REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta na 3 lata. Do 2150 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 51 600 zł)

Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta. Do 4300 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 103 000 zł)
Rząd dofinansuje jak zatrudnisz emeryta. Do 4300 zł miesięcznie. Przez 2 lata (łącznie do 103 000 zł)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd dofinansuje zatrudnienie emeryta (3-letnia umowa o pracę). Każdego miesiąca pracodawca otrzyma dofinansowania. Na dziś około 2150 zł (poziom maksymalny to 50% pensji minimalnej). Przez 2 lata to jest 24 płatności. 51 600 zł to szacunkowy koszt rządowej dopłaty za cały okres dwóch lat do etatu emeryta (24 miesiące x 50% z 4300 zł). Przez ostatni rok zatrudnienia emeryta nie będzie dofinansowania. 

To koniec ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zastąpi ją nowa ustawa o rynku pracy i służbach. Nowe przepisy premiować będą zatrudnianie m.in. osób 60+. Do tej pory ukończenie przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat oznaczało brak możliwości rejestracji jako bezrobotny (i ewentualne wykreślenie z rejestru bezrobotnych). 

REKLAMA

Rząd deklaruje wsparcie zatrudniania osób 60+ (kobieta) i 65+ (mężczyzna). Zakładamy, że będzie to wsparcie także dla osób, które nabyły prawo do emerytury. Odmienne rozwiązanie miałoby charakter niszowy nie uzasadniający tak głośnego zaprezentowania nowych rozwiązań. 

Według deklaracji rządu po wprowadzeniu nowej ustawy pracodawca, który zatrudni emeryta na 3 lata będzie przez 2 lata otrzymywał dofinansowanie liczone w odniesieniu do 50% pensji minimalnej. 

Emeryci nie pracują. Rząd chce to zmienić

Z danych za III kwartał 2023 r. prawie 3,9 mln osób w wieku produkcyjnym pozostawało biernymi zawodowo. W tej grupie 311 tys. osób było biernymi zawodowo z powodu emerytury. Aż 794 tys. jako przyczynę nieposzukiwania pracy wskazało obowiązki rodzinne i obowiązki związane z prowadzeniem domu.

Według danych rządu, GUS i ZUS:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Średni wiek dezaktywizacji zawodowej w Polsce w 2020 r. wyniósł 63,3 lat. W 2020 r. świadczenie emerytalne pobierało ponad 7 milionów osób. Łącznie grupa emerytów w 2020 r. wyniosła ponad 9,3 mln osób, czyli ponad 24% całkowitej liczby ludności Polski. 

Jak to wyglądało 20 lat temu? Emerytów w Polsce było 4,6 mln (70% mniej).

Coraz więcej emerytów chce pracować. W grudniu 2022 r. pracowało 826 000 emerytów, z czego 536,3 tys. było zatrudnionych na umowę o pracę. Od 2015 r. nastąpił w tym zakresie wzrost o 44% (575,4 tys. emerytów pracowało w grudniu 2015 r.). Dlatego rząd postanowił ułatwić znajdowanie pracy emerytom poprzez dofinansowanie dla pracodawców.

Urzędy pracy po reformie - nowa forma dofinansowania jak zatrudnisz seniora

Komunikat rządu:

"Wprowadzona zostanie nowa forma pomocy, która będzie skierowana do przedsiębiorców zatrudniających seniorów. Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy (np. emeryta), który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny. Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Dofinansowanie wynagrodzenia będzie przysługiwało przez 24 miesiące. Pracodawca lub przedsiębiorca po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia będzie obowiązany do dalszego zatrudnienia seniora przez okres kolejnych 12 miesięcy."

Pojawiają się tu trzy pytania: 

 1. Czy będzie możliwość otrzymania dofinansowania przez osobę w wieku emerytalnym bez jej odejścia z pracy?
 2. Jak rząd poradzi sobie z fikcyjnymi odejściami z pracy osób w wieku emerytalnym i ponownym ich zatrudnianiem?
 3. Co z obecnym dofinansowaniem dla zatrudnienia osób 50+? Zostanie utrzymane, czy też będzie podniesienie limitu wieku z 50+ na 60+?

Żłobki a zatrudnianie emerytów

Rząd deklaruje w swoich działaniach powiązanie podejmowania pracy przez emerytów z większą dostępnością miejsc opieki nad dziećmi. Powoduje to, że młodzi rodzice nie angażują dziadków do sprawowania codziennej opieki nad wnukami.

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+ 

Dziś dofinansowanie wprowadza art. 60d ustawy o promocji zatrudnienia. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia. 

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje przez okres:

1) 12 miesięcy – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat lub

2) 24 miesięcy – w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat.

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego.

Więc rząd nie proponuje podniesienie tego limitu.

UWAGA! Dziś nie wiadomo, czy ta forma dofinansowania dla osób 50+ zostanie utrzymana. Być może zwycięży koncepcja, że dofinansowanie jest tylko dla zatrudnienia osób 60+.

Zarówno według nowych jak i starych zasad pracodawca lub przedsiębiorca są obowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po zakończeniu dofinansowania przez okres równy co najmniej połowie okresu dofinansowania, tj.: 

 • przez okres 6 miesięcy w przypadku 12-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku 50-60 lat; 
 • przez okres 12 miesięcy w przypadku 24-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia osób w wieku powyżej 60 lat. 

Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mapa zwolnień grupowych pracowników w 2024 r. [Wykaz firm]

  Jest coraz więcej informacji o zwolnieniach grupowych w całej Polsce. Są przypadki połączenia zwolnień grupowych z likwidacją firmy w Polsce. I jednoczesnym jej otwarciu np. w Maroku, Chorwacji, Rumuni.

  MRPiPS: Opiekun nie może sam zaparkować przed apteką i kupić leków dla osoby niepełnosprawnej

  Ministerstwo Rodziny odpowiedziało negatywnie na pytania o możliwość używania przez opiekunów karty parkingowej bez obecności w samochodzie osoby niepełnosprawnej. Nawet, gdy opiekun parkuje w związku z czynnościami na rzecz osoby niepełnosprawnej w celu kupienia leków albo odbioru sprzętu zaopatrzenia medycznego. 

  Bon energetyczny: Limit dochodu 2500 zł i 1700 zł. Do wypłaty prawdopodobnie 300 zł - 1200 zł

  Rząd podał dzisiaj progi dochodu dla otrzymania bonu energetycznego. Jest to 2500 zł dla osoby samotnej i 1700 zł na osobę w rodzinach.

  Jakie ceny energii od lipca 2024 r.? Znamy założenia nowego projektu

  W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projektowanej ustawie o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

  REKLAMA

  ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

  HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

  Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

  Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

  Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

  Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

  Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

  REKLAMA

  Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

  Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

  Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

  Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

  REKLAMA