Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]

Paulina Karpińska
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
rozwiń >

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy – instrukcja krok po kroku

Krok. 1 Nazwa urzędu

W pierwszej kolejności wpisz informację do kogo kierujesz wniosek. Formularze o dodatek węglowy będą rozpatrywały urzędy ze względu na miejsce zamieszkania. Wpisz zatem nazwę urzędu, któremu podlega twój adres zamieszkania.

Może to być: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Nazwa urzędu do którego trzeba złożyć wniosek

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Krok. 2 Dane osobowe

Następnie uzupełnij swoje dane osobowe. Wpisz kolejno swoje imię (jeśli posiadasz dwa uzupełnij obydwa), nazwisko, obywatelstwo, a także numer PESEL.

Dane osobowe osoby składające wniosek o dodatek węglowy

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Krok 3. Do wypełnienia przez obcokrajowców, którym przysługuje prawo do dofinansowania do węgla

Jeśli nie posiadasz numeru PESEL podaj nazwę i numer dokumentu na podstawie, którego przysługuje Ci dodatek do węgla. Obcokrajowcom posiadającym miejsce zamieszkania w Polsce i przebywającym na jej terenie również przysługuje dofinansowanie do węgla.

Dodatek węglowy a obcokrajowiec

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Krok 3. Miejsce zamieszkania

W kolej części zostaniesz poproszony o uzupełnienie danych dotyczących twojego miejsca zamieszkania. Wpisz nazwę urzędu, którą zamieszkujesz, a następnie podaj dokładny adres zamieszkania.
Jeśli chcesz zostać powiadomiony o przyznanym Ci dodatku węglowym drogą elektroniczną podaj również swój adres e_mail. Nie jest to część obowiązkowa, a wypłata świadczenia nie jest uzależniona od przekazania takiej decyzji.

Adres zamieszkania

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Ważne! Członkowie gospodarstwa domowego nie muszą być zameldowani pod tym adresem.

Krok 4. Forma wypłaty [przelew na rachunek bankowy bądź gotówka]

Tą część wypełnij, jeśli chcesz otrzymać dopłatę do węgla na rachunek bankowy. Nie jest to jedyna forma. Możesz go otrzymać również w formie gotówki „do ręki”. Nie zapomnij podać właściciela rachunku bankowego w miejscu poniżej.

Forma wypłaty dodatku węglowego - przelew albo gotówka

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Krok 5. Dane członków gospodarstwa domowego

Druga część druku przeznaczona jest do przekazania danych wszystkich członków gospodarstwa domowego, które ma prawo do dodatku węglowego. Pamiętaj, że jest jedno dofinansowanie przysługuje na jedno domostwo, a nie na jedną osobę je zamieszkującą.

W przypadku, gdy wniosek złoży kilka osób z tego samego gospodarstwa domowego świadczenie zostanie przyznane pierwszej osobie, która złożyła wniosek. Pozostałe zostaną odrzucone.

Jeśli liczy ono więcej niż sześć osób, dane pozostałych wpisz na drugim formularzu.

Dane członków gospodarstwa domowego

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Krok 6. Główne źródła ogrzewania domu

Następnie w formularzu zaznacz jedno – główne, źródło ogrzewania. Do wyboru masz kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, bądź  piec kaflowy. Wystarczy, że podasz jedno źródło, nawet w sytuacji, gdy jest ich w domu więcej. Ważne jednak, aby główne źródło ciepła było zasilane węglem. 

Przez paliwa stałe rozumie się: węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Dodatek węglowy przysługuje również gospodarstwom domowym, które ogrzewają się piecami na ekomiał i ekogroszek.

Ważne! Wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.

Źródło ogrzewania domu

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Krok 7. Rodzaj nieruchomości

W tej części przekaż informację o rodzaju nieruchomości, w której znajduje się twoje gospodarstwo domowe. Do wyboru masz dom jednorodzinny, dom wielorodzinny (blok, bądź kamienicę) w którym znajduje się źródło ciepła, i budynek, który jest zasilany zewnętrznym źródłem ciepła, np. poprzez sieć ciepłowniczą.

Rodzaj nieruchomości

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Krok 8. Oświadczenie o podaniu prawdziwych danych, po rygorem odpowiedzialności karnej

W ostatniej części wypełnij oświadczenie, w którym potwierdzasz, że złożone przez ciebie dane są zgodne z prawdą, a także, że nie skorzystałeś z ceny gwarantowanej przy zakupie węgla – o dofinansowanie możesz się ubiegać również w przypadku, gdy już kupiłeś ten surowiec. Nie ma konieczności przedstawiania faktury za ten zakup. Przeznaczenie otrzymanych środków również nie będzie weryfikowane.

Ważne! Nie zapomnij złożyć odręcznego podpisu pod wnioskiem. Możesz również każdą stronę opatrzeć parafą – nie jest to jednak warunek konieczny.

Oświadczenie do wniosku o dodatek węglowy

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

Załączniki - co do zasady nie ma powszechnie wymaganych dodatkowych dokumentów. Są wymagane tylko w poszczególnych przypadkach, np. w przypadku, gdy jesteś wnioskodawcą, którego ogrzewanie realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą [przez kotłownię zasilaną węglem kamiennym, znajdującą się w innym budynku], musisz załączyć oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku o takim sposobie ogrzewania budynku, zgodnie ze zgłoszeniem lub wpisem do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wzór wniosku o dodatek do węgla

Do pobrania wniosek o dodatek węglowy w formie doc

Inne dodatki do ogrzewania:

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(20)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • pytam
  2022-08-19 09:51:59
  A JAKIE ZAŁACZNIKI SIĘ DOŁĄCZA ????? TO TEZ JEST CZĘŚĆ WNIOSKU!
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Bella 44
  2022-08-24 10:42:45
  Właścicielem budynku jest mamą.To ona zgłaszała piece do ceeb .w domu mieszkają 4rodziny. Dwie mają wspólny piec ,trzecia rodzina ma swój pięć i czwarta rodzina ma kominek który jest głównym źródłem ogrzewania zgłoszonym przez właściciela do ceeb.Pytanie brzmi czy każda z rodzin dostanie dodatek i czy przy każdym wniosku trzeba pobrać wpis do ceeb czy gmina sama to sprawdzi?
  5
 • mer
  2022-08-24 04:44:40
  6 stron zmarnowanego papieru - spokojnie można to zmieścić na dwóch, marnotrawstwo
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Anton
  2022-08-18 17:57:12
  Problem w wypełnianiu wniosku pojawia się już w punkcie 1 .Wniosek składamy niby do Gminy ale jak ktoś jest mieszkańcem miasta to co ma wpisać w miejsce: " Organ do którego składamy wniosek.... Burmistrz miasta czy Wójt Gminy? Nigdzie nie ma jasnego wyjaśnienia.A przecież mogłobyć tak prosto np. mieszkaniec miasta wpisuje burmistrz a mieszkaniec gminy wpisuje wójt.Dlaczego zawsze musi być skomplikowane.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Janina
  2022-08-22 15:09:26
  Witam, mieszkam w budynku kilkurodzinnym, w którym mieszkania są ogrzewane z kotłowni znajdującej się w piwnicy budynku, w której jest piec na paliwo stałe (pellet i węgiel). Czy dodatek się nam należy?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • eugeniusz
  2022-08-23 10:45:03
  co zaznaczamy v a co x ?
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • jul
  2022-08-18 16:45:22
  nie każdy ma sprzęt a przede wszystkim wiedzę z informatyki aby złożyć deklarację przez internet XXI wiek śmieszne czy smutne???
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • x
  2022-08-19 12:04:49
  jak zawsze wszystko musi być pop..dol
  0
 • Janusz
  2022-08-24 21:27:28
  Jestem ciekaw dlaczego podczas składania wniosku pytają się o to czy był kupiony węgiel w tym roku, skoro i tak każdy dostanie 3 tysiące zł.
  0
 • ella
  2022-09-11 20:59:50
  "Wpisz nazwę urzędu, którą zamieszkujesz"? Bardzo dziwna konstrukcja językowa. Wypełnienie takiego wniosku o dodatek węglowy musi być trudniejsze, niż mogłoby się wydawać...
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon turystyczny ważny do 31 marca 2023 - Prezydent podpisał ustawę wydłużającą go
Ustawa przedłużająca Polski Bon Turystyczny została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?
Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
Przedawnienie roszczeń 2022/2023. Czy warto wstąpić na pocztę w drodze na bal sylwestrowy?
Biorąc pod uwagę, że w 2022 r. 31 grudnia wypada w sobotę, a w 2023 r. – w niedzielę, warto się zastanowić jak do obliczania terminów przedawnienia ma się brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego (k.c.), a więc czy warto podjechać z pozwem na pocztę w drodze na bal sylwestrowy, czy też można spokojnie poczekać do 2 stycznia. Tym bardziej, że cztery lata temu miała miejsce mała rewolucja w kwestii obliczania terminów przedawnienia. Za sprawą nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 9 lipca 2018 r., m.in. terminy przedawnienia wynoszące co najmniej 2 lata upływają zawsze z końcem roku kalendarzowego.
Dodatek do ogrzewania elektrycznego. Od kiedy można składać wnioski?
Gminy będą przyjmowały wnioski ogrzewających domy prądem od 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. Na wypłatę pieniędzy będą miały czas do końca marca przyszłego roku.
Standardy rozmów telefonicznych w więzieniach przyczyną niepokojów
Wprowadzenie minimalnych standardów rozmów telefonicznych miało być korzystne dla osadzonych, a tymczasem spowodowało, że liczba dozwolonych połączeń została ograniczona.
Maseczki w szpitalach i w aptekach do końca października 2022 r.
Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i w aptekach zostanie przedłużony do końca października 2022 r.
Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?
Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.
Młodzi Polacy z największą liczbą zobowiązań wobec sądów
Polacy są winni sądom ponad 755 mln zł. Z danych Krajowego RejestruZaleg Długów wynika, iż średnie zadłużenie jednego dłużnika wynosi obecnie 4,6 tys. zł.
System opieki nad dziećmi w instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga zmian. Uwagi RPO
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie uwzględnia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie we wszystkich placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zostały zmniejszone dopuszczalne limity liczby dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje postulaty zmian w prawie komisji senackiej, która teraz pracuje nad uchwaloną przez Sejm ustawą.
Niedziela - w jakich granicach czasowych?
Jakie granice czasowe "niedzieli" może ustalić pracodawca? Czy początek "niedzieli" może przypadać na kalendarzową sobotę?
Dodatek elektryczny - ile, dla kogo i kiedy?
Dodatek elektryczny mają otrzymać gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, m.in. za pomocą pomp ciepła.
Usługi „kup teraz – zapłać później” coraz popularniejsze
Kiedy usługi pay-later pojawiły się na rynku, były w dużej mierze wykorzystywane do jednorazowych, uznaniowych zakupów, takich jak bilety na koncerty czy wysokiej klasy odzież. Jednak wraz z rosnącą inflacją konsumenci coraz częściej sięgają po nie, aby sfinansować coś bardziej przyziemnego i niezbędnego.
300 zł na wyprawkę - do kiedy wniosek?
Do kiedy można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start"? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminie i zasadach.
Przymusowa sprzedaż mieszkania przez uciążliwych mieszkańców - wyrok Sądu
Uciążliwe lokatorki muszą przymusowo sprzedać mieszkanie - zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Uwzględnił pozew spółdzielni mieszkaniowej, do której od lat lokatorzy tego bloku składali skargi na warunki higieniczne i sanitarne; jedna z lokatorek znosiła do mieszkania różne rzeczy, również ze śmietników.
Pracownicy skarżą się na brak podwyżek
Takich skarg nigdy wcześniej nie było, ale ich pojawienie zwiastuje, że na rynku pracy i w poszczególnych przedsiębiorstwach bardzo dynamicznie rośnie presja płacowa.
Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju.
Uwaga na oszustwa z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Cyberprzestępcy wykorzystują nowy sposób, który polega na rozsyłaniu e-maili z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także Policji.
Cieplo.gov.pl, czyli rządowa porównywarka cen węgla
26 września 2022 r. rusza możliwość rejestracji przedsiębiorców w rządowej porównywarce cen węgla - cieplo.gov.pl. Nowy serwis ma połączyć konsumentów i sprzedawców ułatwiając zakup surowca.
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2022. Na aplikacje adwokacją i radcowską zdało ok. 41% kandydatów
Zdawalność sobotnich (24 września 2022 r.) egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką i radcowską wyniosła ponad 41 proc.; przed rokiem było to ponad 59 proc.; zdawalność egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą była także nieco niższa niż rok temu - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Rozwód – najważniejsze zasady i skutki
Kiedy można orzec rozwód? Co z dziećmi? Jakie skutki majątkowe wywołuje wyrok rozwodowy? Oto najważniejsze zasady.
GIOŚ: zgłaszając odpady porzucone w lesie będzie można skorzystać z geolokalizacji
Zgłaszając szkodę w środowisku, np. porzucone w lesie odpady, nie trzeba będzie znać adresu, będzie można skorzystać z funkcji geolokalizacji - przewiduje nowy formularz zgłaszania interwencji, o którym poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Mobilizacja wojskowa - co warto wiedzieć?
Niedawna decyzja o mobilizacji na terenie strategicznego wroga musiała spowodować powstanie pytań w kwestii organizacji tego samego procesu w Polsce. Kto realnie mógłby być powołany do polskiej armii?
Fundacja rodzinna od 2023 r.
Od 2023 r. będzie można zakładać fundacje rodzinne. Przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozwiązania mają być odpowiedzią na problem sukcesji firm.
Czym są „Lekcje z ZUS”?
Podczas zajęć z ZUS-u młodzież dowiaduje się, czym są ubezpieczenia społeczne, jakie niosą korzyścią, a jakie obowiązki, a jakie jest ryzyko nie ubezpieczeniowe.
Cztery dni pracy i 80% pensji zamiast zwolnienia z pracy?
W opinii ekspertów takie działanie może być powszechne w czasie kryzysu jako "kompromis" między zarządzającymi, a zespołem. Nie ma jednak wątpliwości, że takie rozwiązanie niesie szereg zagrożeń.