| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Podwyższenie wieku emerytalnego > Wydłużenie powszechne wieku emerytalnego a zwiększenie ochrony przed wypowiedzeniem

Wydłużenie powszechne wieku emerytalnego a zwiększenie ochrony przed wypowiedzeniem

Podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat będzie miało wpływ na zmianę w okresie przedemerytalnym, który chroni pracownika przed wypowiedzeniem.

Obowiązująca obecnie ochrona w wieku przedemerytalnym

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Pod warunkiem, że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z osiągnięciem tego wieku. Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, w związku z tym pracownica jest chroniona od 56, a pracownik od 61 roku życia. Zakaz wypowiadania umowy o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym dotyczy każdej umowy o pracę, czy to umowy o pracę na czas nieokreślony, czy umowy bezterminowej.

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego, czyli wypowiedzenia warunków płacy i pracy.

Zobacz także: Wiek przedemerytalny a ochrona przed wypowiedzeniem

Wydłużenie wieku emerytalnego o ochrona przedemerytalna

Czy zwiększenie wieku emerytalnego do 67 lat spowoduje wydłużenie okresu ochrony przed zwolnieniem pracownika, w okresie przedemerytalnym? Na to pytanie odpowiada projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z projektem pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy (czyli z dniem 1 stycznia 2013 roku) są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z przepisu art. 39 Kodeksu pracy (czyli ochroną przed wypowiedzeniem w wieku przedemerytalnym) oraz osoby, które mogłyby być nią  objęte, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy są objęci tą ochrona przez czas do osiągnięcia wieku emerytalnego 67 lat.

Zapis ten ma na celu rozwianie wątpliwości co do czasu trwania szczególnej ochrony stosunków pracy niektórych pracowników w wieku przedemerytalnym w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego. Przepis ten będzie dotyczył kobiet urodzonych w okresie od 1953 do 1956 roku oraz mężczyzn urodzonych w okresie od 1948 do 1951 roku, którzy w dniu 1 stycznia 2013 roku będą już objęci ochrona przed wypowiedzeniem w wieku przedemerytalnym. Ochrona ta będzie trwać do czasu osiągnięcia nowego, wydłużonego wieku emerytalnego.

Zobacz także: Podwyższenie wieku emerytalnego najważniejsze zmiany

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »