reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie

Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie

W wyroku orzekającym rozwód sąd może orzec, iż tylko jeden z małżonków ponosi wyłączną winę rozkładu pożycia. Skutkiem takiego rozstrzygnięcia jest szczególna regulacja odnosząca się do obowiązku alimentacyjnego po stronie wyłącznie winnego byłego małżonka, jeżeli z takim żądaniem wystąpi małżonek uznany za niewinnego rozkładu pożycia.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje obowiązek alimentacyjny w sytuacji, gdy jeden z byłych małżonków:
- nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia,
- został uznany za niewinnego rozkładu pożycia,
- został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.

Pogorszenie sytuacji materialnej po rozwodzie

Jeżeli rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego sąd może na jego żądanie orzec, iż małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego. Istotne jest, iż małżonek niewinny nie musi znajdować się w niedostatku.

Pogorszenie się sytuacji majątkowej małżonka niewinnego może polegać na zmniejszeniu ilości środków jakimi dysponował, jak również na zwiększeniu się jego usprawiedliwionych potrzeb.

Kluczowym dla rozstrzygnięcia czy alimenty są zasadne, jest porównanie położenia materialnego, w jakim znalazł się małżonek niewinny po rozwodzie z sytuacją, w jakiej by się znajdował, gdyby orzeczenie o rozwodzie nie zapadło, a drugi z małżonków spełniał należycie swoje obowiązki i gdyby pożycie małżonków funkcjonowało prawidłowo.

Jeżeli skutki rozwodu w postaci istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego ujawniły się po wielu latach od orzeczenia rozwodu, to upływ czasu nie jest przeszkodą, aby domagać się zasądzenia alimentów.

Zobacz również: Jak są opodatkowane alimenty od byłego małżonka

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Jeżeli małżonek uprawniony do alimentów wstąpi w nowy związek małżeński, obowiązek dostarczania mu środków utrzymania wygasa. Nie dotyczy to sytuacji, w której małżonek niewinny rozkładu pożycia weźmie ślub kościelny. Sąd jednak powinien wziąć pod rozwagę tę okoliczność przy ocenie zgodności dochodzonego roszczenia alimentacyjnego z zasadami współżycia społecznego. 

Zobacz również serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli małżonek uprawniony do alimentów wstąpi w nowy związek małżeński, obowiązek dostarczania mu środków utrzymania wygasa.
Jeżeli małżonek uprawniony do alimentów wstąpi w nowy związek małżeński, obowiązek dostarczania mu środków utrzymania wygasa.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama