reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie, bądź sąd ustalił winę obojga małżonków, były współmałżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka środków utrzymania.

Po rozwodzie sytuacja majątkowa tego z małżonków, który zarabiał mniej bądź wcale, ulega z reguły pogorszeniu.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje obowiązek alimentacyjny w sytuacji, gdy jeden z byłych małżonków:
- nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia,
- zastał uznany za niewinnego rozkładu pożycia,
- został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.

W sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie, bądź sąd ustalił winę obojga małżonków, były współmałżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Zobacz również: Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny

Czym jest niedostatek

W niedostatku znajduje się ten małżonek, który nie jest w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Jedną z przyczyn niedostatku jest konieczność zajmowania się przez jednego z małżonków wychowaniem dzieci podczas trwania małżeństwa i tym samym brak możliwości uzyskania odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz podjęcia pracy.

Usprawiedliwione potrzeby

Usprawiedliwione potrzeby to takie, których zaspokojenie umożliwi uprawnionemu normalne warunki bytowania, zgodnie z jego stanem zdrowia i wiekiem. Jeżeli uprawniony były małżonek pozostaje w nieformalnym związku, jego usprawiedliwione potrzeby należy oceniać również biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe jego partnera. Nie może istnieć sytuacja, w której uprawniony współmałżonek będzie uprzywilejowany w stosunku do zobowiązanego byłego małżonka, gdyż godziłoby to w zasady współżycia społecznego.

Przez jaki czas płaci się alimenty

Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego nowego małżeństwa. Jednak, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który w wyroku rozwodowym nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek płacenia alimentów wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Jednakże ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd na żądanie uprawnionego, może ten termin przedłużyć.

Zobacz również serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama