| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Czy można domagać się alimentów od byłego małżonka?

Czy można domagać się alimentów od byłego małżonka?

Sąd orzekając rozwód powoduje ustanie małżeństwa. Jednak nie oznacza to, że zerwaniu ulegają wszelkie więzi między byłymi małżonkami. Prawo chroni osoby, których sytuacja materialna po rozwodzie uległa znacznemu pogorszeniu. Mają one prawo ubiegania się od byłego.

W czasie trwania małżeństwa małżonkowie mają obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. W sytuacji, gdy jedno z nich uchyla się od tego obowiązku, drugie może wystąpić o przyznanie alimentów.

Orzeczenie rozwodu powoduje, że zasada równorzędnego zaspokajania potrzeb rodziny przestaje obowiązywać. Jednak nie oznacza to, że między byłymi małżonkami wygasają wszelkie obowiązki alimentacyjne.

Niedostatek po rozwodzie

Rozwiedziony małżonek, który znajduje się w niedostatku, może domagać się dostarczenia środków utrzymania od byłego małżonka. Istnieje jeden ważny warunek. Nie spełnienie tego wymogu spowoduje, iż małżonek nie będzie miał możliwości domagania się od byłego partnera środków na utrzymanie, nawet jeśli będzie znajdował się w niedostatku. Małżonek ubiegający się o alimenty nie może zostać uznanym za wyłącznie winnego rozpadu pożycia. Wyrok rozwodowy musi zapaść albo bez orzekania o winie, albo z przypisaniem winy drugiemu małżonkowi, albo z przypisaniem winy obojgu małżonkom.

Niedostatek to stan, gdy własnymi siłami nie jest ktoś w stanie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb życiowych. Do najczęstszych przyczyn niedostatku możemy zaliczyć:

  • niemożność podjęcia pracy zarobkowej wskutek konieczności zajmowania się utrzymaniem i wychowaniem dzieci,
  • brak kwalifikacji zawodowych do wykonywania odpowiedniej do wieku, stanu zdrowia i posiadanych umiejętności pracy.

Zobacz: Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

Prawo nie wskazuje, jakie konkretne potrzeby winien zaspokoić małżonek obowiązany do płacenia alimentów. Bowiem potrzeby materialne i niematerialne każdego człowieka kształtują się inaczej. Sąd w każdej sprawie indywidualnie bada sytuację byłych małżonków. Ustala wysokość alimentów, biorąc pod uwagę całokształt okoliczności.

Pozostawanie w niedostatku przez jednego z małżonków i równoczesne posiadanie przez niego znaczących składników majątkowych, które wprawdzie same nie przynoszą dochodu, lecz spieniężone pozwoliłyby pozbyć się niedostatku, powoduje nie przyznanie alimentów. Małżonek obowiązany do płacenia alimentów nie może jednak domagać się, by jego były partner spieniężył cenne pamiątki rodzinne, zabytki.

Pogorszenie sytuacji materialnej

Obok niedostatku okolicznością, która powoduje prawo ubiegania się o alimenty od byłego małżonka, jest pogorszenie sytuacji majątkowej. W przypadku, gdy w wyroku rozwodowym jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód spowoduje istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, może on domagać się przyznania alimentów. Małżonek taki nie musi znajdować się w stanie niedostatku.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość świadczenia alimentacyjnego dla byłego małżonka musi zapewniać mu godziwą poziom życia.
Wysokość świadczenia alimentacyjnego dla byłego małżonka musi zapewniać mu godziwą poziom życia.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »