| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Prowadzenie pojazdu bez uprawnień

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień

Osoba, która prowadzi pojazd bez uprawnień (tzn. nigdy ich nie nabyła lub je utraciła), zostanie ukarana grzywną w wysokości 500 zł. Zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania danego rodzaju pojazdem, określa ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu zagrożone jest karą grzywny. Podobnie, jeżeli kierujący prowadzi pojazd mimo braku dopuszczenia go do ruchu (dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe).

Na wstępie warto wskazać, iż przepis ten odnosi się do „pojazdów”, czyli wszystkich środków transportu (zarówno mechanicznych, jak i niemechanicznych), do prowadzenia których wymagane jest uprawnienie.

Należy też podkreślić, że z brakiem uprawnień będziemy mieć do czynienia, gdy dana osoba nigdy nie nabyła uprawnień do prowadzenia pojazdu danego rodzaju, jak i wówczas, gdy je utraciła (np. na mocy orzeczenia sądowego czy zatrzymania prawa jazdy).

Zobacz serwis: Wykroczenia

Zgodnie z treścią załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, w którym zostały określone wysokości grzywien za poszczególne wykroczenia, za kierowanie pojazdem silnikowym (pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego) przez osobę mniemającą uprawnień do kierowania pojazdami grozi kara grzywny w wysokości 500 zł.

W przypadku, gdy osoba prowadząca pojazd nie posiada uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu, grzywna wyniesie 300 zł. Natomiast kierowanie bez uprawnień rowerem lub pojazdem zaprzęgowym karane jest grzywną w wysokości 100 zł.

Zobacz: Kary i środki karne

O tym, jakie warunki należy spełnić, by móc prowadzić pojazd danego rodzaju, stanowią przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 87 tej ustawy, kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jednej z niżej wskazanych warunków:
1) posiada wymagane umiejętności do kierowania w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego i nie narażający kogokolwiek na szkodę oraz wymagany dokument stwierdzający uprawnienie da kierowania pojazdem;
2) odbywa, w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora;
3) zdaje egzamin państwowy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem egzaminatora.

Nie wymaga się uprawnienia do kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat oraz do prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.


Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK