reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Inne > Zasady przyznawania zasiłku stałego w 2017 r.

Zasady przyznawania zasiłku stałego w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. osobie, która składa wniosek o zasiłek stały bez orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – świadczenie to jest przyznawane po uzyskaniu orzeczenia wstecz - od miesiąca, w którym został złożony wniosek o zasiłek stały. W okresie przed dostarczeniem orzeczenia osobie tej przysługuje zasiłek okresowy.

Komu przysługuje zasiłek stały?

Zasiłek stały jest świadczeniem pieniężnym z pomocy społecznej, które przysługuje dwóm grupom osób. Po pierwsze, pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od ustalonego w ustawie o pomocy społecznej kryterium dochodowego, które wynosi 461 zł. Za osobę samotnie gospodarującą można uznać też osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego, jeżeli przedtem była uprawniona do zasiłku stałego. Zasiłek ustalany jest w wysokości różnicy między wskazanym w ustawie kryterium dochodowym a dochodem tej osoby, przy czym jego kwota nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie.

Po drugie, zasiłek stały może otrzymać pełnoletnia osoba pozostająca w rodzinie, niezdolna do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolna do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 316 zł. Wtedy kwota zasiłku stanowi różnicę pomiędzy kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

Zobacz: Pomoc społeczna

Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie. Przy ustalaniu uprawnienia oraz wysokości zasiłku stałego do dochodu nie wlicza się kwoty zasiłku okresowego.

Zasiłek stały nie przysługuje w sytuacji jeśli dana osoba jest uprawniona do innych świadczeń: renty socjalnej lub świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego czy też dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Zobacz serwis: Zasiłki

Zmiany od 2017 r.

W wyroku z dnia 6 października 2015 r. (sygn. akt SK 19/14) Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją art. 106 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej w zakresie, w jakim stanowi, że w wypadku wniosku o przyznanie zasiłku stałego osobie całkowicie niezdolnej do pracy, legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i niemającej innych środków utrzymania, prawo do zasiłku ustala się począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Ustawodawca uwzględniając uwagi Trybunału znowelizował artykuł 106 tej ustawy dodając do niego ustępy 7-11.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Od początku 2017 r. w przypadku złożenia przez osobę, która nie posiada orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wniosku o przyznanie zasiłku stałego wraz z wymaganą dokumentacją oraz potwierdzeniem złożenia wniosku o przyznanie świadczenia uzależnionego od niezdolności do pracy albo wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wszczyna się postępowanie o ustalenie uprawnienia do zasiłku stałego. Następnie w przypadku spełnienia warunków, z wyłączeniem warunku całkowitej niezdolności do pracy – postępowanie zawiesza się do dnia dostarczenia orzeczenia. Na okres zawieszenia postępowania osobie tej przyznaje się zasiłek okresowy. Jeżeli orzeczenie zostanie dostarczone w terminie 60 dni od dnia jego otrzymania prawo do zasiłku stałego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o przyznanie zasiłku stałego. Zaś gdy orzeczenie zostanie dostarczone po upływie 60 dni od dnia jego otrzymania prawo do zasiłku stałego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym dostarczono orzeczenie. W przypadku niedostarczenia orzeczenia w terminie 3 lat od dnia zawieszenia postępowania, zawieszone postępowanie podejmuje się z urzędu.

Zobacz: Renty

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 38)

- wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 października 2015 r., sygn. akt SK 19/14

Zobacz serwis: Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady przyznawania zasiłku stałego od 2017 r. /fot. Shutterstock
Zasady przyznawania zasiłku stałego od 2017 r. /fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama