Kategorie

Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

Pierwszy urlop wypoczynkowy - od kiedy?
Pierwszy urlop wypoczynkowy - od kiedy?
inforCMS
Prawo do wypoczynku przysługuje wszystkim pracującym osobom, bez względu na staż pracy. Jeżeli jednak pracownik podejmuje pierwszą w życiu pracę, prawo do urlopu nabywa on w sposób odmienny niż reszta pracowników.

Na wstępie podkreślić należy, że pracownikowi w zależności od stażu pracy należy się:

 • 20 dni urlopu jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat, lub
 • 26 dni urlopu jeżeli jest zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Nie oznacza to jednak, że osoby podejmujące pracę po raz pierwszy zaczynają „od zera” i muszą pracować 10 lat, aby uzyskać 26 dni urlopu. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, dolicza się bowiem m.in. ukończenie:

 • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
 • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
 • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
 • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
 • szkoły policealnej - 6 lat,
 • szkoły wyższej - 8 lat.

Okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli osoba ukończyła liceum, a następnie studia wyższe, to do jej stażu pracy zalicza się 8 lat, a nie 12.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.

Tomek ukończył studia wyższe i uzyskał tytuł magistra w dniu 30 czerwca 2007 r. Dnia 1 lipca 2007 r. podjął zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego uzyska zatem 30 czerwca 2009 r. ponieważ do stażu pracy zostanie mu doliczone 8 lat za ukończenie szkoły wyższej + dwuletni staż pracy, a nie 30 czerwca 2017 roku.

Do stażu urlopowego zalicza się też inne okresy, np. odbytą służbę wojskową, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy też okres przebywania na urlopie bezpłatnym. Szczegółowo te kwestie regulują przepisy odrębne.

Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w każdym następnym przepracowanym roku kalendarzowym, tj. z dniem 1 stycznia. W przypadku osób podejmujących pierwsze zatrudnienie jest jednak inaczej, gdyż prawo do urlopu w pierwszym roku kalendarzowym pracy uzyskiwane jest proporcjonalnie. Znaczy to, że pracownik z każdym przepracowanym miesiącem nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Tomkowi należy się 20 dni urlopu, gdyż nie posiada jeszcze 10 lat stażu pracy. Dnia 1 lipca 2007 r. podjął swoją pierwszą w życiu pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Dnia 31 lipca uzyskuje prawo do 1/12 wymiaru urlopu, czyli 1/12*20 dni = 1,66 dnia. Dnia 31 sierpnia uzyskuje prawo do kolejnej 1/12, czyli jeżeli urlopu nie wykorzystał, to na koniec sierpnia przysługuje mu 2/12*20 dni = 3,32 dnia. Dnia 31 grudnia przysługuje mu 6/12 wymiaru urlopu, czyli 10 dni.

Niepełnego dnia urlopu nie zaokrągla się, co w praktyce oznacza dzielenie urlopu na godziny. Jeżeli zatem 1 dzień urlopu równa się 8 godzinom, to 1,66 dnia urlopu będzie wynosić 13 godzin i 20 minut. Pracodawca może, ale nie musi zaokrąglić urlopu do pełnego dnia.

Urlop nabywany jest proporcjonalnie, a zatem po jednym przepracowanym miesiącu nie można wykorzystać więcej urlopu niż przysługujące 1,66 dnia.

Wskazany wyżej sposób obliczania urlopu proporcjonalnego stosuje się tylko w pierwszym roku kalendarzowym pierwszego zatrudnienia. Potem stosuje się już zasady ogólne, tj. z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabywa prawo do całego urlopu wypoczynkowego.

Tomek podjął swoją pierwszą pracę dnia 1 lipca 2007 r. i zgodnie ze stażem pracy należało mu się 20 dni urlopu. Zatem do końca roku 2007, do dnia 31 grudnia jego urlop będzie obliczany proporcjonalnie i będzie wynosił 6/12 tj. 10 dni, przy czym nie może tych 10 dni wykorzystać już po pierwszym przepracowanym miesiącu bo urlop nabywany jest proporcjonalnie. Z dniem 1 stycznia 2008 r. Tomek nabywa prawo do całości urlopu wypoczynkowego tj. 20 dni i może je wykorzystać już w styczniu.

Problem może się pojawić, jeżeli pracownik zmieni pracodawcę w pierwszym roku zatrudnienia, a nie zdąży przepracować jeszcze miesiąca. Czy wtedy miesiąc liczy się od nowa? NIE.

Tomek podjął pierwszą pracę dnia 1 maja 2007 r. Pracował tylko 3 tygodnie, tj. 21 dni więc nie nabył prawa do urlopu. Następne zatrudnienie podjął 10 czerwca, zatem z dniem 18 czerwca, po 9 przepracowanych u nowego pracodawcy dniach, nabył już prawo do 1/12 urlopu, gdyż przepracował łącznie 1 miesiąc.

Powyższe zasady dotyczą także osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, czyli np. na pół etatu. Ich urlop również oblicza się proporcjonalnie, z tym że jego wymiar jest zmniejszany stosowanie do wymiaru pracy. Jeżeli zatem pracownikowi pracującemu na cały etat, po przepracowaniu roku należy się 20 dni urlopu, to pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu będzie przysługiwało 10 dni. A zatem w przypadku pierwszej pracy, kiedy urlop naliczany jest proporcjonalnie będzie to 1/12 z 10 dni, a nie 1/12 z 20 dni.

Warto podkreślić, że proporcjonalne obliczanie przysługującego urlopu dotyczy tylko pierwszego roku kalendarzowego zatrudnienia, a nie pierwszego roku pracy.

Tomek podjął pierwsze zatrudnienie dnia 8 grudnia 2007 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Do końca 2007 roku nie nabył prawa do urlopu, gdyż nie przepracował miesiąca. Natomiast z dniem 1 stycznia 2008 r. nabył już prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego na zasadach ogólnych, tj. 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy.

Autor: Magdalena Golińska

Asystent prawny

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.