REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Pierwszy urlop wypoczynkowy - od kiedy?
Pierwszy urlop wypoczynkowy - od kiedy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do wypoczynku przysługuje wszystkim pracującym osobom, bez względu na staż pracy. Jeżeli jednak pracownik podejmuje pierwszą w życiu pracę, prawo do urlopu nabywa on w sposób odmienny niż reszta pracowników. Kiedy przysługuje urlop?

Urlop - ile dni?

Na wstępie podkreślić należy, że pracownikowi w zależności od stażu pracy należy się:

REKLAMA

  • 20 dni urlopu jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat, lub
  • 26 dni urlopu jeżeli jest zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Nie oznacza to jednak, że osoby podejmujące pracę po raz pierwszy zaczynają „od zera” i muszą pracować 10 lat, aby uzyskać 26 dni urlopu. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, dolicza się bowiem m.in. ukończenie:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat.

WAŻNE! Okresy nauki nie podlegają sumowaniu. Jeżeli osoba ukończyła liceum, a następnie studia wyższe, to do jej stażu pracy zalicza się 8 lat, a nie 12.

Przykład

REKLAMA

Tomek ukończył studia wyższe i uzyskał tytuł magistra w dniu 30 czerwca 2007 r. Dnia 1 lipca 2007 r. podjął zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego uzyska zatem 30 czerwca 2009 r. ponieważ do stażu pracy zostanie mu doliczone 8 lat za ukończenie szkoły wyższej + dwuletni staż pracy, a nie 30 czerwca 2017 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do stażu urlopowego zalicza się też inne okresy, np. odbytą służbę wojskową, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy też okres przebywania na urlopie bezpłatnym. Szczegółowo te kwestie regulują przepisy odrębne.

Kiedy przysługuje urlop wypoczynkowy?

Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w każdym następnym przepracowanym roku kalendarzowym, tj. z dniem 1 stycznia. W przypadku osób podejmujących pierwsze zatrudnienie jest jednak inaczej, gdyż prawo do urlopu w pierwszym roku kalendarzowym pracy uzyskiwane jest proporcjonalnie. Znaczy to, że pracownik z każdym przepracowanym miesiącem nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Przykład

REKLAMA

Tomkowi należy się 20 dni urlopu, gdyż nie posiada jeszcze 10 lat stażu pracy. Dnia 1 lipca 2007 r. podjął swoją pierwszą w życiu pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Dnia 31 lipca uzyskuje prawo do 1/12 wymiaru urlopu, czyli 1/12*20 dni = 1,66 dnia. Dnia 31 sierpnia uzyskuje prawo do kolejnej 1/12, czyli jeżeli urlopu nie wykorzystał, to na koniec sierpnia przysługuje mu 2/12*20 dni = 3,32 dnia. Dnia 31 grudnia przysługuje mu 6/12 wymiaru urlopu, czyli 10 dni.

Niepełnego dnia urlopu nie zaokrągla się, co w praktyce oznacza dzielenie urlopu na godziny. Jeżeli zatem 1 dzień urlopu równa się 8 godzinom, to 1,66 dnia urlopu będzie wynosić 13 godzin i 20 minut. Pracodawca może, ale nie musi zaokrąglić urlopu do pełnego dnia.

Przykład

Urlop nabywany jest proporcjonalnie, a zatem po jednym przepracowanym miesiącu nie można wykorzystać więcej urlopu niż przysługujące 1,66 dnia.

Wskazany wyżej sposób obliczania urlopu proporcjonalnego stosuje się tylko w pierwszym roku kalendarzowym pierwszego zatrudnienia. Potem stosuje się już zasady ogólne, tj. z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabywa prawo do całego urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Tomek podjął swoją pierwszą pracę dnia 1 lipca 2007 r. i zgodnie ze stażem pracy należało mu się 20 dni urlopu. Zatem do końca roku 2007, do dnia 31 grudnia jego urlop będzie obliczany proporcjonalnie i będzie wynosił 6/12 tj. 10 dni, przy czym nie może tych 10 dni wykorzystać już po pierwszym przepracowanym miesiącu bo urlop nabywany jest proporcjonalnie. Z dniem 1 stycznia 2008 r. Tomek nabywa prawo do całości urlopu wypoczynkowego tj. 20 dni i może je wykorzystać już w styczniu.

Problem może się pojawić, jeżeli pracownik zmieni pracodawcę w pierwszym roku zatrudnienia, a nie zdąży przepracować jeszcze miesiąca. Czy wtedy miesiąc liczy się od nowa? NIE.

Przykład

Tomek podjął pierwszą pracę dnia 1 maja 2007 r. Pracował tylko 3 tygodnie, tj. 21 dni więc nie nabył prawa do urlopu. Następne zatrudnienie podjął 10 czerwca, zatem z dniem 18 czerwca, po 9 przepracowanych u nowego pracodawcy dniach, nabył już prawo do 1/12 urlopu, gdyż przepracował łącznie 1 miesiąc.

Powyższe zasady dotyczą także osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, czyli np. na pół etatu. Ich urlop również oblicza się proporcjonalnie, z tym że jego wymiar jest zmniejszany stosowanie do wymiaru pracy. Jeżeli zatem pracownikowi pracującemu na cały etat, po przepracowaniu roku należy się 20 dni urlopu, to pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu będzie przysługiwało 10 dni. A zatem w przypadku pierwszej pracy, kiedy urlop naliczany jest proporcjonalnie będzie to 1/12 z 10 dni, a nie 1/12 z 20 dni.

Warto podkreślić, że proporcjonalne obliczanie przysługującego urlopu dotyczy tylko pierwszego roku kalendarzowego zatrudnienia, a nie pierwszego roku pracy.

Przykład

Tomek podjął pierwsze zatrudnienie dnia 8 grudnia 2007 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Do końca 2007 roku nie nabył prawa do urlopu, gdyż nie przepracował miesiąca. Natomiast z dniem 1 stycznia 2008 r. nabył już prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego na zasadach ogólnych, tj. 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trudno w to uwierzyć, ale są pracownicy budżetówki bez 13-ki. Ma się to zmienić

Poszkodowani są pracownicy kultury. Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej tzw. trzynastki nie przysługują pracownikom instytucji kultury. Możliwość zmian zapowiedziało ministerstwo kultury.

W 2025 r. tylko jeden piątek 13-ego. I jeszcze 13 grudnia 2024 r. [Kalendarz, Zasady, Jak liczyć]

Data piątek 13. w ciągu każdego roku przypada co najmniej 1 raz (tak w 2025 r.) i maksymalnie 3 razy (tak w 2026 r.).

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. [Projekt ustawy]

Zastąpienie ubezwłasnowolnienia instrumentami wspieranego podejmowania decyzji: umowa asysty prawnej, kurator wspierający i reprezentujący, pełnomocnictwo rejestrowane. W czwartek, 12 grudnia 2024 r. do uzgodnień i konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji.

MOPS i NSA. Przez sądy przetaczają się setki spraw o zasiłek pielęgnacyjny. A nawet świadczenie pielęgnacyjne

To zła wiadomość dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. NSA wydał niekorzystny dla nich wyrok w sprawie roszczeń MOPS o zwrot zasiłków pielęgnacyjnych, świadczeń pielęgnacyjnych i innych świadczeń. Osoby niepełnosprawne i opiekunowie mogą stracić od 3500 zł do nawet 90 000 zł.

REKLAMA

Ceny drewna opałowego – grudzień 2024 r. Zakup drewna u leśniczego: jak to zrobić?

Masz w pobliżu siedzibę nadleśnictwa? To twój sposób na tanie drewno opałowe z pewnego, legalnego źródła. Wyjaśniamy krok po kroku jak się za to zabrać. Ile kosztuje drewno u leśniczego?

Cyberprzestępcy polują na nasze pieniądze i dane. Dzięki tym zasadom można uniknąć cyberzagrożeń

Wcześniej czy później każdy spotka się z próbą cyberprzestępstwa. Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby, żeby wyłudzić pieniądze i dane. Niestety, sposób postępowania w podejrzanej sytuacji nie jest oczywisty. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia kilka sposobów, jak uniknąć cyberzagrożeń, a nawet pomóc z nimi walczyć - pomoże w tym aplikacja mObywatel.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek wyrównawczy 2025 r. i 2026 r. Czym jest zasiłek wyrównawczy? Komu przysługuje? Ile wynosi? Kiedy przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego, a w jakich przypadkach przysługuje z ubezpieczenia chorobowego?

Webinar: Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025 + certyfikat gwarantowany

Webinar „Procedura korzystania z AI i inne obowiązki pracodawców 2025” poprowadzi Mirosław Siwiński, doradca podatkowy i radca prawny, ekspert INFORAKADEMII. Uczestnicy dowiedzą się, jakie korzyści, ale również ryzyka niesie ze sobą wykorzystywanie w organizacji rozwiązań wspomaganych sztuczną inteligencją. Ekspert podsumuje także obowiązki, o których pracodawcy powinni pamiętać w 2025 roku. Uczestnicy otrzymają imienny certyfikat i dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 r. i 2026 r. Osoby ubezpieczone, które po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w dalszym ciągu są niezdolne do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi? Kiedy należy złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Od kiedy zasiłek z MOPS dla osoby niepełnosprawnej? [Wyrok NSA]

Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, zasiłek stały z pomocy społecznej nie może objąć okresu przed złożeniem wniosku o to świadczenie. Sąd przypomniał też o ważnej zasadzie, dotyczącej osoby z niepełnosprawnością, która ubiegając się o zasiłek, nie posiada jeszcze wymaganego orzeczenia.

REKLAMA