REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Staż czy praca

REKLAMA

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Na czym polega staż

REKLAMA

Staż jest to forma aktywizacji zawodowej, która polega na zapoznaniu osoby, która nie posiada doświadczenia zawodowego z obowiązkami, jakie należy wykonywać na danym stanowisku czy w danej firmie, instytucji. Staż jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i stażysty.

Dla pracodawcy jest to ogromne wsparcie, ponieważ koszty utrzymania stażysty pokrywa urząd pracy, w którym zarejestrowany jest stażysta. Dlatego też pracodawcy chętnie przyjmują osoby chcące odbyć staż, gdyż jest to dodatkowy pracownik, który pomaga w danej firmie.

Zanim jeszcze wdroży się w specyfikę funkcjonowania firmy i będzie wykonywał obowiązki, które będą do niego należały, to zawsze może pomagać w prostych pracach, które nie wymagają kwalifikacji zawodowych. W miarę upływu czasu stażysta zapoznaje się w konkretnymi działaniami w firmie i jest w stanie wykonywać więcej prac bardziej odpowiedzialnych.

Ważne jest to, że każdy stażysta przez cały czas ma swojego opiekuna stażu i to on ponosi odpowiedzialności za działania swojego podwładnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaniem stażysty jest się uczyć zawodu i funkcjonowania w środowisku pracowniczym, dlatego też nie są oni odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji pracownikami, a jedynie pracują na zasadach ucznia.

Zobacz: Wykształcony ale bezrobotny

Korzyści płynące z odbywania stażu

REKLAMA

Dla stażysty również są rozliczne korzyści z odbywania takiej formy przygotowania zawodowego. Przede wszystkim osoba, która jeszcze nie posiada żadnego doświadczenia ma szansę, aby tę praktykę zdobyć. Pracodawcy rzadko kiedy decydują się na przyjęcie pracownika zupełnie bez przygotowania, ponieważ zwiększa to czas i koszty wdrożenia go do wykonywania danych obowiązków.

Osoba, która już posiada pewne umiejętności ma szansę na szybsze znalezienie zatrudnienia. Natomiast osoba, która dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową ma duże szanse na rozpoczęcie stażu.

Są dwie możliwości poszukiwania ofert stażowych. Jedną z nich jest zapoznawania się z tymi ogłoszeniami, które zamieszczone są w urzędzie pracy, gdzie osoba bezrobotna jest zarejestrowana, a druga jest to samodzielne poszukiwanie pracodawcy, który zgodzi się na przyjęcie nas do okres nauki.

Ważne jest to, że każda osoba, która zamierza odbyć staż musi widnieć w rejestrze osób bezrobotnych w urzędzie właściwym do swojego miejsca zamieszkania. Jest to bardzo ważne, ponieważ to urząd ponosi koszty związane z odbywaniem stażu.

Jest wówczas wypłacane tak zwane stypendium stażowe, które jest wynagrodzeniem dla stażysty. Płatny staż absolwencki jest to forma przeciwdziałaniu bezrobociu, który wynika z ustawy o promocji zatrudnienia, dlatego niezbędnym warunkiem jest zarejestrowanie w urzędzie pracy.

Kolejną korzyścią jest fakt, że łatwiej jest znaleźć zatrudnienie jako stażysta zgodnie ze swoim wykształceniem niż pracę zawodową.

Niestety bardzo często się zdarza, że osoba po ukończeniu szkoły ma trudności z zatrudnieniem w swoim zawodzie i podejmuje pracę, która odbiega od oczekiwań, ale jest to szansa na zdobywanie wynagrodzenia.

Staż natomiast w większym stopniu może spełniać wymogi związane z potrzebami kandydata do pracy. Dlatego też warto szukać stażu w swoim zawodzie, ponieważ jest to inwestycja na przyszłość. Kiedy osoba będzie poszukiwała zatrudnienia, wówczas okres odbywania stażu zgodnie z wykształceniem będzie doświadczeniem zawodowym, którego wymagają pracodawcy.

Samodzielne poszukiwania

Jeśli w urzędzie pracy nie możemy znaleźć oferty, która nas interesuje, to zawsze jest możliwość poszukania samodzielnie pracodawcy, który zechce nas przyjąć. O ile trudniej znaleźć zatrudnienie, o tyle osobę, która zgodzi się na odbywanie stażu w jej firmie znacznie łatwiej.

Tak jak już wspomniano, pracodawca nie ponosi kosztów utrzymania stażysty.

Dlatego warto zrobić sobie listę instytucji czy firm prywatnych, które wyłyby dobrym miejscem na zdobycie doświadczenia zawodowego. Ważne, aby ci pracodawcy byli dużą firmą, gdzie można się zapoznać z pracą na różnych stanowiskach i w różnych obszarach. Im większe miejsce, tym lepsze doświadczenie zawodowe oraz większy zakres umiejętności, jakie osoba może nabyć.

Status osoby bezrobotnej

Przez cały okres odbywania stażu osoba posiada status bezrobotnej, co daje szansę na to, aby przez ten czas poszukiwać zatrudnienia. Jeśli okaże się, że jest okazja na zatrudnienie i chcemy zrezygnować ze stażu, to można to zrobić.

Wówczas należy tylko napisać podanie do pracodawcy, że chcemy przerwać staż z powodu podjęcia pracy. Bez żadnych konsekwencji finansowych można także przerwać staż w sytuacjach losowych czy zdrowotnych, które muszą zostać odpowiednio udokumentowane. W innym przypadku przerwanie stażu może nieść za sobą skutki finansowe.

Długość stażu

REKLAMA

Długość stażu może być różna i trwa od 3 do 12 miesięcy. Jest to czas, kiedy osoba zupełnie nieprzygotowana do pracy w zawodzie może zapoznać się z podstawowymi informacjami stosowanymi w praktyce, a przede wszystkim mieć okazję do obserwowania całego środowiska pracowniczego i innych osób, które w danym zawodzie funkcjonują już przez długi czas.

Jest to bardzo dobry moment na nawiązywanie relacji interpersonalnych i budowanie własnej sieci kontaktów. Ważne, aby przedstawić się w miejscu odbywania stażu w jak najlepszym świetle nie tylko pracodawcy, lecz także innym pracownikom.

Wakat

Jeśli po zakończeniu stażu okaże się, że w firmie jest wolne miejsce, wówczas są duże szanse na to, że pracodawca będzie skłonny brać naszą kandydaturę pod uwagę.

Po pierwsze znamy zakres obowiązków, jakie będą obowiązywać w tej pracy, a po drugie posiadamy wiedzę na temat specyfiki działania firmy jej założeń i polityki, a co za tym idzie nie będziemy w tym zakresie potrzebowali przeszkolenia, co znacznie ograniczy czas wdrażania nas w obowiązki.

Nawet jeśli nie będzie możliwości, abyśmy zostali zatrudnieni przez pracodawcę, u którego odbywaliśmy staż to zawsze jest szansa, że kontaktując się z innymi osobami pracującymi w danym miejscu, posiadamy większy zakres wiedzy na temat ewentualnych miejsc pracy, jakie mogą być dostępne w innych firmach.

Jedną z najskuteczniejszych metod poszukiwania zatrudnienia jest informacja o wolnych miejscach poprzez sieć kontaktów z osobami pracującymi. Mają oni bowiem większe możliwości, aby taką wiedzę zdobyć.

Zobacz również serwis: Praca

Podsumowanie

Jeśli osoba, która rozpoczyna dopiero swoją ścieżkę zawodową ma do wyboru – staż czy praca, to z pewnością warto zdecydować się na stałe zatrudnienie, ponieważ daje ono zdecydowanie lepsze możliwości finansowe czy rozwoju zawodowego. Jednak warunkiem jest, aby było to zatrudnienie zgodne z wykształceniem osoby.

Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości i jedyną szansą na zdobycie doświadczenia jest praca poniżej kwalifikacji czy w zupełnie innej branży niż oczekiwana przez kandydata do pracy, to wówczas może lepszą inwestycją w przyszłość będzie staż. Ale taki, który te warunki spełni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach. Po osiągnięciu wieku 55. w przypadku kobiet i 60. w przypadku mężczyzn

Część osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

REKLAMA

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego. Chcesz potańczyć? Sprawdź!

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można z niego pozyskać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego. Trzeba tylko nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

REKLAMA

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA