Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przysługuje dodatek węglowy po zgłoszeniu źródła ogrzewania po terminie?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Co z dodatkiem węglowym, gdy piec jest zgłoszony z opóźnieniem?
Co z dodatkiem węglowym, gdy piec jest zgłoszony z opóźnieniem?
Shutterstock
Dodatku węglowego nie dostaną osoby, które po 11 sierpnia br. zmieniły swoją deklarację do CEEB, podając inne główne źródło ogrzewania, np. kocioł na węgiel zamiast pieca gazowego. Nie zostanie on wypłacony również tym, którzy złożyli deklaracje po terminie.

Dodatek węglowy – komu nie przysługuje?

Tak wynika z informacji zawartych w podręczniku dla samorządów, przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego treść została zaktualizowana w związku ze znowelizowanymi w ubiegłym miesiącu przepisami ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. poz. 1692 ze zm.). Ich obecne brzmienie przewiduje, że jednym z warunków otrzymania tego świadczenia jest to, aby główne źródło ogrzewania było wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) w terminie do 11 sierpnia br., albo po tej dacie – w przypadku źródeł wpisywanych lub zgłaszanych po raz pierwszy.

Korekta deklaracji CEEB po 11 sierpnia – kiedy przysługuje dodatek węglowy?

Przepis ten został wprowadzony, by zapobiec nadużyciom. Zdarzało się bowiem, że deklaracje były korygowane wyłącznie w celu uzyskania dodatku węglowego. Problem w tym, że poza takimi nieuczciwymi osobami oraz tymi, które składały nową deklarację, są i takie, które robiły to ze względu na braki lub błędy w złożonych wcześniej deklaracjach. Często są one ujawniane przy okazji ubiegania się o to świadczenie, bo zajmujący się jego przyznawaniem urzędnicy weryfikują dane figurujące w tej bazie.

– Chodzi np. o brak zaznaczenia, że źródło ogrzewania jest eksploatowane, pełni funkcję grzewczą, czy jakim rodzajem paliwa jest zasilane – mówi Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

 

Wśród gmin pojawiły się więc wątpliwości, jak traktować takie korekty – jakie zmiany w deklaracjach mogą być uwzględniane bez konsekwencji dla wnioskodawców, a jakie powodują, że dodatek węglowy nie będzie przysługiwał.

Resort klimatu wyjaśnia, że zależy to od tego, czy dokonana korekta ma wpływ na uprawnienie do świadczenia. I tak, jeśli po 11 sierpnia br. miała miejsce modyfikacja, w której doszło do zmiany głównego źródła ogrzewania, np. z kotła gazowego na węglowy, to wtedy świadczenie nie będzie przyznane. Gdy zaś doszło do uzupełnienia informacji na temat wskazanego źródła ciepła, to świadczenie zostanie wypłacone.

Zgłoszenie źródła ogrzewania po terminie, a dodatek węglowy

Inny problem, na który zwraca uwagę Adam Ochmański, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Będzinie, dotyczy osób, które nie złożyły w terminie deklaracji do CEEB. Wprawdzie gospodarstwa domowe miały na to czas do 30 czerwca, ale część z nich nie zrobiła tego na czas, tylko dopiero gdy okazało się, że jest to niezbędne do uzyskania dodatku węglowego. W efekcie powstało pytanie, jak traktować złożone po 11 sierpnia br. deklaracje, w których np. został zgłoszony użytkowany od kilku lat kocioł węglowy.

O tę kwestię zapytaliśmy MKiŚ. W udzielonej odpowiedzi resort tłumaczy, że jeśli ktoś nie dopełnił obowiązku zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB, to nie powinien otrzymać dodatku węglowego, który jest świadczeniem należnym po spełnieniu określonych w ustawie kryteriów. Kluczowe w tej kwestii jest brzmienie art. 2 ust. 1 ustawy, który mówi o źródłach ogrzewania zgłaszanych lub wpisywanych po 11 sierpnia po raz pierwszy w rozumieniu art. 27g ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów budynków oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 438 ze zm.). Ten zaś zakłada, że właściciel lub zarządca budynku składa deklarację do CEEB w terminie 14 dni od dnia uruchomienia źródła ciepła. Wspomniany wyjątek ma więc zastosowanie do pieców w nowo budowanych budynkach lub nowych kotłach w istniejących nieruchomościach.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Żenada
  2022-10-28 16:10:58
  W deklaracji CEEB na długo przed wymaganym terminem wpisałem dwa źródłą ciepła - gazowe i na paliwo stałe. W zgodzie z ekologią, wskazałem, że do ogrzewania wykorzystuję paliwo gazowe. W związku z perturbacjami na rynku paliw w tym sezonie grzewczym zamierzam wykorzystywać głównie paliwo stałe. Zakupiłem opał. Złożyłem korektę w deklaracji CEEB, złożyłem wniosek do CUS i dzisiaj dostałem decyzję odmowną, bo dokonałem zmian po 11.08. Rozumiem sytuacje, gdzie ktoś celowo nie zgłosił kompciucha do CEEB bojąc się dodatkowych podatków czy opłat. Ale ja niczego nie zataiłem. Uczciwie wszystko zgłosiłem a i tak wniosek odrzucono.
  0
 • Nic
  2022-10-06 07:33:36
  Kluczowe w tej kwestii jest brzmienie art. 2 ust. 1 ustawy, który mówi o źródłach ogrzewania zgłaszanych lub wpisywanych po 11 sierpnia po raz pierwszy w rozumieniu art. 27g ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. Jak będzie to weryfikowane???
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Co wiesz o PUE ZUS?
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/30
Co oznacza skrót PUE ZUS?
Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Private Retal Sektror (PRS)
Private Rental Sektor, w skrócie PRS, to instytucjonalny najem mieszkań
Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe – debata Senatu
"Nowelizacja ustawy prawo oświatowe powinna zostać odrzucona, gdyż godzi w prawo rodziców o wychowaniu dzieci zgodnie ze swoimi zasadami" - mówili senatorowie opozycji we wtorek podczas debaty w Senacie. Nowelizacji bronili senatorowie PiS podkreślając, że jest wręcz przeciwnie.
Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego - co to i czy powstanie?
Przygotowany przez resort rozwoju i technologii projekt powołuje spółkę, która ma realizować część zapisów umowy społecznej z 28 maja 2021 r. dotyczącej transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego.
Projekt zmian Konstytucji RP - sejmowe komisje zdecydowały o odroczeniu posiedzenia
We wtorek wieczorem sejmowe komisje finansów publicznych oraz obrony narodowej zdecydowały o odroczeniu posiedzenia w sprawie projektu ustawy o zmianie Konstytucji RP do czasu dostarczenia opinii ekspertów.
Sejmowa Komisja Nauki za projektem noweli dotyczącym m.in. postępowań awansowych
Zmiany dotyczące postępowań awansowych, o nadanie stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki oraz tytułu profesora m.in. dotyczy projekt noweli, którego przyjęcie rekomendowała we wtorek z poprawkami sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła karać mandatami - projekt
Funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej, w razie stwierdzenia nieprawidłowości, będą mogli nakładać mandaty karne - zakłada projekt zmiany rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.
Policja ostrzega przed oszustwami przy zakupie węgla
Jak informuje Policja przestępcy za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Jakie to działania? Co zrobić, by nie dać się oszukać?
Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany
Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw. Jakie funkcję najchętniej wykorzystujemy obecnie?
Jurysdykcja w sprawach małżeńskich - projekt przyjęty przez rząd
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dostosowuje polskie prawo m.in. do unijnego rozporządzenia dotyczącego jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich. Chodzi też m.in. o sprawy związane z uprowadzeniem dziecka za granicę.
Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy
29 listopada 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. M.in. Ukraińcy będą pokrywać od 1 marca 2023 r. cześć kosztów zamieszkania i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.
Rok 2023 Rokiem Włodzimierza Przerwy-Tetmajera
W uznaniu wielowymiarowej działalności Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, obejmującej zarówno aktywność artystyczną, społeczną, jak i zaangażowanie w odzyskanie przez Polskę niepodległości, Senat podjął we wtorek uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Włodzimierza Przerwy-Tetmajera.
MRiPS: w najbliższych latach sytuacja FUS będzie stabilna
W najbliższych latach 2023–2027 sytuacja FUS będzie stabilna. Renty i emerytury będą wypłacane na czas i nie zabraknie na to pieniędzy – zapewnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, odpowiadając na doniesienia medialne na ten temat.
Komisja ds. polityki energetycznej rozpocznie prace na początku roku?
Chcielibyśmy, aby ustawa powołująca komisję ds. polskiej polityki energetycznej została uchwalona jak najszybciej, tak by komisja mogła rozpocząć prace od nowego roku – powiedział PAP sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Rząd: system pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony
System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony. Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla Ukraińców – poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS Paweł Szefernaker.
Zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi w Polsce - od kiedy?
Klamka zapadła i od 2035 r. w UE nie będzie można sprzedawać samochodów z silnikami spalinowymi. O tym, jak w szczegółach będzie wyglądał proces ich wyeliminowania z produkcji w 12 lat, przedstawiciele unijnych instytucji z europejskimi gigantami branży motoryzacyjnej będą dopiero rozmawiać.
Ile Polacy wydają średnio na paliwo i w których miastach najwięcej ? 
Ile pieniędzy wydają Polacy na paliwo? Jak często tankują kierowcy? Mieszkańcy których miast przemierzają najdłuższe dystanse?
Uchodźcy zapłacą za zakwaterowanie
Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Proponowana regulacja zakłada m.in. uszczelnienie systemu świadczeń i pokrywanie przez uchodźców części kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.
Czy będzie 15. emerytura?
13. i 14. emerytura jak najbardziej będą realizowane, natomiast jeśli chodzi o 15. emeryturę, to nic takiego nie leży na stole, nie toczą się żadne rozmowy w tym zakresie na ten moment - poinformował we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Elektrownia jądrowa w Polsce zostanie wybudowana przez Amerykanów
"Mając na uwadze dostępne i sprawdzone technologie reaktorów jądrowych, rząd uznaje za niezbędne budowę elektrowni w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000"- czytamy w uchwale rządu ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce, którą w poniedziałek opublikowano w Monitorze Polskim
Koordynowana pomoc kardiologiczna - kto może ją otrzymać?
- Chcemy czym prędzej jak największej liczbie Polaków zapewnić koordynowaną pomoc kardiologiczną, stąd rozszerzenie pilotażu opieki na kolejne województwa – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Barbórka - co to jest za święto i kiedy się je obchodzi?
Barbórka to hucznie i chętnie obchodzone święto w Polsce. Co to jest za święto i kiedy się je obchodzi?
Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony od stycznia 2023?
- Nie wykluczamy zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Jak pomóc osobom w kryzysie bezdomności?
Pozostańmy uważni na sytuacje, gdy widzimy, że ktoś w zimne dni poszukuje schronienia w opuszczonych budynkach, altanach czy piwnicy. Nieśmy pomoc tym, którzy jej potrzebują – apeluje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zamrożenie cen gazu niebawem w sejmie
Na kolejnym posiedzeniu Sejmu - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do projektu ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r.
Ilu skazanych za jazdę po alkoholu przebywa w więzieniach?
Za murami więzień przebywa 6 305 skazanych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji; prawie trzy czwarte to osoby skazane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - poinformowała PAP ppłk Arleta Pęconek z zespołu prasowego Służby Więziennej.