reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

O tym, że konkubinat istotnie różni się od małżeństwa pisaliśmy już wielokrotnie. Partnerzy raz są traktowani niemalże jak małżeństwo, raz wręcz przeciwnie- jak dwoje obcych sobie ludzi. A czy dziecko również w świetle prawa jest „obce” dla ojca – partnera?

Na całe szczęście polski ustawodawca uznał, że dziecko nie może odpowiadać za wybory swoich rodziców i jeżeli już się urodzi, to w zasadzie traktowane jest ono tak, jakby pochodziło z małżeństwa. Ściślej mówiąc, ma podobne uprawnienia w stosunku do ojca jak dziecko pochodzące z legalnego związku. Na całe szczęście.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku rozstania partnerów, alimenty należą się z urzędu. Tak dobrze nie jest nawet w małżeństwie. I niestety, droga do uzyskania alimentów jest często bardzo długa i wyboista. Oczywiście może się zdarzyć, że partner zobowiąże się dobrowolnie do płacenia alimentów, warto wtedy zadbać o podpisanie stosownej umowy cywilno-prawnej, która w razie czego ułatwi uzyskanie zaległych alimentów. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania alimentów jest ustalenie ojcostwa (chyba że partner dobrowolnie uznał dziecko). Sądowe ustalenie ojcostwa pozamałżeńskiego następuje na mocy orzeczenia sądu . Założeniem tego sposobu ustalenia pochodzenia dziecka jest sytuacja, w której nie nastąpiło ustalenie pochodzenia dziecka w inny sposób, np. poprzez uznanie. Powództwo o ustalenie ojcostwa nie podlega żadnym ograniczeniom w czasie, gdy chodzi zarówno o matkę, jak i dziecko.

Kiedy już zostanie ustalone ojcostwo partnera, należy złożyć pozew o alimenty. Należy określić potrzeby finansowe dziecka i wskazać dowody świadczące o tych potrzebach.

Można też od razu złożyć pozew o alimenty i skorzystać z domniemania prawnego, że ojcem dziecka jest mężczyzna, z którym kobieta obcowała w okresie od 180 do 300 dnia przed urodzeniem się dziecka. Wtedy partner będzie musiał obalić to domniemanie.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także; Konkubinat

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu?
Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu?

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama