| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Staż czy praca

Staż czy praca

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Jest wówczas wypłacane tak zwane stypendium stażowe, które jest wynagrodzeniem dla stażysty. Płatny staż absolwencki jest to forma przeciwdziałaniu bezrobociu, który wynika z ustawy o promocji zatrudnienia, dlatego niezbędnym warunkiem jest zarejestrowanie w urzędzie pracy.

Kolejną korzyścią jest fakt, że łatwiej jest znaleźć zatrudnienie jako stażysta zgodnie ze swoim wykształceniem niż pracę zawodową.

Niestety bardzo często się zdarza, że osoba po ukończeniu szkoły ma trudności z zatrudnieniem w swoim zawodzie i podejmuje pracę, która odbiega od oczekiwań, ale jest to szansa na zdobywanie wynagrodzenia.

Staż natomiast w większym stopniu może spełniać wymogi związane z potrzebami kandydata do pracy. Dlatego też warto szukać stażu w swoim zawodzie, ponieważ jest to inwestycja na przyszłość. Kiedy osoba będzie poszukiwała zatrudnienia, wówczas okres odbywania stażu zgodnie z wykształceniem będzie doświadczeniem zawodowym, którego wymagają pracodawcy.

Jeśli w urzędzie pracy nie możemy znaleźć oferty, która nas interesuje, to zawsze jest możliwość poszukania samodzielnie pracodawcy, który zechce nas przyjąć. O ile trudniej znaleźć zatrudnienie, o tyle osobę, która zgodzi się na odbywanie stażu w jej firmie znacznie łatwiej.

Tak jak już wspomniano, pracodawca nie ponosi kosztów utrzymania stażysty.

Dlatego warto zrobić sobie listę instytucji czy firm prywatnych, które wyłyby dobrym miejscem na zdobycie doświadczenia zawodowego. Ważne, aby ci pracodawcy byli dużą firmą, gdzie można się zapoznać z pracą na różnych stanowiskach i w różnych obszarach. Im większe miejsce, tym lepsze doświadczenie zawodowe oraz większy zakres umiejętności, jakie osoba może nabyć.

Przez cały okres odbywania stażu osoba posiada status bezrobotnej, co daje szansę na to, aby przez ten czas poszukiwać zatrudnienia. Jeśli okaże się, że jest okazja na zatrudnienie i chcemy zrezygnować ze stażu, to można to zrobić.

Wówczas należy tylko napisać podanie do pracodawcy, że chcemy przerwać staż z powodu podjęcia pracy. Bez żadnych konsekwencji finansowych można także przerwać staż w sytuacjach losowych czy zdrowotnych, które muszą zostać odpowiednio udokumentowane. W innym przypadku przerwanie stażu może nieść za sobą skutki finansowe.

Długość stażu może być różna i trwa od 3 do 12 miesięcy. Jest to czas, kiedy osoba zupełnie nieprzygotowana do pracy w zawodzie może zapoznać się z podstawowymi informacjami stosowanymi w praktyce, a przede wszystkim mieć okazję do obserwowania całego środowiska pracowniczego i innych osób, które w danym zawodzie funkcjonują już przez długi czas.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »