REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od darowizny między konkubentami

Sebastian Wójcik
Podatek od darowizny./ Fot. Fotolia
Podatek od darowizny./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tylko niewielka grupa osób jest zwolniona od podatku od darowizny. Ustawodawca postanowił objąć tym zwolnieniem tylko osoby najbliższe. Stosunek między konkubentami jest bez wątpienia bardzo bliską relacją, ale czy jest za taką uznawany na potrzeby ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Czym jest konkubinat?

Konkubinat to nieformalny związek kobiety i mężczyzny, którzy nie są związani stosunkiem małżeństwa, ale pozostają we wspólnym, stałym pożyciu, analogicznym do tego, jaki występuje między małżonkami. Ustawodawca wyraźnie stwierdza, że „osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim” nie tworzą rodziny w rozumieniu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

REKLAMA

W sensie prawnym konkubenci nie tworzą rodziny

Grupy podatkowe

W kwestii podatku od darowizn (a także spadków) polski ustawodawca wyszczególnił trzy grupy podatkowe. Od przynależności do danej grupy zależy wysokość podatku, jaki trzeba będzie zapłacić w związku z darowizną. Jako kryterium rozróżnienia przyjęto stosunek osobisty między darczyńcą a obdarowanym. Zasadniczo można przyjąć, że darowizny, które są przekazywane osobom znajdującym się poza kręgiem szeroko rozumianej rodzinny, obciążone są najwyższym podatkiem. Ustawodawca umieścił konkubenta darczyńcy poza wspomnianym kręgiem, czyli w grupie trzeciej, dla której stawki podatkowe wynoszą 12 proc., 16 proc. i 20 proc., w zależności od wartości przysporzenia.

Zobacz również: Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe

Kto oblicza podatek?

Zasada samoobliczania podatku nie obowiązuje w wypadku podatku od spadków i darowizn. Osoba zobowiązana do zapłaty powinna w ciągu miesiąca od dnia zawarcia umowy darowizny złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe (SD-3), a wraz z nim inne dokumenty, które będą miały wpływ na określenie podstawy opodatkowania, np. umowę darowizny. Na tej podstawie zostanie wydana decyzja, a w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia należy uiścić odpowiednią kwotę tytułem podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli obdarowany nie zgadza się z decyzją urzędu, może w terminie 14 dni odwołać się do właściwego dyrektora izby skarbowej.

Skale podatkowe

Podstawę opodatkowania stanowi czysta wartość darowizny. Ustala się ją według stanu z dnia nabycia i według cen z dnia powstania obowiązku podatkowego. Ustawodawca wprowadził pewne kwoty wolne od podatku, różne w zależności od grupy podatkowej.

Przy darowiźnie między konkubentami kwotą wolną od podatku jest 4902 zł.  

Podatek od darowizny między konkubentami jest obliczany od sumy  przekraczającą ową kwotę wolną wg następującej skali:
1) jeżeli kwota darowizny nie przekracza 10 278 zł, stawka podatkowa wynosi 12 proc.,
2) jeżeli kwota przekracza 10 278 zł, ale nie przekracza 20 556 zł, stawka podatku wynosi stałą sumę 1 233,40 zł powiększoną o 16 proc. od nadwyżki powyżej
10 278 zł,
3) jeżeli suma darowizny przekracza 20 556 zł, kwota zapłaconego podatku będzie równa 2 877,90 zł powiększona o 20 proc. za nadwyżkę ponad 20 556 zł
  

Jeżeli kwota darowizny wynosi 18 000 zł, to kwotę podatku zostanie obliczona na 1 684,60 zł

Konsekwencje niedopełnienia formalności

Jeżeli obdarowany  nie dopełni nałożonych na niego obowiązków w  terminie może liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W razie wykrycia przez urząd skarbowy takiej nieopodatkowanej darowizny, na podmiot, który nie dopełnił obowiązku zgłoszenia darowizny zostanie nałożony obowiązek zapłacenia podatku naliczonego według sanacyjnej stawki wynoszącej 20 proc.

W przypadku darowizny wynoszącej 18 000 zł, zamiast zapłacenia podatku w wysokości 1 684,60 zł, obdarowany będzie zobowiązany zapłacić 3 600 zł.

Zobacz również serwis: Konkubinat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • JanLaguna
    2022-07-09 17:20:03
    Polska to nie jest normalne miejsce. To nie jest kraj dla ludzi a KK to rak przez który ludzie nie mogą normalnie żyć.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki: od 1140 zł do 6200 zł w I kategorii zaszeregowania. I od 2830 zł do 11420 zł w XXI kategorii zaszeregowania [Tabela]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Pomimo publikacji w połowie marca 2024 r. wchodzą w życie od 1 stycznia 2024 r.

"Białe misie" na Krupówkach działają legalnie. Komendant straży miejskiej w Zakopanem: prowadzą zbiórki charytatywne

Od 2016 r. w Zakopanem funkcjonuje tzw. Park Kulturowy w obrębie Krupówek, którego celem miała być zmiana wizerunku słynnego deptaka. Z ulicy nie zniknął jednak handel obnośny ani "przebierańcy" nagabujący na zrobienie zdjęcia. Komendant straży miejskiej Marek Trzaskoś twierdzi, że nic nie da się zrobić, bo działają oni legalnie, prowadząc zgłoszone zbiórki charytatywne.

Rzecznik Praw Obywatelskich broni prawa dziennikarzy TV Republika udziału w konferencjach prasowych rządu. Ministerstwa nie mają prawa do oceny działalności nadawców i sankcji wobec nich

Pod koniec stycznia 2024 r. dziennikarze Telewizji Republika nie zostali wpuszczeni na konferencje prasowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że żaden przepis prawa nie przyznaje  organom administracji rządowej, w tym MKiDN, kompetencji do oceny działalności i ewentualnego stosowania sankcji wobec nadawców. Kompetencję tę ma Przewodniczący KRRiT.

MSWiA: Wypłaty dodatków jeszcze w marcu. Trzy rozporządzenia o podwyżkach dodatków u policjantów, strażaków, SG i SOP w "szybkiej publikacji"

Według planu podwyżki dodatków podległych MSWiA służb zostaną wypłacone jeszcze w marcu 2024 r. W "toku" Projekty nowelizacji rozporządzeń dotyczących uposażeń policjantów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2024

Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku czeka weryfikacja. Ile wynosi zasiłek dla osoby niepełnosprawnej lub po 75 roku życia i czy wzrośnie w tym roku? Dla kogo dokładnie przewidziane jest to świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i jakie dokumenty załączyć?

Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem

Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

REKLAMA

Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

REKLAMA