reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe?

Podatek od spadków i darowizn - jakie są grupy podatkowe?

Po otrzymaniu spadku czy darowizny istnieje obowiązek odprowadzenia od nich podatku. Wysokość podatku zależy od stosunku łączącego zbywcę z nabywcą oraz o przynależności zbywcy do określonej grupy podatkowej.

Grupy podatkowe

Wyróżniamy trzy grupy podatkowe. Do pierwszej, obciążonej najniższą stawką podatku należą: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. W pierwszej grupie podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł. Po przekroczeniu tej kwoty podatek będzie obliczony według skali podatkowej ze stawkami 3, 5 oraz 7 procentowymi. Do drugiej grupy zalicza się: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierba, małżonków rodzeństwa i ich rodzeństwo, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych. W tej grupie podatek oblicza się na podstawie stawek 7, 9 i 12 procentowych, a kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł. Do trzeciej grupy zaliczani są inni nabywcy, których obciążenia podatkowe są najwyższe – 12, 16 i 20 procentowe oraz kwota wolna od podatku jest najniższa, wynosi 4902 zł.

Zobacz również: Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn

Zwolnienia od podatku

Niektóre osoby należące do pierwszej grupy, po spełnieniu odpowiednich warunków takich jak: poinformowanie urzędu skarbowego wciągu 6 miesięcy od jego otrzymania o uzyskaniu spadku, czy darowizny, mogą zostać całkowicie zwolnione od podatku. Zwolnienie przysługuje również podatnikom, którzy nie posiadają własnego mieszkania, a otrzymują w spadku czy też darowiźnie mieszkanie nie przekraczające 110 mkw. w takim mieszkaniu trzeba się zameldować i mieszkać przez 5 lat. W przypadku większych mieszkań płaci się podatek tylko od nadwyżki.

Podatek

Podstawę opodatkowania stanowi wartość odziedziczonych czy też podarowanych rzeczy i praw majątkowych, po otrąceniu długów i ciężarów. Podstawą jest cena rynkowa nabytego majątku. Zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, na formularzu SD-3. należy złożyć również formularz SD-3/A zawierający dane identyfikujące spadkodawcę, darczyńcę lub inny podmiot od którego, lub po którym zostały nabyte rzeczy lub prawa majątkowe. Do zeznania należy dołączyć dokumenty potwierdzające nabycie spadku czy darowizny oraz stwierdzające istnienie długów i ciężarów, które są uwzględnione w podstawie opodatkowania.

Zobacz również serwis: Spadki

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne na naszym Forum

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama