REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta na 3 lata. Do 2150 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 51 600 zł)

Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta. Do 4300 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 103 000 zł)
Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta. Do 4300 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 103 000 zł)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd dofinansuje zatrudnienie emeryta (3-letnia umowa o pracę). Każdego miesiąca pracodawca otrzyma dofinansowania. Na dziś około 2150 zł (poziom maksymalny to 50% pensji minimalnej). Przez 2 lata to jest 24 płatności. 51 600 zł to szacunkowy koszt rządowej dopłaty za cały okres dwóch lat do etatu emeryta (24 miesiące x 50% z 4300 zł). Przez ostatni rok zatrudnienia emeryta nie będzie dofinansowania. 

To koniec ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zastąpi ją nowa ustawa o rynku pracy i służbach. Nowe przepisy premiować będą zatrudnianie m.in. osób 60+. Do tej pory ukończenie przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat oznaczało brak możliwości rejestracji jako bezrobotny (i ewentualne wykreślenie z rejestru bezrobotnych). 

REKLAMA

Rząd deklaruje wsparcie zatrudniania osób 60+ (kobieta) i 65+ (mężczyzna). Zakładamy, że będzie to wsparcie także dla osób, które nabyły prawo do emerytury. Odmienne rozwiązanie miałoby charakter niszowy nie uzasadniający tak głośnego zaprezentowania nowych rozwiązań. 

Według deklaracji rządu po wprowadzeniu nowej ustawy pracodawca, który zatrudni emeryta na 3 lata będzie przez 2 lata otrzymywał dofinansowanie liczone w odniesieniu do 50% pensji minimalnej. 

Emeryci nie pracują. Rząd chce to zmienić

Z danych za III kwartał 2023 r. prawie 3,9 mln osób w wieku produkcyjnym pozostawało biernymi zawodowo. W tej grupie 311 tys. osób było biernymi zawodowo z powodu emerytury. Aż 794 tys. jako przyczynę nieposzukiwania pracy wskazało obowiązki rodzinne i obowiązki związane z prowadzeniem domu.

Według danych rządu, GUS i ZUS:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średni wiek dezaktywizacji zawodowej w Polsce w 2020 r. wyniósł 63,3 lat. W 2020 r. świadczenie emerytalne pobierało ponad 7 milionów osób. Łącznie grupa emerytów w 2020 r. wyniosła ponad 9,3 mln osób, czyli ponad 24% całkowitej liczby ludności Polski. 

Jak to wyglądało 20 lat temu? Emerytów w Polsce było 4,6 mln (70% mniej).

Coraz więcej emerytów chce pracować. W grudniu 2022 r. pracowało 826 000 emerytów, z czego 536,3 tys. było zatrudnionych na umowę o pracę. Od 2015 r. nastąpił w tym zakresie wzrost o 44% (575,4 tys. emerytów pracowało w grudniu 2015 r.). Dlatego rząd postanowił ułatwić znajdowanie pracy emerytom poprzez dofinansowanie dla pracodawców.

Urzędy pracy po reformie - nowa forma dofinansowania jak zatrudnisz seniora

Komunikat rządu:

"Wprowadzona zostanie nowa forma pomocy, która będzie skierowana do przedsiębiorców zatrudniających seniorów. Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy (np. emeryta), który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny. Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Dofinansowanie wynagrodzenia będzie przysługiwało przez 24 miesiące. Pracodawca lub przedsiębiorca po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia będzie obowiązany do dalszego zatrudnienia seniora przez okres kolejnych 12 miesięcy."

Pojawiają się tu trzy pytania: 

  1. Czy będzie możliwość otrzymania dofinansowania przez osobę w wieku emerytalnym bez jej odejścia z pracy?
  2. Jak rząd poradzi sobie z fikcyjnymi odejściami z pracy osób w wieku emerytalnym i ponownym ich zatrudnianiem?
  3. Co z obecnym dofinansowaniem dla zatrudnienia osób 50+? Zostanie utrzymane, czy też będzie podniesienie limitu wieku z 50+ na 60+?

Żłobki a zatrudnianie emerytów

Rząd deklaruje w swoich działaniach powiązanie podejmowania pracy przez emerytów z większą dostępnością miejsc opieki nad dziećmi. Powoduje to, że młodzi rodzice nie angażują dziadków do sprawowania codziennej opieki nad wnukami.

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+ 

Dziś dofinansowanie wprowadza art. 60d ustawy o promocji zatrudnienia. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia. 

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje przez okres:

1) 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat lub

2) 24 miesięcy – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat.

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego.

Więc rząd nie proponuje podniesienie tego limitu.

UWAGA! Dziś nie wiadomo, czy ta forma dofinansowania dla osób 50+ zostanie utrzymana. Być może zwycięży koncepcja, że dofinansowanie jest tylko dla zatrudnienia osób 60+.

Zarówno według nowych jak i starych zasad pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po zakończeniu dofinansowania przez okres równy co najmniej połowie okresu dofinansowania, tj.: 

  • przez okres 6 miesięcy w przypadku 12-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku 50-60 lat; 
  • przez okres 12 miesięcy w przypadku 24-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku powyżej 60 lat. 

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA