REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta na 3 lata. Do 2150 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 51 600 zł)

Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta. Do 4300 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 103 000 zł)
Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta. Do 4300 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 103 000 zł)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd dofinansuje zatrudnienie emeryta (3-letnia umowa o pracę). Każdego miesiąca pracodawca otrzyma dofinansowania. Na dziś około 2150 zł (poziom maksymalny to 50% pensji minimalnej). Przez 2 lata to jest 24 płatności. 51 600 zł to szacunkowy koszt rządowej dopłaty za cały okres dwóch lat do etatu emeryta (24 miesiące x 50% z 4300 zł). Przez ostatni rok zatrudnienia emeryta nie będzie dofinansowania. 

To koniec ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zastąpi ją nowa ustawa o rynku pracy i służbach. Nowe przepisy premiować będą zatrudnianie m.in. osób 60+. Do tej pory ukończenie przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat oznaczało brak możliwości rejestracji jako bezrobotny (i ewentualne wykreślenie z rejestru bezrobotnych). 

REKLAMA

Rząd deklaruje wsparcie zatrudniania osób 60+ (kobieta) i 65+ (mężczyzna). Zakładamy, że będzie to wsparcie także dla osób, które nabyły prawo do emerytury. Odmienne rozwiązanie miałoby charakter niszowy nie uzasadniający tak głośnego zaprezentowania nowych rozwiązań. 

Według deklaracji rządu po wprowadzeniu nowej ustawy pracodawca, który zatrudni emeryta na 3 lata będzie przez 2 lata otrzymywał dofinansowanie liczone w odniesieniu do 50% pensji minimalnej. 

Emeryci nie pracują. Rząd chce to zmienić

Z danych za III kwartał 2023 r. prawie 3,9 mln osób w wieku produkcyjnym pozostawało biernymi zawodowo. W tej grupie 311 tys. osób było biernymi zawodowo z powodu emerytury. Aż 794 tys. jako przyczynę nieposzukiwania pracy wskazało obowiązki rodzinne i obowiązki związane z prowadzeniem domu.

Według danych rządu, GUS i ZUS:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średni wiek dezaktywizacji zawodowej w Polsce w 2020 r. wyniósł 63,3 lat. W 2020 r. świadczenie emerytalne pobierało ponad 7 milionów osób. Łącznie grupa emerytów w 2020 r. wyniosła ponad 9,3 mln osób, czyli ponad 24% całkowitej liczby ludności Polski. 

Jak to wyglądało 20 lat temu? Emerytów w Polsce było 4,6 mln (70% mniej).

Coraz więcej emerytów chce pracować. W grudniu 2022 r. pracowało 826 000 emerytów, z czego 536,3 tys. było zatrudnionych na umowę o pracę. Od 2015 r. nastąpił w tym zakresie wzrost o 44% (575,4 tys. emerytów pracowało w grudniu 2015 r.). Dlatego rząd postanowił ułatwić znajdowanie pracy emerytom poprzez dofinansowanie dla pracodawców.

Urzędy pracy po reformie - nowa forma dofinansowania jak zatrudnisz seniora

Komunikat rządu:

"Wprowadzona zostanie nowa forma pomocy, która będzie skierowana do przedsiębiorców zatrudniających seniorów. Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy (np. emeryta), który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny. Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Dofinansowanie wynagrodzenia będzie przysługiwało przez 24 miesiące. Pracodawca lub przedsiębiorca po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia będzie obowiązany do dalszego zatrudnienia seniora przez okres kolejnych 12 miesięcy."

Pojawiają się tu trzy pytania: 

 1. Czy będzie możliwość otrzymania dofinansowania przez osobę w wieku emerytalnym bez jej odejścia z pracy?
 2. Jak rząd poradzi sobie z fikcyjnymi odejściami z pracy osób w wieku emerytalnym i ponownym ich zatrudnianiem?
 3. Co z obecnym dofinansowaniem dla zatrudnienia osób 50+? Zostanie utrzymane, czy też będzie podniesienie limitu wieku z 50+ na 60+?

Żłobki a zatrudnianie emerytów

Rząd deklaruje w swoich działaniach powiązanie podejmowania pracy przez emerytów z większą dostępnością miejsc opieki nad dziećmi. Powoduje to, że młodzi rodzice nie angażują dziadków do sprawowania codziennej opieki nad wnukami.

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+ 

Dziś dofinansowanie wprowadza art. 60d ustawy o promocji zatrudnienia. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia. 

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje przez okres:

1) 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat lub

2) 24 miesięcy – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat.

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego.

Więc rząd nie proponuje podniesienie tego limitu.

UWAGA! Dziś nie wiadomo, czy ta forma dofinansowania dla osób 50+ zostanie utrzymana. Być może zwycięży koncepcja, że dofinansowanie jest tylko dla zatrudnienia osób 60+.

Zarówno według nowych jak i starych zasad pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po zakończeniu dofinansowania przez okres równy co najmniej połowie okresu dofinansowania, tj.: 

 • przez okres 6 miesięcy w przypadku 12-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku 50-60 lat; 
 • przez okres 12 miesięcy w przypadku 24-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku powyżej 60 lat. 

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA