REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób przekazywać informacje, aby zaciekawić pracodawcę

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Nikt by nie chciał, aby pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykazywał oznaki znudzenia, zniechęcenia, a już na pewno irytacji lub zdenerwowania.

Należy pamiętać, że pracodawca to też człowiek, i ma zupełne prawo do tego, żeby mieć gorszy dzień czy był zmęczony. Nie zmienia to jednak faktu, że kandydat powinien dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie informacje, które chce przekazać zostały dobrze zrozumiane przez rozmówcę.

REKLAMA

REKLAMA

W czasie spotkania powinna obowiązywać zasada 80 do 20 czyli 20% rozmowy to powinny być pytania pracodawcy i jego komentarze, natomiast pozostałe 80% to odpowiedzi kandydata. Dlatego też należy unikać krótkich odpowiedzi typu: „tak”, „nie”, „2 lata”, „z powodów osobistych” itd. W momencie, kiedy w ten sposób będzie wyglądać spotkanie to, pracodawca nie uzyska interesujących go informacji, a kandydat będzie miał poczucie, że nie przedstawił wszystkich swoich argumentów.

Dlatego bardzo istotne jest przygotowanie do rozmowy, aby podczas spotkania nie było dłuższych chwil milczenia i nerwowego szukania w pamięci poszczególnych wiadomości. Należy także unikać sytuacji odwrotnej, tj. niedopuszczenie pracodawcy do głosu. Odpowiedzi powinny być co prawda wyczerpujące, aczkolwiek zawsze na temat. Nie powinno się udzielać niepotrzebnych informacji dotyczących życia prywatnego, stosunków rodzinnych, a przede wszystkim nie należy opowiadać o niepowodzeniach w poszukiwaniu zatrudnienia bądź o wydarzeniach z poprzedniego miejsca pracy.

REKLAMA

owa niewerbalna jest także jednym z elementów, które powodują, że pracodawca wysłuchuje kandydata z zaciekawieniem. W pierwszej kolejności należy pokazać pracodawcy, że potrafimy go słuchać. Aktywne słuchanie jest to podstawa skutecznej komunikacji. Nikt nie lubi, aby, kiedy nasz rozmówca zajmuje się czymś innym. Dlatego też każde słowo pracodawcy powinniśmy chłonąć jak gąbka i przekona ć o tym pracodawcę. Postawa świadcząca o zainteresowaniu to lekko pochylona sylwetka, jakbyśmy mieli trochę wyciągniętą głowę w przód i oczywiście kiwanie głową na znak zrozumienia pytania czy wypowiedzianego komentarza.

Z pewnością nie zachęcimy pracodawcy do rozmowy, kiedy będziemy mówili szybko, chaotycznie i przerywając kolejne wątki. W parze z taką komunikacją idzie podnoszenie głosu, ton staje się bardziej roszczeniowy. Po pewnym czasie rozmówca po prostu się zmęczy i nie zechce śledzić kolejnych etapów selekcji, uznając ją za zakończoną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby sprawić, żeby pracodawca był zainteresowany tym, co mamy mu do zaprezentowania, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Mów raczej wolno, ale stanowczo i pewnie,
  • Nie wspominaj o prywatnych sprawach,
  • Nie mów źle o poprzednim szefie, nawet, gdy zostaniesz o to zapytany,
  • Przygotuj dokumenty, które mogą być pomocne, miej ze sobą teczkę – wypadniesz profesjonalnie w oczach pracodawcy
  • Pamiętaj o mowie niewerbalnej – wiele rzeczy można przekazać bez słów,
  • Zadbaj o swój odbiór wizualny – profesjonalny wygląd z pewnością pomoże zainteresować pracodawcy twoją osobą,
  • Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych, nigdy nie siadaj nie poproszony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA