| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2017 r.

Komu przysługuje i ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2017 r.

1406 zł netto – tyle w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wynosi świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2017 r. To jednak nie jedyna zmiana w stosunku do opiekunów dzieci niepełnosprawnych, jaka weszła w życie z początkiem nowego roku.

Świadczenie pielęgnacyjne jest rodzinnym świadczeniem opiekuńczym. Przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej jeśli jest to związane z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Kto jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego?

Prawo do pobierania świadczenia posiada:

  • matka dziecka;
  • ojciec dziecka;
  • opiekun faktyczny dziecka;
  • osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną;
  • inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie w przypadku, gdy spełnione są łącznie następujące warunki: rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub są małoletni; nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu lub są małoletnie; dziecko nie ma opiekuna faktycznego ani osoby będącej rodziną zastępczą lub legitymują się one orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz: Zasiłki

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?

Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne wymagane jest, aby dziecko legitymowało się orzeczeniem o niepełnosprawności lub niepełnosprawności w stopniu znacznym. Oprócz tego musi ono potrzebować stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w wykonywaniu codziennych czynności, a także stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Według tej regulacji świadczenie pielęgnacyjne może więc przysługiwać tylko części osób dorosłych – tych, u których niepełnosprawność powstała odpowiednio wcześnie.

Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. uznał ten przepis - w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią określonego wieku ze względu na moment powstania niepełnosprawności za niezgodny z konstytucją (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13). Jednak wyrok ten do tej pory nie jest wykonany – ustawa nie została znowelizowana.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Trębicki

Radca prawny, partner CZUBLUN TRĘBICKI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK