| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Czy separacja jest lepsza niż rozwód?

Czy separacja jest lepsza niż rozwód?

Małżonkowie, którzy rozstają się mogą żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód albo domagać się orzeczenia separacji. Rozwiedziony małżonek może założyć nową rodzinę. Natomiast pozostający może mieć rodzinę nową tylko nie może zalegalizować kolejnego małżeństwa.

Zarówno orzeczenie rozwodu jak i orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Po zniesieniu separacji przez sąd małżeństwo istnieje nadal. Po orzeczeniu rozwodu małżeństwo przestaje istnieć. Gdyby więc rozwiedzieni małżonkowie znów chcieli być razem jako rodzina, muszą ponownie się pobrać.

Separacja faktyczna następuje w razie zupełnego zerwania pożycia małżeńskiego. W przypadku, jeżeli małżonkowie rozstają się, ale żaden z nich nie wniesie do sądu pozwu o separację to małżeństwo trwa nadal. Jeśli małżonkowie wniosą pozew do sądu i ten orzeknie separację, małżonkowie także nadal są małżeństwem.

Co więc powoduje separacja? Przede wszystkim następuje rozdzielność majątkowa między małżonkami. Po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd orzeka o podziale majątku. Jednak na każdym z małżonków nadal ciąży obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny, nawet wówczas gdy nie mają wspólnych dzieci na swoim utrzymaniu.

Zobacz: Bezpłatna porada prawna

Separacja łatwiejsza niż rozwód

Separację może orzec sąd na żądanie męża albo żony, bądź na zgodne żądanie obojga. Orzeczenie separacji jest łatwiejsze niż orzeczenie rozwodu. Przed sądem nie trzeba np. uzasadniać, że rozkład pożycia jest trwały. Sąd nie bada też, czy małżonek, który wystąpił z żądaniem, nie jest wyłącznie winny rozkładu pożycia.

Orzeczenie separacji

O separacji orzeka sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mają wspólne zamieszkanie lub pobyt. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnego zamieszkania albo pobytu, to orzeka sąd właściwy dla jednego z nich.

Najłatwiej orzeczenia separacji uzyskują małżonkowie, którzy nie mają małoletniego dziecka, a w dodatku oboje zgodnie wystąpili do sądu z takim żądaniem. Postępowanie toczy się wówczas w trybie nieprocesowym.

Sąd orzeka o separacji w trakcie procesu, tylko jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dziecko, albo dzieci lub tylko jedno z nich domaga się separacji.

Separację generalnie łatwiej jest otrzymać niż rozwód. W pewnych przypadkach jednak sąd ma prawo nie przychylić się nawet do zgodnego żądania obojga małżonków.

Sąd nie orzeknie o separacji, jeśli:

  • miało ucierpieć dobro małoletniego dziecka małżonków,
  • orzeczenie było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Zobacz też: Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Jedno rozwód, drugie separację

Może zdarzyć się, że tylko jeden z małżonków wystąpił o orzeczenie separacji. Drugi małżonek zaś chciałby się rozwieść. Sąd musi ocenić czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Innymi słowy sąd ocenia czy została zerwana między małżonkami wszelka istniejąca do tej pory więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. Jeżeli uzna, że żądanie rozwodu jest uzasadnione, to mimo że drugi małżonek domagał się separacji, orzeknie rozwód.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli uzna, że żądanie rozwodu jest uzasadnione, to mimo że drugi małżonek domagał się separacji, orzeknie rozwód.
Jeżeli uzna, że żądanie rozwodu jest uzasadnione, to mimo że drugi małżonek domagał się separacji, orzeknie rozwód.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK