reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania i rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie konieczne jest ustalenie ram czasowych, w których strony postępowania mogą dokonywać określonych czynności. W związku z tym dopuszczalność szeregu czynności dokonywanych przez strony postępowania jest ograniczona określonym terminem.

Skarga: 30 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie lub 30 dni od daty doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie 60 dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Skarga kasacyjna: 30 dni od daty doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem lub postanowienia kończącego postępowanie.

Zażalenie: 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Czynność podjęta przez Ciebie po upływie terminu jest bezskuteczna. Jeśli dokonasz jakiejkolwiek czynności w postępowaniu sądowoadministracyjnym po upływie wyznaczonego terminu, będzie to traktowane tak, jak gdybyś tej czynności w ogóle nie dokonał (por. art. 85 p.s.a.).

Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne

Rodzice Czesława wrócili do domu po kolejnej rozprawie przed sądem administracyjnym. Podczas kolacji rozmawiali o tym, co działo się na rozprawie i jednogłośnie stwierdzili, że sąd nie zaprotokołował części ich wyjaśnień w sprawie. Ponieważ kolejny termin rozprawy został wyznaczony za 2 miesiące, stwierdzili, że poproszą sąd o uzupełnienie protokołu podczas tej rozprawy. Tak też uczynili, jednak sąd poinformował ich, że termin do żądania uzupełnienia protokołu już minął, w związku z czym wniosek jest pozostawiony bez rozpoznania. Rodzice Czesława postanowili złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Sąd rozpatrując ten wniosek będzie musiał zastanowić się, czy niezachowanie terminu było spowodowane szczególnymi okolicznościami, uzasadniającymi jego przywrócenie.

Jeśli nie dokonałeś czynności w przewidzianym prawem terminie z przyczyn przez Ciebie niezawinionych (np. poważnie zachorowałeś), możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Wniosek ten należy skierować do sądu w terminie 7 dni od daty ustania przyczyny uniemożliwiającej Ci dokonanie czynności.

Pamiętaj, że równocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu musisz dokonać przedmiotową czynność oraz wskazać przyczyny, z powodu których nie mogłeś tego uczynić w terminie (np. zaświadczenie ze szpitala).

Zobacz również: Kiedy termin może być przywrócony?

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli nie dokonałeś czynności w przewidzianym prawem terminie z przyczyn przez Ciebie niezawinionych (np. poważnie zachorowałeś), możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu.
Jeśli nie dokonałeś czynności w przewidzianym prawem terminie z przyczyn przez Ciebie niezawinionych (np. poważnie zachorowałeś), możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama