| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Przewodnik po dodatkach do wynagrodzenia

Przewodnik po dodatkach do wynagrodzenia

Dodatki do wynagrodzenia to dodatkowy składnik wynagrodzenia, który przysługuje pracownikowi w związku z warunkami w jakich pracuje pracownik, z kwalifikacjami pracownika, czy funkcją jako pełni. Dodatki do wynagrodzenia można podzielić jako dodatki obowiązkowe oraz dodatki nieobowiązkowe.

Dodatek za pracę w szczególnych warunkach nie jest dodatkiem obowiązkowym. Pracodawca może wprowadzić możliwość przyznania pracownikom dodatku za pracę w szczególnie trudnych warunkach w umowie o pracę, w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania.

Dodatek za pracę w szczególnie uciążliwych warunkach przysługuje za każdą godzinę przepracowanych w tych warunkach. Jednak pracodawca powinien określić liczbę godzin pracy, jaką pracownik musi przepracować w warunkach szkodliwych, aby nabyć prawo do dodatku.

Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek za szczególne znajomości przyznawany jest pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe. Na dodatek może liczyć pracownik z tytułem naukowym, absolwent studiów podyplomowych lub pracownik posiadający dyplom lub zaświadczenie  ukończenia specjalistycznych kursów.

Pewnego rodzaju dodatkiem za szczególne umiejętności jest dodatek za znajomość języków obcych. Pracownik, który chce go otrzymać musi legitymować się określonym certyfikatem znajomości języka obcego.

Dodatek za niepalenie i dodatek za zdrowie

Pracodawca może w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy przewidzieć wypłacanie pracownikom, którzy nie palą tytoniu dodatku z tego tytułu.  Dodatek za zdrowie, może natomiast zostać przyznany pracownikowi, który nie korzysta ze zwolnień lekarskich.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK