REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?
Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
rozwiń >

Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?

REKLAMA

Zapisy w ustawie o dodatku węglowym, mówiące o tym, że jeden dodatek przysługuje na jedno gospodarstwo domowe, mogą wskazywać, że właściciel kilku nieruchomości może dostać dopłatę do węgla na każdą z nich. Ale tak nie jest. W myśl przepisów świadczenie to przypisywane jest do gospodarstwa domowego, a nie do nieruchomości.

REKLAMA

Dodatkowo ustawodawca doprecyzował, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Zatem posiadanie drugiej nieruchomości nie uprawnia do drugiego dodatku, gdyż zgodnie z tą ustawą tylko pod jednym adresem można tworzyć gospodarstwo domowe. Nawet jeśli użytkuje się oba domy, bo jeden jest codziennym miejscem zamieszkania, a drugi jest np. domkiem w górach.

Czy żona może złożyć wniosek o dodatek węglowy na jeden dom, a mąż na drugi?

Interpretacja może wzbudzać wątpliwości, jednak zgodnie z udostępnionymi wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu decydujące jest to, czy małżonkowie wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Przy czym rozdzielność majątkowa nie jest tu decydująca. Jeśli wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe pod jednym adresem wówczas przysługuje im tylko jeden dodatek do ogrzewania i tylko na jedną nieruchomość. Należy mieć tutaj również na uwadze, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Odmiennie może być w przypadku np. separacji. Jeśli małżeństwo to nie pozostaje w faktycznym związku, nie gospodaruje i nie zamieszkuje wspólnie, może ubiegać się o odrębne dodatki, wpisując we wniosku odrębne adresy.

REKLAMA

Co ważne każda osoba składająca wniosek o dodatek węglowy ma obowiązek wymienić w nim również liczbę pozostałych członków, a także podać ich dane. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy któryś z nich przebywa obecnie np. za granicą, w szpitalu, czy w więzieniu. Należy ją wymienić także, gdy w ciągu tygodnia pracuje w innymi mieście, ale niezmiennie jest zaangażowana w tworzenie i prowadzenie danego gospodarstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Oświadczenia wnioskodawcy składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a organ rozpatrujący ma prawo sprawdzić informacje podane we wniosku i w przypadku uzasadnionych wątpliwości, wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Ma również prawo do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, aby ustalić stan faktyczny.

Definicja gospodarstwa domowego, a dodatek węglowy

Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym zdefiniowano jako:

  1. Osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)

albo

  1. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Znaczenie ma tu również interpretacja określenia „wspólne gospodarowanie”.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Klimatu i Środowiska i przytoczonego przez nie orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wspólne gospodarowanie oznacza „wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być: udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, a wszystko dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych.”(I OSK 1483/16).

Najem domu,a dodatek węglowy – dla właściciela, czy najemcy?

W przypadku wynajmu domu, niezależnie od tego, czy to jedyna nieruchomość właściciela, czy kolejna, nie ma on prawa do dodatku do węgla. Dlaczego? Ponieważ przysługuje one osobie, czy też osobom faktycznie dysponującym tą nieruchomością. Nie ma tu znaczenia własność.

W zakresie wypłaty dodatku węglowego nie ma także znaczenia kto jest właścicielem źródła ogrzewania wskazanym w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ani kto ją składał. Istotne jest faktyczne korzystanie przez gospodarstwo domowe wnioskodawcy z danego źródła ogrzewania wpisanego do CEEB.

Zatem to najemca ma prawo do dodatku węglowego.

W przypadku wątpliwości samorząd, którzy otrzymał wniosek może zweryfikować prawdziwości informacji, np. w przypadku, gdy obaj złożą ten formularz. Nie będzie tu miał znaczenia czas jego dostarczenia, a stan faktyczny. Zatem zasada pt. kto pierwszy ten lepszy tu nie zadziała. Urząd gminy, czy też urząd może poprosić o uzupełnienie wniosku, np. dostarczenie umowy najmu przez najemcę. Jeśli ten ją wykaże wówczas to on otrzyma świadczenie, a właściciel może zostać ukarany za przedstawienie nieprawdy.

Czy konieczne jest zameldowanie w miejscu prowadzenia gospodarstwa domowego, aby otrzymać dodatek?

Nie jest konieczne zameldowanie w miejscu zamieszania. Dla przyznania dodatku kluczową informacją jest faktyczne zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego w danym miejscu, na obszarze gminy, do której składa się wniosek.

Czy można wnioskować o dodatek węglowy na dom ogrzewany węglem i jednocześnie o dodatek do pelletu, którym ogrzewany jest drugi?

Obecnie w Polsce funkcjonuje 5 rodzajów dodatków do ogrzewania: dodatek węglowy, dodatek do pelletu, dodatek go gazu LPG, dodatek do drewna opałowego oraz dodatek do oleju opałowego. Dodatek elektryczny, dla domostw ogrzewających się prądem jest jeszcze w fazie prac legislacyjnych.

Ustawodawca przewidział jednak jeden dodatek do ogrzewania dla jednego gospodarstwa domowego na jedno – główne, źródło ciepła. Zatem nie ma tu znaczenia, czy posiadane nieruchomości członków tego gospodarstwa mają takie same źródła ciepła, czy różne. Świadczenie jest wypłacane tylko na tą nieruchomość, w której gospodarstwo to zamieszkuje. Przy czym, jeśli w tym jednym są dwa odrębne i różne źródła ogrzewania, niezmienne można ubiegać się tylko o jeden dodatek – do tego głównego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA