REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? [Instrukcja]

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie do węgla należy złożyć na formularzu zgodnym z rozporządzeniem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak go wypełnić?
rozwiń >

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy – instrukcja krok po kroku

Krok. 1 Nazwa urzędu

W pierwszej kolejności wpisz informację do kogo kierujesz wniosek. Formularze o dodatek węglowy będą rozpatrywały urzędy ze względu na miejsce zamieszkania. Wpisz zatem nazwę urzędu, któremu podlega twój adres zamieszkania.

REKLAMA

Może to być: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Nazwa urzędu do którego trzeba złożyć wniosek

Nazwa urzędu do którego trzeba złożyć wniosek

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok. 2 Dane osobowe

Następnie uzupełnij swoje dane osobowe. Wpisz kolejno swoje imię (jeśli posiadasz dwa uzupełnij obydwa), nazwisko, obywatelstwo, a także numer PESEL.

Dane osobowe osoby składające wniosek o dodatek węglowy

Dane osobowe osoby składające wniosek o dodatek węglowy

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 3. Do wypełnienia przez obcokrajowców, którym przysługuje prawo do dofinansowania do węgla

Jeśli nie posiadasz numeru PESEL podaj nazwę i numer dokumentu na podstawie, którego przysługuje Ci dodatek do węgla. Obcokrajowcom posiadającym miejsce zamieszkania w Polsce i przebywającym na jej terenie również przysługuje dofinansowanie do węgla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Dodatek węglowy a obcokrajowiec

Dodatek węglowy a obcokrajowiec

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 3. Miejsce zamieszkania

W kolej części zostaniesz poproszony o uzupełnienie danych dotyczących twojego miejsca zamieszkania. Wpisz nazwę urzędu, którą zamieszkujesz, a następnie podaj dokładny adres zamieszkania.
Jeśli chcesz zostać powiadomiony o przyznanym Ci dodatku węglowym drogą elektroniczną podaj również swój adres e_mail. Nie jest to część obowiązkowa, a wypłata świadczenia nie jest uzależniona od przekazania takiej decyzji.

Adres zamieszkania

Adres zamieszkania

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Ważne! Członkowie gospodarstwa domowego nie muszą być zameldowani pod tym adresem.

Krok 4. Forma wypłaty [przelew na rachunek bankowy bądź gotówka]

Tą część wypełnij, jeśli chcesz otrzymać dopłatę do węgla na rachunek bankowy. Nie jest to jedyna forma. Możesz go otrzymać również w formie gotówki „do ręki”. Nie zapomnij podać właściciela rachunku bankowego w miejscu poniżej.

Forma wypłaty dodatku węglowego - przelew albo gotówka

Forma wypłaty dodatku węglowego - przelew albo gotówka

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 5. Dane członków gospodarstwa domowego

Druga część druku przeznaczona jest do przekazania danych wszystkich członków gospodarstwa domowego, które ma prawo do dodatku węglowego. Pamiętaj, że jest jedno dofinansowanie przysługuje na jedno domostwo, a nie na jedną osobę je zamieszkującą.

W przypadku, gdy wniosek złoży kilka osób z tego samego gospodarstwa domowego świadczenie zostanie przyznane pierwszej osobie, która złożyła wniosek. Pozostałe zostaną odrzucone.

Jeśli liczy ono więcej niż sześć osób, dane pozostałych wpisz na drugim formularzu.

Dane członków gospodarstwa domowego

Dane członków gospodarstwa domowego

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 6. Główne źródła ogrzewania domu

Następnie w formularzu zaznacz jedno – główne, źródło ogrzewania. Do wyboru masz kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, bądź  piec kaflowy. Wystarczy, że podasz jedno źródło, nawet w sytuacji, gdy jest ich w domu więcej. Ważne jednak, aby główne źródło ciepła było zasilane węglem. 

Przez paliwa stałe rozumie się: węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Dodatek węglowy przysługuje również gospodarstwom domowym, które ogrzewają się piecami na ekomiał i ekogroszek.

Ważne! Wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.

Źródło ogrzewania domu

Źródło ogrzewania domu

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 7. Rodzaj nieruchomości

W tej części przekaż informację o rodzaju nieruchomości, w której znajduje się twoje gospodarstwo domowe. Do wyboru masz dom jednorodzinny, dom wielorodzinny (blok, bądź kamienicę) w którym znajduje się źródło ciepła, i budynek, który jest zasilany zewnętrznym źródłem ciepła, np. poprzez sieć ciepłowniczą.

Rodzaj nieruchomości

Rodzaj nieruchomości

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Krok 8. Oświadczenie o podaniu prawdziwych danych, po rygorem odpowiedzialności karnej

W ostatniej części wypełnij oświadczenie, w którym potwierdzasz, że złożone przez ciebie dane są zgodne z prawdą, a także, że nie skorzystałeś z ceny gwarantowanej przy zakupie węgla – o dofinansowanie możesz się ubiegać również w przypadku, gdy już kupiłeś ten surowiec. Nie ma konieczności przedstawiania faktury za ten zakup. Przeznaczenie otrzymanych środków również nie będzie weryfikowane.

Ważne! Nie zapomnij złożyć odręcznego podpisu pod wnioskiem. Możesz również każdą stronę opatrzeć parafą – nie jest to jednak warunek konieczny.

Oświadczenie do wniosku o dodatek węglowy

Oświadczenie do wniosku o dodatek węglowy

Instrukcja wypełnienia wniosku o dodatek węglowy

INFOR

Załączniki - co do zasady nie ma powszechnie wymaganych dodatkowych dokumentów. Są wymagane tylko w poszczególnych przypadkach, np. w przypadku, gdy jesteś wnioskodawcą, którego ogrzewanie realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą [przez kotłownię zasilaną węglem kamiennym, znajdującą się w innym budynku], musisz załączyć oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku o takim sposobie ogrzewania budynku, zgodnie ze zgłoszeniem lub wpisem do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wzór wniosku o dodatek do węgla

Do pobrania wniosek o dodatek węglowy w formie doc

Inne dodatki do ogrzewania:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 500 zł miesięcznie nie tylko dla osób starszych. Jakie kryteria i orzeczenia? [zmiany 2024 i 2025]

Świadczenie uzupełniające, często nazywane jest „500 plus dla seniora” lub „500 plus dla osób niepełnosprawnych”. Należy jednak pamiętać, iż przysługuje ono nie tylko osobom starszym. Ponadto o przyznaniu pomocy decyduje niezdolność do samodzielnej egzystencji.

MEN i MS: W szkołach zaświadczenia o niekaralności. Na odbiór dziecka. Na wycieczkę. Na basen. Na teatr. Dyrektorka przedszkola o nowych kłopotach

Dziennikarze PAP zwrócili się do MEN i Ministerstwa Sprawiedliwości z serią pytań dotyczących zaświadczeń, które w szkołach muszą przedstawiać rodzice opiekujący się dziećmi. Ich pytania dotyczyły zaświadczeń przedstawianych przez osoby odbierające dzieci ze szkoły (np. czy dziadkowie mogą?). I zaświadczeń rodziców opiekujących się dziećmi na wycieczce, na basenie, w teatrze   

Szykują się spore zmiany przepisów dla cudzoziemców w Polsce. Na lepsze? Od kiedy?

Jak co roku, po przerwie wakacyjnej, wypoczęci i naładowani wracamy do trybu pracy. Wyjątkiem nie są nasi ustawodawcy. Choć sporo tematów jest na porządku dziennym, dużo wymaga zmian i poprawy, w poniższym artykule omówimy planowane zmiany dotyczące cudzoziemców, ich pobytu i zatrudnienia w Polsce.

Aktywni rodzice w pracy. Na czym polega warunek łącznej aktywności zawodowej rodziców?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w przypadku gdy oboje rodzice osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: Składki ZUS od umów zlecenia i o dzieło możliwe od 1 stycznia 2026 r. lub 1 stycznia 2027 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wdrożenia oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło. Wiceminister Sebastian Gajewski poinformował, że decyzja w sprawie terminu wdrożenia reformy jeszcze nie zapadła. Na pewno nie nastąpi to od 1 stycznia 2025 r., może to być 1 stycznia 2026 r. czy 1 stycznia 2027 r.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Jak napisać? [punkt 7, przykład, wzór]

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje i przykładowy wzór pisma.

Pomoc rządu dla powodzian 2024: zasiłki, pieniądze na remont i odbudowę domów i budynków gospodarczych, pomoc rzeczowa i psychologiczna

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi lub podtopień w południowo-zachodniej Polsce w ostatnich dniach, są dostępne różne formy pomocy. Można otrzymać 10 tys. zł bezzwrotnego wsparcia na najpilniejsze potrzeby. Na remont lub odbudowę budynku gospodarczego można dostać do 100 tys. zł, a budynku mieszkalnego – do 200 tys. zł. Przewidziane jest dodatkowe wsparcie dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami. O pomoc mogą starać się również rolnicy, przedsiębiorcy czy studenci.

Seniorzy mają prawo czuć się oszukani. Brak drugiej waloryzacji i obcięta 14. emerytura

Seniorzy czekali na na podwójną waloryzację emerytur i rent, ale się nie doczekali. Liczyli też na wyższe 14. emerytury, ale się zawiedli. Mogą więc czuć się oszukani, ponieważ wcześniejsze zapowiedzi wskazywały na to, że będzie inaczej.

REKLAMA

Urlopy i zasiłki dla rodziców

Urlopy i zasiłki dla rodziców. Jakie urlopy przysługują rodzicom? Na jakie zasiłki mogą liczyć? Ile dni przysługuje rodzicom na opiekę nad dzieckiem? Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na kolejny rok?

Bezpłatna konsultacja i webinarium. Wsparcie we wdrożeniu ustawy o sygnalistach

Już 25 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów nakładające na pracodawców obowiązek opracowania wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Jesteś gotowy na te zmiany? A może masz pytania dotyczące ustawy o sygnalistach? Zadbaj o zgodność z przepisami i skorzystaj z bezpłatnego wsparcia.

REKLAMA