REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZNP: Wyjmijmy nadgodziny z 9523,88 zł wynagrodzenia średniego nauczyciela dyplomowanego

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
ZNP: Wyjmijmy nadgodziny z 9523,88 zł wynagrodzenia średniego nauczyciela dyplomowanego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmieńmy definicję średniego wynagrodzenia nauczyciela. Usuńmy z niej nadgodziny i godziny doraźne. To pomysł ZNP.

W komunikacie ZNP z 8 lutego 2024 r., gdzie pojawiła się ta propozycja nie jest wyjaśnione, czemu ma służyć. Poza obniżeniem sztucznie zawyżonego średniego wynagrodzenia 9523,88 zł - oczywiście jest nieprawdą, że nauczyciele dyplomowani tyle zarabiają. Denerwują się kwotą 9523,88 zł zarówno nauczyciele jak i osoby spoza oświaty, które często mylą tą średnią z pensjami realnymi. Pensja zasadnicza bez dodatków i nadgodzin wynosi 5915 zł brutto (u nauczyciela dyplomowanego). 

REKLAMA

Być może chodzi o przeniesienie zaszytych kwot nadgodzin w średnim wynagrodzeniu do pensji zasadniczych nauczycieli. To oznaczałoby szansę na podwyżki dla nauczycieli. Pomimo podwyżek o 30% ich pensje nie są najwyższe, choć nie mają już tak trudnej sytuacji jak pracownicy niepedagogiczni. 

Infor.pl zwrócił się do ZNP z prośbą o przedstawienie szczegółów ich propozycji. Propozycja oczywiście dotyczy także nauczycieli początkujących i mianowanych.

Ile wynoszą średnie pensje nauczycieli w 2024 r. (to są pensje, których nigdy nie widział żaden nauczyciel)

W 2024 r. średnie pensje nauczycieli:

1) początkujący: 6353 zł (podwyżka o 33% o 1576 zł), 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) mianowany: 7453,47 zł (podwyżka o 30% o 1720,04 zł), 

3) dyplomowany: 9523,88 zł (podwyżka o 30% o 2197,88 zł).

Nawet sami nauczyciele mają kłopot z pojęciem "średnie wynagrodzenie", o czym świadczą komentarz pod artykułem

komentarz

 

 

Media

 

komentarz 2

 

 

Media

Ile wynoszą pensje rzeczywiste (zasadnicze) nauczycieli w 2024 r. (bez dodatków i nadgodzin)

Rzeczywiste pensje nauczycieli w 2024 r. (zasadnicze):

 • nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący) – 4908 zł,
 • nauczyciel mianowany – 5057 zł,
 • nauczyciel dyplomowany – 5915 zł.

W formie tabeli te dane wyglądają następująco. Dla uproszczenia zakładamy, że nie ma PPK.

Nauczyciel

Brutto

Netto

początkujący

4908 zł

3675,95 zł

mianowany

5057 zł

3776,95 zł

dyplomowany

5915 zł

4362,69 zł

Takie pensje wynikają z aktów prawnych (Sejm ustawy, rząd rozporządzenia). Dlatego niezrozumiałe są komentarze nauczycieli kwestionujących pod tym artykułem przyznanie im podwyżek w wysokości 33% i 30%. Nauczyciele piszą "Nic nie dostaliśmy". Przecież to, że "na razie nie ma" bo "będzie w marcu/kwietniu", nie jest niczym niepokojącym. O tych terminach informują wszyscy od kilku tygodni - ZNP, MEN, osobiście min. edukacji B. Nowacka, wiceminister K. Lubnauer, wszystkie portale internetowe. Pomimo to nauczyciele piszą takie komentarze (zwrócono mi uwagę, że autorami komentarzy mogą być osoby podszywające się pod nauczycieli, ale załóżmy dla spójności wywodu, że naprawdę pochodzą od nauczycieli):

grafika

 

 

Media

  

grafika 2

 

 

Media

 

grafika 3

 

 

Media

 

komentarz

 

 

Media

W mojej ocenie taka postawa nie służy nauczycielom z następujących powodów:

 1. Nauczyciele piszący takie komentarze sprawiają wrażenie osób nie wiedzących, co się dzieje w Polsce - jakie ustawy są uchwalone, jakie deklaracje złożyli politycy. Postrzegam zawód nauczyciela jako zobowiązujący do śledzenie tego, co się w Polsce dzieje. I nie pisania komentarzy "Nie wiadomo, czy będą podwyżki" w sytuacji, gdy są zapisane w przepisach i obiecane przez rząd. 
 2. Takie komentarze tworzą obraz roszczeniowej grupy zawodowej, która w 2024 r. dostała najwyższe procentowo podwyżki pensji, a dalej jest niezadowolona. Zwłaszcza, że osoby pracujące w szkołach na stanowiskach niepedagogicznych takich podwyżek nie dostały (cała budżetówka dostała 12,3%, mundurowi 20%, nauczyciele 33-30%). Co koledzy "niepedagogiczni" w danej szkole, myślą sobie widząc komentarze niezadowolonych kolegów i koleżanek nauczycieli? Co sobie myśli cała budżetówka, która nie dostała 30%, i też otrzyma pieniądze z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.?
 3. ZNP walczy o kolejne podwyżki 30% od 1 stycznia 2025 r. Czyli łącznie byłoby to około 60% w dwa lata.

Jeżeli ktoś chce zaszkodzić nauczycielom i podszywa się pod nich w Internecie, to będzie pisał takie komentarze jak pkt 1 i 2. A pkt 3 będzie kwitował, że "to żadna podwyżka, bo to tylko wyrównanie poprzednich krzywd". 

Jedyną realną przeszkodą dla wypłaty podwyżek w 2024 r. jest ewentualny wyrok TK uznający ustawę budżetową i okołobudżetową za niezgodne z Konstytucją. Nikt nie wie, co się wtedy stanie. Być może rząd zignoruje wyrok TK, być może zostanie wybrany wariant przedterminowych wyborów. Na dziś wszyscy zakładamy, że Polska uniknie chaosu.    

Narzekania szkodzą walce nauczycieli o kolejne podwyżki 30%. Tym razem dla 2025 r.

I teraz o kolejnych podwyżkach 30% w 2025 roku. Postawa "narzekamy" nauczycieli jest fatalnym błędem strategicznym. Bo ZNP w tej chwili walczy o podwyżki na 2025 r. Jeżeli politycy podejmą decyzję "Tak", to jak nauczyciele chcą uniknąć hejtu na siebie pod koniec 2024 r., kiedy inne grupy zawodowe z budżetówki dowiedzą się o kolejnej podwyżce 30%? A sami w 2025 r. takiej nie dostaną? 

Kolejne podwyżki 30% wynikają z poniższego projektu ustawy. 

REKLAMA

Policzmy, ile według tej ustawy zarobi w 2025 r. nauczyciel dyplomowany. Nauczyciel dyplomowany ma zarabiać 100% przeciętnej pensji w gospodarce. Ta była w 2023 r. 7195 zł brutto. Zakładamy, że za 2024 r. będzie 7500 zł. I, że rzeczywiście na 2025 r. premier Donald Tusk zgodzi się na to, aby nauczyciel dyplomowany miał 100% pensji przeciętnej. 

A więc od 1 stycznia 2025 r. nauczyciel dyplomowany ma 7500 zł brutto, czyli na rękę 5400-5500 zł netto. Pensji zasadniczej, a nie całości wynagrodzenia. Dodajemy do tego 20% dodatek stażowy dla nauczycieli w wieku 45+. Bo nauczyciele 45+, to znaczny procent nauczycieli w szkołach. I mamy 6500 zł pensji netto u dyplomowanego. I dołóżmy do tego nadgodziny (u niektórych nauczycieli). 

I podobne zmiany u mianowanych i początkujących. 

Jeżeli nauczyciele nie przestaną dziś narzekać, to łatwo mi sobie wyobrazić dużą skalę niechęci wielu ludzi do takich ich pensji w 2025 r. Zajmując się tematyką oświatową przeczytałem tysiące opinii ludzi niechętnych nauczycielom. Zarzucają nauczycielom niskie pensum i niską jakość pracy. I wiem jaka będzie skala niechęci jak osoby te dowiedzą się, że w 2025 r. podstawowa pensja nauczyciela dyplomowanego 45+ wynosi 6500 zł netto (z dodatkiem stażowym). 

Ile nauczyciele mieli pensji zasadniczej w 2023 r. (bez dodatków i nadgodzin)

Minimalna pensja nauczyciela w 2023 r. bez dodatków, nadgodzin, dofinansowania z gminy, to:

1) nauczyciel początkujący - 3690 zł brutto (2846 zł netto/na rękę)

2) nauczyciele mianowani - 3890 zł brutto (2982 zł netto/na rękę)

3) nauczyciela dyplomowani - 4550 zł brutto (3432 zł netto/na rękę).

To właśnie te pensje należy przemnożyć przez 33% albo 30%, aby ustalić ich poziom w 2024 r.

Pełna treść komunikatu ZNP o wyjęciu nadgodzin z pensji średnich:

Związek Nauczycielstwa Polskiego opowiada się za jak najszybszą wypłatą podwyżek dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia br. Dlatego z uwagi na kalendarz prac legislacyjnych Związek zakończył dziś etap uzgodnień projektu rozporządzenia płacowego MEN, aby nauczyciele mogli już w marcu otrzymać obiecane podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia.

Podczas dzisiejszych rozmów przedstawiciele ZNP zaproponowali:

– przesunięcia w ramach budżetu przeznaczonego na podwyżki dla nauczycieli, aby zwiększyć wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli mianowanych (poprzez zwiększenie udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli mianowanych do 70 proc.). Wg ZNP jest to konieczne, ponieważ propozycja płacowa MEN oznacza, że różnica pomiędzy wynagrodzeniem zasadniczym nauczyciela początkującego a mianowanego wyniesie tylko 149 zł;

– wznowienie rozmów przed 1 września br. o wzroście wynagrodzeń nauczycieli ze szczególnym uwzględnieniem nauczycieli mianowanych jeszcze w tym roku budżetowym;

– wyłączenie godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw z konstrukcji średniego wynagrodzenia nauczycieli, ponieważ jest to dodatkowa praca (godziny te zawyżają konstrukcję średniego wynagrodzenia);

– zmianę systemu wynagrodzeń nauczycieli poprzez likwidację kwoty bazowej na rzecz powiązania wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce (obywatelska inicjatywa ZNP „Godne płace i wysoki prestiż”).

Ministerstwo edukacji w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, zaproponowało następujące stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym:

 •       nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący) – 4 908 zł
 •       nauczyciel mianowany – 5 057 zł
 •       nauczyciel dyplomowany – 5 915 zł.

REKLAMA

Przedstawiciele ZNP doceniają skalę wzrostu wynagrodzenia nauczycieli, ponieważ takich podwyżek nie było w ostatnich latach! Jednak propozycja płacowa MEN pokazuje, jak niewielkie są obecnie zarobki nauczycieli, skoro nawet 33-procentowy i 30-procentowy wzrost płac nie zapewnia podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1500 zł.

Podwyżka nie zapobiegła także dalszemu spłaszczeniu wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Dlatego podczas negocjacji Związek Nauczycielstwa Polskiego zaproponował

•         wzrost wynagrodzenia zasadniczego

•         zmniejszenie spłaszczenia wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego poprzez:

– zwiększenie udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli szczególnie w kontekście nauczycieli początkujących i mianowanych,

– zmianę systemu wynagrodzeń przez likwidację kwoty bazowej na rzecz powiązania wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce (wg. GUS),

– wznowienie rozmów o wzroście wynagrodzeń nauczycieli jeszcze w tym roku budżetowym;

– wyłączenie godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw z konstrukcji średniego wynagrodzenia nauczycieli.

Na wniosek ZNP zostaną powołane przez MEN cztery grupy robocze

 •          ds. godzin ponadwymiarowych,
 •          kształcenia nauczycieli,
 •         emerytur,
 •          awansu zawodowego i oceny pracy,

które jak najszybciej rozpoczną prace nad propozycjami nowych rozwiązań prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(216)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Haha
  2024-02-17 21:40:36
  Póki co zasadnicza brutto dyplomowanego to 4950. Nie było jeszcze podwyżek a jedynie od pół roku jest o nich mowa że będą
  13
  pokażodpowiedzi (5)
 • Nnm
  2024-02-17 21:42:23
  Mam 15 godzin nadgodzin w technikum. I dostaje za to dodatkowo 1100zl. A za podstawowe 18 godzin 3800. Takie to jest oszukiwanie nauczycieli na nadgodzinach.
  19
  pokażodpowiedzi (5)
 • Zrte
  2024-02-17 19:24:32
  Jaki procent nauczycieli ma nadgodziny. Napisz o tym artykûł czekamy.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Michał
  2024-02-17 22:16:02
  Jako specjalista w szkole nie mam w ogóle nadgodzin, a też jestem nauczycielem i muszę żyć tylko z tego co mam z gołego etatu, a liczą mi tutaj i cały ten okrutny oszukańczy rząd, bo tak im wygodnie, od średniego wynagrodzenia nauczycieli którzy właśnie dostają zastępstwa. Takie to oszukiwanie nauczycieli
  13
  pokażodpowiedzi (4)
 • Propaganda
  2024-02-17 19:28:01
  Napisać jaki procent nauczycieli ma dodatkowe godziny i potem pisać dyrdymały o podwyżkach 30 procentowych. Napisz czy opóźnione podwyż będą z ustawowymi odsetkami. Policz i napisz artykuł. Czy płacą ci jak PiS wczesniej
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • Klemens
  2024-02-17 22:25:23
  Wypadałoby teraz po prostu nie przyjmować nadgodzin, niech teraz obliczą średnią kiedy nie ma co z dziećmi zrobić, kiedy nauczyciel jest chory
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Anna
  2024-02-17 22:13:55
  Do wszystkich nauczycieli twierdzących, że nie dostali podwyżek. Dostaliście - macie to zagwarantowane ustawą. Dostaniecie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r. Pewnie w pensji za kwiecień. A do nauczyciela podpisującego się nickiem "Propaganda" i gardłującego z oburzeniem "a gdzie odsetki ustawowe?" - "Zamień się człowieku na pensję z osobami, które pracują w szkole i nie są nauczycielami. albo pracują w urzędach (na ich dole). Bo oni 30% nie dostali. I mają naprawdę trudną sytuację. I nie wyjeżdżaj mi z płaczliwą historią o trzech kierunkach studiów.
  127
  pokażodpowiedzi (11)
 • Ann
  2024-02-17 23:00:36
  A ja mam najniższe wynagrodzenie które składa się z zasadniczego i premii. O mam razem za osiem godzin pracy całe 4250,00 brutto. My wiem czy mam się z tego śmiać czy płakać.
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Taka prawda
  2024-02-17 22:30:53
  Nie ma się co oszukiwać. Zmierzamy do prywatyzacji systemu edukacji, coraz więcej powstaje szkół prywatnych, nauczyciele prywatnie będą więcej zarabiali, a publiczne szkoły znikną
  16
  pokażodpowiedzi (5)
 • średnia
  2024-02-17 20:42:37
  Ja z ogierem średnio mam 3 nogi i penisa że ho ho
  9
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

REKLAMA

Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

REKLAMA

Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

REKLAMA