REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konkubinat i prawo - poradnik

Redakcja
Jakie prawa przysługują konkubentom?/ Fot. Fotolia
Jakie prawa przysługują konkubentom?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prawa przysługują konkubentom, a jakie jedynie małżonkom? Co z dziećmi, wspólnym majątkiem czy dziedziczeniem? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Konkubinat a dziedziczenie

Będąc w związku partnerskim warto pamiętać, iż konkubent nie jest uprawniony do dziedziczenia z ustawy tak jak małżonek i inni członkowie rodziny. Oznacza to, że po naszej śmierci do dziedziczenia w pierwszej kolejności zostaną powołani spadkobiercy ustawowi z pierwszej grupy tj. małżonek oraz dzieci. Do dziedziczenia ustawowego jednak nie dojdzie, jeżeli sporządzimy ważny testament. Jest to jedyny sposób, aby zabezpieczyć prawa partnera po naszej śmierci.

REKLAMA

Zobacz również: Sporządź testament dla partnera

Co z informacją w szpitalu?

Prawo do informacji o stanie zdrowia ma sam pacjent, ewentualnie jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych). Tylko od samego pacjenta zależy czy udzieli on zgody na udzielanie informacji innym osobom i jakie to będą osoby.

Zobacz również: Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze?

Wspólne dzieci

Zgodnie z prawem wszystkie dzieci spadkodawcy uprawnione są do dziedziczenia bez względu na to czy pochodzą z małżeństwa czy ze związku nieformalnego i to na takich samych zasadach. Jeżeli na przykład spadkodawca miał kilkoro dzieci, zarówno ślubnych, jak i z nieformalnego związku, to wszystkie dziedziczą w częściach równych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy nieślubne dzieci dziedziczą?

Podobnie jest w przypadku alimentów. Rodzice zobowiązani są do alimentacji bez względu na to czy są małżeństwem czy nie.

Zobacz również: Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

Trudne sprawy majątkowe

Zakup wspólnego mieszkania czy wzięcie kredytu należy wcześniej dobrze przemyśleć, aby uniknąć przykrych niespodzianek po ewentualnym rozstaniu.

W przypadku kupna mieszkania należy zadbać o to, aby oboje partnerzy zostali wpisani w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej, jeżeli wspólnie finansują zakup nieruchomości. Partnerzy biorący wspólny kredyt powinnni zaś wiedzieć, iż  za dług odpowiadają solidarnie, co oznacza, że bank może dochodzić spłaty zadłużenia od obojga z nich, jak i od każdego z osobna.

Zobacz również: Zakup wspólnego mieszkania

Zobacz również: Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA