uprawnień

Kandydaci na prezydenta miasta stołecznego Warszawy

Obecna kadencja prezydenta miasta stołecznego Warszawy zakończy się 12 listopada. Urzędującym prezydentem jest Hanna Gronkiewicz – Waltz. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada 2010 roku natomiast ewentualna druga tura 5 grudnia.

Rola Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza powołana na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz komisarze wyborczy organizują wybory i sprawują nadzór nad ich przeprowadzeniem zgodnie z przepisami prawa.

Czy można głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania?

W odróżnieniu od wyborów prezydenckich i parlamentarnych w wyborach samorządowych nie można głosować poza miejscem zameldowania. Są jednak pewne wyjątki. Jakie?

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika to możliwość przewidziana w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy. Głosować przez pełnomocnika może ten wyborca, który nie ma możliwości dotarcia do lokalu wyborczego bądź ukończył 75 rok życia. Jak udzielić pełnomocnictwa? Kto może głosować przez pełnomocnika? Kto może wziąć udział w wyborach jako pełnomocnik?

Wybory do rady gminy

Wybory do rad gmin są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.

TK: wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony a ochrona związków zawodowych

Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) w dniu 12 lipca 2010 r. wydał wyrok, w którym orzekł, iż pracownik, którego zwolniono z naruszeniem przepisów o ochronie związków zawodowych, może żądać przywrócenia do pracy niezależnie od tego, czy był zatrudniony na czas określony czy nieokreślony (sygn. P 4/10).

Więcej czasu na wznowienie postępowania

Wznowienie postępowania od wyroku, który został oparty o przepisy uznane później przez TK za niezgodne z konstytucją będzie możliwe nawet po 5 latach. Takie zmianami w procedurze cywilnej proponuje Senat.

Kto może zostać wybrany na stanowisko sędziego Trybunału

Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym sędzią Trybunału Konstytucyjnego może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kiedy Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga spory kompetencyjne?

Do zadań Trybunału Konstytucyjnego należy rozstrzyganie sporów kompetencyjnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta kategoria spraw jest rozstrzygana bardzo rzadko. Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowania przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

Kiedy Trybunał orzeka o zgodności celów partii politycznych?

Na polskiej scenie politycznej mogą działać tylko takie partie polityczne, których statut oraz program są zgodne z postanowieniami ustawy zasadniczej. Jeżeli okaże się, że warunek ten nie został spełniony następuje automatyczne wykreślenie takiej partii z ewidencji partii politycznych.

Czym zajmuje się Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji. Funkcje Trybunału Konstytucyjnego pozwalają na eliminowanie aktów prawnych niezgodnych z postanowieniami ustawy zasadniczej.

Na czym polega kontrola norm prawnych?

Kontrola norm to podstawowe zadanie Trybunału Konstytucyjnego. Pozwala ono odróżnić działalność Trybunału od działalności innych organów władzy sądowniczej, gdyż żaden inny organ nie ma uprawnień do rozstrzygania o konstytucyjności ustaw.

Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny wydaje orzeczenie po niejawnej naradzie sędziów składu orzekającego. W sprawie o szczególnej zawiłości albo z innych ważnych powodów Trybunał Konstytucyjny może odroczyć wydanie orzeczenia na okres nie przekraczający 14 dni. Orzeczenia zapadają większością głosów.

Pozycja ustrojowa Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji.

Jak wygląda postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym?

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym wzorowane jest na postępowaniu sądowym, dlatego też w sprawach nieuregulowanych, w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Organy Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny jak każda instytucja państwowa posiada uporządkowaną organizację. Zgodnie z postanowieniami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym organami Trybunału są: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału oraz prezes Trybunału.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów. W związku z rangą organu, w którym zasiadają muszą oni posiadać odpowiednie kwalifikacje do piastowania tego stanowiska.

Składy orzekające Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, składzie trzech lub w pięciu sędziów. Skład orzekający uzależniony jest od rodzaju rozpoznawanej sprawy. Sędziów do składu orzekającego Trybunału, w tym przewodniczącego składu i sędziego sprawozdawcę z uwzględnieniem kolejności wpływu spraw, wyznacza prezes Trybunału.

Skład Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny to organ kolegialny sądownictwa konstytucyjnego. W jego skład wchodzą sędziowie, którzy posiadają kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co powinna zawierać skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna może być wniesiona po wyczerpaniu toku instancyjnego, w ciągu trzech miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia.

Co to jest skarga konstytucyjna

Skarga konstytucyjna to środek prawny pozwalający osobie fizycznej bądź prawnej na zweryfikowanie ostatecznych rozstrzygnięć organów publicznych, które naruszają konstytucyjne prawa i wolności osoby występującej ze skargą. Skarga konstytucyjna może być wniesiona tylko w wypadku wyczerpania toku instancyjnego, czyli gdy wykorzystamy już wszystkie środki odwoławcze.

TK: wcześniejszy wiek emerytalny kobiet jest zgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie narusza przepisów Konstytucji. To oznacza, że bez woli ustawodawcy nie zostanie on zrównany.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wiekiem emerytalnym kobiet

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie dzisiaj (15 lipca), czy wcześniejszy wiek emerytalny jest zgodny z Konstytucją. Skargę w tej sprawie wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich.

Niewiele protestów wyborczych

Dziś ostatni dzień składania protestów wyborczych. Do tej pory wpłynęło ich jedynie 25, z czego rozpatrzone będą dwa. Pozostałe protesty wpłynęły przed terminem i nie będą rozpatrzone.

3 dni na składanie protestów wyborczych

Od ogłoszenia ostatecznych i oficjalnych wyników wyborów każdy wyborca będzie mógł w terminie 3 dni zgłosić protest wyborczy. Protesty będą rozpatrywane przez Sąd Najwyższy.

PKW potwierdza wygraną Komorowskiego

Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej podała informacje dotyczące cząstkowych nieoficjalnych wyników wyborczych.

PiS szuka poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystosowali lit otwarty do kandydatów na prezydenta, z prośba o poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego w drugiej turze wyborów. Autorami listu są politycy kojarzeni z konserwatywno-katolickim skrzydłem PiS.

Sąd wydał wyrok w sprawie służby zdrowia

Sąd okręgowy w Warszawie musiał po raz drugi rozpoznać sprawę z powództwa sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego. Chodziło o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na wiecu w Lublinie. Na tym spotkaniu prezes Prawa i Sprawiedliwości sugerował, że jego konkurent opowiada się za prywatyzacją służby zdrowia.

Andrzej Olechowski o kampanii i wynikach

Smutek zapanował w sztabie wyborczym niezależnego kandydata na Prezydenta RP, Andrzeja Olechowskiego. Tak słabego wyniku nie spodziewał się nikt z współpracowników twórcy Platformy Obywatelskiej.

Od soboty cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę w życie wchodzi cisza wyborcza. Wszelka agitacja wyborcza będzie zakazana. Za złamanie tego zakazu grozić może surowa grzywna.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Zmniejsza się dystans dzielących dwóch głównych konkurentów do fotela prezydenckiego. Niespodziewanie na czwartym miejscu znalazł się Janusz Korwin- Mikke. Takie wnioski płyną z ostatniego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla programu ‘Czas decyzji”.

Jarosław Kaczyński

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich jest prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Jak sam zapowiada chce on kontynuować dzieło swojego tragicznie zmarłego brata, Lecha Kaczyńskiego.

Bronisław Komorowski

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Janusz Korwin- Mikke

Janusz Korwin- Mikke już 3 razy ubiegał się o fotel Prezydenta RP. W tym roku również jest kandydatem do tego urzędu. Czy mu się uda zobaczymy 20 czerwca 2010 r.

Marek Jurek

Wiadomo już kto będzie się ubiegał o fotel Prezydenta RP w nadchodzących wyborach. Swój udział zgłosiło 10 kandydatów. Warto zatem zapoznać się biografiami poszczególnych z nich. Jednym z pretendentów do najwyższego urzędu w państwie jest Marek Jurek.

Kornel Morawiecki

Jednym z kandydatów na urząd Prezydenta RP jest Kornel Morawiecki. Jest to mniej znany polityk, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się jego biografii.

Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

REKLAMA