| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis

W sprawach spadkowych często spotykamy się z pojęciem przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Co w praktyce oznacza ten zwrot?

Jak wiadomo, polskiemu ustawodawstwu znane są dwa sposoby przyjęcia spadku: bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) i z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). A zatem przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to nic innego, jak ograniczenie swojej odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości spadku. W przypadku przyjęcia prostego może dojść do sytuacji, że odziedziczone długi przekroczą wartość spadku i jako spadkobiercy będziemy musieli je spłacać z własnego majątku.

Dobrodziejstwo inwentarza to nic innego, jak wszystkie czynne składniki spadku, które mogą posłużyć do spłaty spadkowych długów. Innymi słowy, to wszystko to, co można sprzedać, aby za uzyskane ze sprzedaży pieniądze pokryć wszystkie zaległe należności.

Zobacz też: W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów spadkowych

Aby wszyscy wierzyciele zostali rzetelnie zaspokojeni, konieczne jest zrobienie spisu całego majątku spadkowego. Nierzadkie są bowiem sytuacje, kiedy spadkobiercy, chcąc niejako zwiększyć to co odziedziczą, ukrywają niektóre cenniejsze przedmioty spadkowe, aby niemożliwe było ich sprzedanie.

Spis inwentarza dokonywany jest na zlecenie sądu przez komornika, można jednak złożyć do komornika także wniosek bezpośredni.

Spadkobiercy powiadamiani są listownie przez komornika, kiedy i gdzie odbędzie się taki spis inwentarza.

Komornik ustali, które rzeczy powinny być wciągnięte do spisu inwentarza, sprawdzi także jakie zobowiązania miał zmarły spadkodawca (sprawdza jego rachunki bankowe, zaległości w płatnościach). Jeżeli spadkodawca zostawił po sobie jakieś pieniądze, kosztowności czy biżuterię, zostaną one złożone do depozytu sądowego, pozostałe rzeczy pozostają najczęściej we władaniu spadkobierców, aż do czasu ostatecznego rozliczenia wszystkich długów spadkowych.

 Za spis inwentarza pobierana jest opłata w wysokości 10 procent miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK