REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.
Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych
Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej/ Fot. Fotolia
Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej jest możliwe na wniosek samego zainteresowanego. Z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wystąpić w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia temu terminowi. Jakich formalności należy dopełnić, by skutecznie skorzystać z przywróconego terminu?

Nakazem zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r., wydanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym, sąd w osobie referendarza sądowego zasądził od pani Ewy na rzecz powoda kwotę 5.000, 00 zł wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu. Postanowieniem z dnia 25 lutego 2014 r. ww. nakaz zapłaty został zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia wskazano, iż „nakaz zapłaty został skutecznie doręczony stronom postępowania i z uwagi na to, że nie został on skutecznie zaskarżony w ustawowym terminie stał się prawomocny”. Pani Ewa o treści powołanych powyżej orzeczeń tj. nakazu zapłaty oraz postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, dowiedziała się w dacie 30 listopada 2014 r. od komornika sądowego. W tym też dniu pani Ewie zostało doręczone zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i wezwanie do zapłaty należności zasądzonych tytułem wykonawczym (nakazem zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r., zaopatrzonym w klauzulę wykonalności 25 lutego 2014 r.). Korespondencja sądowa zawierająca nakaz zapłaty wraz z odpisem pozwu została wysłana na adres, pod którym pani Ewa nie zamieszkuje od przeszło 20 lat. Co w takiej sytuacji może zrobić Pani Ewa? Pani Ewa powinna wnieść do Sądu, który wydał nakaz zapłaty tzw. wniosek o przywrócenie  terminu do dokonania czynności procesowej, a konkretnie do wniesienia sprzeciwu od ww. nakazu.

REKLAMA

Zobacz również: Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Termin przywrócenia terminu

Stosownie do dyspozycji art 169 § 1 k.p.c. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W przedstawionym stanie faktycznym, pani Ewa dochowa terminu, o którym mowa w art. 169 § 1 k.p.c., gdy skieruje wniosek do sądu najpóźniej w dniu 7 grudnia 2014 r. Przyczyna uchybienia terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty ustała bowiem w dniu 30 listopada 2014 r., tj. w dacie, w której pani Ewie doręczono zawiadomienie komornika o wszczęciu egzekucji.

Uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających przywrócenie terminu

W piśmie zawierającym wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Pani Ewa powinna wnieść o zobowiązanie komornika przez sąd do udzielenia informacji, w jakiej dacie doręczono ww. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego - nakazu zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. (ze wskazaniem sygn. akt sprawy sądowej), zaopatrzonego w klauzulę wykonalności 25 lutego 2014 r. (ze wskazaniem sygn. akt komorniczych). Ww. informacje znajdujące się w aktach komorniczych będą stanowiły istotne dowody dla sądu na okoliczność faktycznej daty, w jakiej pani Ewa dowiedziała się o treści powołanych wyżej orzeczeń, jak i na okoliczność daty, w której doręczono ww. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i wezwanie do zapłaty należności zasądzonych tytułem wykonawczym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uchybienie terminowi a błędny adres

Wreszcie Pani Ewa powinna podnieść, że korespondencja zawierająca nakaz zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. wraz z odpisem pozwu, została wysłana na błędny adres, pod którym pozwana nie zamieszkuje od przeszło 20 lat. W tym miejscu pani Ewa powinna wskazać sądowi dane dotyczące jej aktualnego, stałego miejsca zamieszkania wraz z datą od której zamieszkuje pod ww. adresem. Warto powołać na ww. okoliczności dowody w postaci np. zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały, poświadczenia o adresach i okresach zameldowania czy też kopię dowodu osobistego. W świetle powyższego, pani Ewa uprawdopodobni, iż nie mogła zapoznać się z treścią nakazu zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. oraz pozwu, gdyż korespondencja zawierająca przedmiotowe pisma nie została jej w sposób prawidłowy doręczona tj. na adres jej zamieszkania.

Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Domniemanie doręczenia zastępczego

Domniemanie doręczenia zastępczego, które sąd przyjął w przedstawionym stanie faktycznym powinno zostać obalone. W orzecznictwie i doktrynie prezentowany jest pogląd, iż doręczenie zastępcze może być dokonywane wyłącznie wówczas, gdy strona postępowania rzeczywiście zamieszkuje pod adresem wskazanym jako jej miejsce zamieszkania. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 27 stycznia 1998 r. (zob. III CKN 620/97). Ponadto, warto wskazać na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 1 lipca 1967 r. (zob. III PRN 47/67), zgodnie z którym skutki doręczenia zastępczego nie następują, jeżeli pismo sądowe skierowane zostało przez sąd do pozwanego pod adres nie będący jego adresem zamieszkania. Skuteczność doręczenia zastępczego oparta jest bowiem na założeniu, że adresat mieszka pod wskazanym adresem, a jedynie zachodzi niemożność doręczenia mu pisma.

Uchybienie terminu a brak winy

REKLAMA

Wniosek o przywrócenie terminu zostanie oceniony przez sąd jako zasadny, w sytuacji gdy pani Ewa uprawdopodobni, że pomimo staranności – z przyczyny niezależnej od ww. – nie mogła dokonać czynności procesowej (tj. wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty) w terminie. Przytoczone okoliczności faktyczne wskazują, iż pani Ewa uchybiła terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty bez swojej winy. Korespondencja zawierająca nakaz zapłaty i pozew nie została pozwanej w sposób prawidłowy doręczona, stąd nie mogła ona zaznajomić się z jej treścią, a w następstwie wnieść do sądu, w przepisanym terminie, środek zaskarżenia. Bezsprzeczne jest, iż w przedstawionym stanie faktycznym, uchybienie terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, wywołuje ujemne skutki procesowe dla pani Ewy.

Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu pani Ewa powinna złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty! Wymóg ten wynika z treści art. 169 § 3 k.p.c. Wskazany przepis stanowi, iż równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej.

Polecamy serwis: W sądzie

Podstawa prawna:

Art. 169 § 1 - 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r., Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Autorka: Anna Cierpisz – Ligęzowska (adwokat, partner w spółce Ligęzowscy i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

REKLAMA

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

REKLAMA

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych – kontrowersje wokół propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska zasugerował, że myśliwi powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie co 4-5 lat, podobnie jak kierowcy, żołnierze czy policjanci. Argumentował to bezpieczeństwem publicznym, przywołując niedawne tragiczne wypadki z udziałem myśliwych. Propozycję popiera również minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pomysł jednak spotkał się ze sprzeciwem myśliwych.

Kto zapłaci za towar zniszczony w sklepie podczas zakupów? Nie zawsze będzie to klient. Czy znasz swoje prawa?

Kto zapłaci za towar zniszczony w sklepie podczas zakupów? Nie zawsze będzie to klient. Ale, czy znasz swoje prawa? Kluczowa jest wina i warunki techniczno-organizacyjne panujące w sklepie. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na kontekst.

REKLAMA