REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Kraków: Czy min. B. Nowacka zapowiedziała brak podwyżek 30% dla nauczycieli w 2025 r?
źródło KPRM
KPRM

REKLAMA

REKLAMA

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

O jakiej reformie była mowa w Krakowie? Nie wiemy, czy min. edukacji B. Nowacka mówiła o braku finansowania na 2025 r. dla inwestycji w budynki szkolne, stołówki, sale gimnastyczne, pracownie informatyczne, tablety dla uczniów? Czy jednak nie zamierzam składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, bo finansowo jest źle, a reforma będzie możliwa w 2026 r.”, dotyczy także braku podwyżek o 30% w 2025 r.? Podwyżki w 2025 r. to miała być właśnie wielka reforma dla nauczycieli - całkowita zmiana sposobu określania podwyżek pensji zasadniczej.

REKLAMA

Czy wypowiedź w Krakowie oznacza, że nowelizacja Karty Nauczyciela, którą zajmuje się Sejm nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r., a od 1 stycznia 2026 r? Nowelizacja ta wprowadza kolejne 30% podwyżki na 2025 r. 

W 2024 r. nauczyciele otrzymali najwyższe w "sferze budżetowo-samorządowej" podwyżki (30-33%). To nie koniec. Na 2025 r. walczą o kolejne podwyżki. Także o 30%. i walka odbywa się w Sejmie w postaci nowelizacji Karty Nauczyciela. Jeżeli wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r., to nauczyciele otrzymają łącznie w dwa lata podwyżki o około 60%. W ten sposób w dwa lata ma nastąpić odbudowa zawodu nauczyciela jako przynoszącego godziwe dochody za świadczoną pracę. 

Wielka reforma u nauczycieli - zmiana systemu wypłat pensji zasadniczych

REKLAMA

Nauczyciele czekają na wielką reformę zmieniającą w 2025 r. sposób ustalania ich wynagrodzeń. Zmiana ta ma polegać na tym, że pensja zasadnicza nauczyciela będzie wyznaczana w odniesieniu do pensji przeciętnej (za 2023 r. 7195 zł). Oznacza to automatyczne podwyżki co roku w ślad za podwyżkami pensji przeciętnej. 

Zmianę wprowadzi nowelizacja Karty Nauczyciela, którą prezes S. Broniarz przedstawiał posłom osobiście w Sejmie w styczniu 2024 r. Ta obecność prezesa miała wymiar symboliczny - poprzedni rząd nie szanował nauczycieli, dla nowego priorytetem jest podniesienie wysokości ich niskich pensji zasadniczych. Tu link do artykułu relacjonującego te wydarzenia w Sejmie: Prezes ZNP S. Broniarz w Sejmie: nauczyciele zarabiają za mało. Nawet 33% podwyżka nie dała 1500 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672) GUS ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7195 zł. Ten wskaźnik ma decydować o pensjach nauczycieli. Ale od:

  • 1 stycznia 2025 r. czy raczej
  • 1 stycznia 2026 r? 

Nowelizacja Karty Nauczyciela uchwalona zostanie w 2025 r., ale w życie wejdzie dopiero w 2026 r.? 

Dlaczego tajemnicza wypowiedź Barbary Nowackiej jest tak ważna? Trwające prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela wyglądają jak prawdziwa nowelizacja przepisów, a nie pozorna, która ma jedynie uspokoić nauczycieli. Kilkaset tysięcy osób podpisało projekt obywatelski jeszcze za rządów min. P. Czarnka. Poprzedni Sejm "zamroził" projekt, a obecny go "odmroził". Według projektu ustawy nauczyciele mają otrzymać w 2025 roku kolejną podwyżkę o około 30%. Np. nauczyciel dyplomowany miałby zarabiać około 7195-7500 zł brutto (do tego dodatki i nadgodziny). Infor.pl informował o pracach Sejmu w tym artykule:

Pensja nauczyciela: 7195 zł brutto i 5235 zł netto (zasadnicza). 11 152 zł brutto i 7932 zł netto (średnia) [Druk sejmowy Nr 28, Obliczenia podwyżki]

REKLAMA

Skąd stawki 7195 zł - 7500 zł brutto? (przy 7195 zł, netto to około 5235 zł). Pensja nauczyciela dyplomowanego brutto ma wynosić tyle samo (100%), co przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ustalane przez GUS. Wynosiło ono w 2023 r. 7195 zł, a w 2024 r. może zbliżyć się do 7500 zł brutto. Podobnie powiązana z wynagrodzeniem przeciętnym według GUS, ma zostać pensja nauczyciela mianowanego i początkującego.

Jeżeli min. edukacji B. Nowacka właśnie zapowiedziała, że dla 2025 r. nie ma pieniędzy na podwyżki 30% dla nauczycieli, to oznacza, że ww. ustawa nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r. Tylko rok później od 1 stycznia 2026 r. 

Poniżej pełna treść depeszy PAP: 

Minister edukacji Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje. Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.

W sobotę minister edukacji wzięła udział w XX Ogólnopolskiej Konferencji Kadry Kierowniczej Oświaty w Krakowie.

"Nie będę wielkich deklaracji finansowych składać, bo sami państwo wiecie, w jakim stanie zastaliśmy Polskę i powiem wam szczerze – dobrze, że wam się wydaje, tak jak się wam wydaje, bo jest znacznie gorzej. Miliard 200 (milionów zł-PAP) wydane na laptopy bez strategii, bez wykorzystania w szkole. Drukarki 3D w każdej szkole, chociaż nie w każdej są używane. Za to gigantyczne koszty (…), nieprawidłowości" – oceniła szefowa MEN.

Polepszenie relacji i konsultacje

Podkreśliła, że jej celem jest polepszenie sytuacji. Szczególnie ważne, jej zdaniem, jest polepszenie relacji pomiędzy nauczycielami a ministerstwem.

Jak zapowiedziała, dołoży wszelkich starań, aby zmiany programowe były konsultowane z nauczycielami praktykami, a nie tylko z ekspertami. W takich konsultacjach pomóc ma m.in. Instytut Badań Edukacyjnych.

Opinie nauczycieli posłużą do przygotowania i przeprowadzenia reformy edukacji. Nowacka zaznaczyła, że taka reforma przewidziana jest najwcześniej na 2026 r.

"Bo bez was się szkoła nie zmieni. Ale jak będą złe zmiany, to wy ich też nie przyjmiecie" – zwróciła się minister do pracowników oświaty i za przykład podała krytykowany przez wielu nauczycieli podręcznik do historii i teraźniejszości (HiT).

Zapowiedziała m.in. wsparcie dla nauczycieli przedszkoli – MEN będzie zabiegać o środki z KPO na takie wsparcie. Obiecała inwestycje w edukację zawodową.

Jak zadeklarowała, szkoła w Polsce będzie miejscem dobrym, nowoczesnym, otwierającym na wiedzę, pokazującym historię, budującym poczucie patriotyzmu.

Największym jednak wyzwaniem jest – jak oceniła minister – "żeby w szkołach po prostu byli nauczyciele". Jej zdaniem, ważna jest inwestycja w dobre szkolenia, przygotowania nauczycieli.

"Dobra szkoła stoi na dobrym nauczycielu i to priorytet ministerstwa, żeby nauczyciel w szkole czuł się dobrze" – powiedziała Nowacka.

Podczas uroczystości w Krakowie minister oficjalnie powołała na małopolskiego kuratora oświaty Gabrielę Olszowską, która w poprzednim tygodniu zwyciężyła konkurs na to stanowisko.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

3261,53 zł lub 3267,53 zł netto najniższej krajowej od lipca 2024 roku

Najniższa krajowa od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podstawowych i podwyższonych, czyli jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik na tzw. rękę?

500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA