reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Co zrobić w sytuacji, gdy termin upłynął?

Co zrobić w sytuacji, gdy termin upłynął?

Wniesienie apelacji, zażalenia, wniosku o uzasadnienie wyroku, a także skargi na czynności komornika powinno być dokonywane w określonych terminach. Co zrobić, gdy taki termin upłynął?

Konsekwencją niedotrzymania terminu jest bezskuteczność czynności procesowej podjętej po upływie terminu – sąd potraktuje Twoją czynność tak, jakbyś jej w ogóle nie dokonał.

Jeżeli niedotrzymanie terminu nie wynikało z Twojej winy, np. na skutek wypadku przebywałeś w szpitalu, a jednocześnie brak czynności procesowej powoduje powstanie dla Ciebie ujemnych skutków procesowych (np. nie możesz się odwołać od niekorzystnego wyroku), możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

Wniosek taki powinieneś złożyć w terminie tygodnia od czasu ustania przeszkody uniemożliwiającej Ci dokonanie czynności w terminie, zaś wraz z wnioskiem musisz dokonać tejże czynności (czyli np. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia apelacji musisz złożyć samą apelację). Pamiętaj, aby we wniosku starać się udowodnić, że niedotrzymanie terminu nie wynikało z Twojej winy (por. art. 167–169 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz: Co warto wiedzieć o postępowaniu cywilnym?

Musisz również wiedzieć, że nie jest możliwe przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa, rozwód lub ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po uprawomocnieniu się wyroku nowy związek małżeński.

Termin do wniesienia apelacji minął 15 grudnia. Augustyn, jako że był obłożnie chory leżał w szpitalu, nie mógł wysłać apelacji. Ze szpitala wyszedł 3 stycznia. Kiedy zorientował się w sytuacji, postanowił złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Musi wnieść go w terminie do 10 stycznia i wraz z wnioskiem złożyć apelację. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli wniosek o przywrócenie terminu składa się po roku od dnia upływu terminu, sąd przywróci termin tylko w wyjątkowych wypadkach.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama