Kategorie

Czy pandemia wpłynęła na alimenty? [WYWIAD]

Wioleta Matela-Marszałek
Karolina Marszałek, adwokat, ekspert kampanii społecznej „Prawo Bez Strachu”
Karolina Marszałek, adwokat, ekspert kampanii społecznej „Prawo Bez Strachu”
Wiele osób pracujących na umowach zlecenia lub samozatrudnionych utraciło, jeżeli nie całkowicie to w znacznym stopniu, swoje zarobki. O ile wcześniej nie miały problemów z płaceniem alimentów, tak w chwili obecnej brakuje im środków na pokrycie swoich zobowiązań i są zmuszeni wystąpić o obniżenie alimentów – mówi adwokat Karolina Marszałek

Wioleta Matela-Marszałek; Infor.pl: W jakim stopniu pandemia wpłynęła na sytuację rodziców płacących alimenty?

Karolina Marszałek, adwokat, ekspert kampanii społecznej „Prawo Bez Strachu”: Od 13 marca 2020 roku było wiele zmian w funkcjonowaniu każdego z nas. Wiele osób straciło pracę, wielu musiało się przebranżowić, a jeszcze inni tylko się przeorganizować, np. na pracę online. Taka sytuacja miała szczególnie miejsce w dużych miastach, w których znaczna liczba osób pracowała na umowach zlecenia lub na samozatrudnieniu. Wiele osób pracujących w ten sposób utraciło, jeżeli nie całkowicie to w znacznym stopniu, swoje zarobki. O ile wcześniej nie miały problemów z płaceniem alimentów, tak w chwili obecnej brakuje im środków na pokrycie swoich zobowiązań i zgłaszają się z prośbą o złożenie pozwu o obniżenie alimentów.

A co z dziećmi, które powinny otrzymywać alimenty? Czy można w ich przypadku zauważyć zwiększone potrzeby?

Reklama

Do płacenia alimentów zobowiązani są obydwoje rodzice. W ostatnim czasie ze względu na pandemię dochodziło częściej do sytuacji, że jeden z rodziców w większym zakresie pokrywał koszty utrzymania dziecka. Jeżeli oboje rodzice mieli problemy z pracą, w budżetach domowych brakowało na pokrycie uzasadnionych, często nawet podstawowych kosztów utrzymania dzieci.

W niektórych przypadkach doszło do zwiększenia uzasadnionych potrzeb dzieci, np. większą ilość spożywanego jedzenia w domu, konieczność zakupu sprzętu komputerowego niezbędnego do nauki, a czasami do potrzeby skorzystania z pomocy psychologicznej. W innych przypadkach do ich zmniejszenia, np. przez brak zorganizowanych zajęć dodatkowych. Każdy przypadek należy oceniać indywidualnie.

Myślę, że zwiększone potrzeby nastąpią dopiero teraz, po końcu pandemii. Wiele dzieci może mieć problemy związane z przystosowaniem się do nowych warunków. Znajoma psycholog poinformowała mnie, iż w chwili obecnej ma zajęte wszelkie terminy na wiele tygodni naprzód. A jest to osoba, która zajmuje się głównie dziećmi. Taka sytuacja wpłynęła również na wzrost ceny usług psychologów.

Problemy dzieci odbijają się także na możliwościach rodziców. Dzieci wymagają znacznie większej uwagi i czasu.

Jak zgodnie z prawem można poradzić sobie z takimi problemami?

Reklama

Małoletni wierzyciele posiadający tytuł wykonawczy – wyrok sądu, czy ugodę zawartą przed mediatorem zatwierdzoną przez sąd - reprezentowani przez przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej drugiego rodzica, mogli oczywiście wystąpić do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

W przypadku bezskuteczności egzekucji można uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego, jeżeli spełnia się kryteria ustawowe określone w ustawie z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Chodzi m.in. kryterium dochodowe, tj. gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900 zł miesięcznie.

Istnieje także możliwość złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Zacytuję art. 209 § 1 Kodeksu karnego: „Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Zgodnie zaś z § 4, nie podlega karze sprawca tego przestępstwa, który nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.

Niemniej jednak, wszczynanie postępowania karnego nie zawsze będzie prowadziło do wyegzekwowania zaległości, a wręcz przeciwnie. Czasami może uniemożliwić pracę rodzica zobowiązanego. Myślę, że sądy również będą brały pod uwagę faktyczne okoliczności, które wpłynęły na trudności w spłatach alimentów.

Z kolei osoba zobowiązana do płacenia alimentów może wystąpić z pozwem o obniżenie alimentów z uwagi na istotną zmianę stosunków – utratę lub znaczny spadek dochodów.

W mojej ocenie najskuteczniej jest porozumieć się, np. korzystając z mediacji. Rodzic, z którym mieszka dziecko i który otrzymuje alimenty oraz rodzic zobowiązany do ich płacenia powinni się wzajemnie zrozumieć i współpracować dla dobra dziecka.

Co, jeśli rodzic zdecyduje się złożenie pozwu? Ile czasu trwają obecnie sprawy w sądzie?

Bardzo trudne pytanie. Odpowiedź będzie inna w zależności od miejsca położenia sądu i ilości zgłoszonych przez strony wniosków dowodowych. Średnio można przyjąć, że sprawa o alimenty do zakończenia w pierwszej instancji trwa rok, dwa lata. Być może wbrew obawom wielu praktyków, w tym moim, sądy po pandemii będą działały szybciej z uwagi na liczne zmiany procedury cywilnej zapoczątkowane już w 2019 roku. Lada dzień wejdzie w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw podpisana przez Prezydenta 9 czerwca 2021 roku, która jako zasadę wprowadza w czasie trwania pandemii rozprawy online, co w mojej ocenie może wpłynąć na przyspieszenie postępowań.

Czy obecna sytuacja wpłynęła również na egzekucje komornicze?

Komornik najczęściej rozpoczyna postępowanie egzekucyjne od zajęcia rachunku bankowego i wynagrodzenia za pracę. W momencie utraty stałego źródła dochodu zdarzają się sytuacje, że komornik nie ma z czego ściągnąć alimentów bieżących, a tym bardziej zaległych.

Należy również podkreślić, iż okres pandemii znacząco ograniczył intensywność działań komorników. Musieli oni ograniczyć kontakty i bezpośrednie egzekucje w terenie. Niestety pandemia uniemożliwiała podjęcie wielu działań, które są skuteczne, jeżeli przeprowadzi się je bezpośrednio w miejscu zamieszkania lub pracy zobowiązanego.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

  Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

  Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

  Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

  Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.

  Czy prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym?

  Prawo UE a prawo krajowe. Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.

  Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

  Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

  Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.