REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?
Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca uzależnił zwolnienie najbliższej rodziny od podatku od spadków od dokonania zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Nie dotyczy to sytuacji, w których umowa jest sporządzana przed notariuszem - wówczas to on dokonuje zgłoszenia.

Krok 1: Kiedy należy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Zgłoszenie darowizny dotyczy tylko osób należących do najbliższej rodziny (grupa 0), chcących skorzystać z zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Termin

Termin na zgłoszenie darowizny wynosi 6 miesięcy licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od chwili spełnienia świadczenia (wykonania darowizny).

SD Z2

podatki.gov.pl

Wymagane dokumenty: Formularz SD-Z2

Właściwy urząd skarbowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku kiedy wniosek składamy samodzielnie (a więc bez pośrednictwa notariusza) właściwym będzie Naczelnik Urzędu Skarbowego, w którego okręgu znajduje się nasze (obdarowanego) miejsce zamieszkania.

W przypadku spadków, obowiązuje podobna właściwość – wyjątkiem jest sytuacja w której w skład spadku wchodzi nieruchomość lub prawo spółdzielcze – wówczas właściwym będzie zawsze urząd skarbowy, w obrębie którego znajduje się nieruchomość.

Jeśli umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem, to on dokonuje zgłoszenia do US. Jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn.

Krok 2: Wypełniamy formularz SD-Z2

Formularz SD-Z2 można pobrać ze strony internetowej lub uzyskać w urzędzie skarbowym.

Numer NIP/PESEL – w górnej części formularza znajduje się miejsce na podanie naszego numeru NIP/PESEL.

Data nabycia - w przypadku darowizny jest tożsama z datą powstania obowiązku podatkowego.

Data powstania obowiązku podatkowego - w przypadku darowizn jest to data otrzymania przedmiotu darowizny (np. przyjęcie rzeczy, wpłata pieniędzy na konto).

Pole A – w polach oznaczamy właściwy urząd skarbowy oraz cel składania formularza, tj. zgłoszenie nabycia lub korektę wcześniejszego zgłoszenia.

Pole B - wskazujemy w nim nasze dane – zgodnie z rubrykami formularza.

Pole C – wskazujemy dane Darczyńcy – łącznie ze wskazaniem czy jest osobą fizyczną, czy nie (np. spółką).

Pole D – zaznaczamy kwadrat rodzaju przysporzenia. Druk jest uniwersalny, zawiera więc wiele różnych możliwości – od darowizny, przez dziedziczenie, zapis, polecenie, na ustawieniu służebności skończywszy. Wybieramy więc opcję "darowizna".

Pole E dotyczy osób, które w tytule nabycia własności rzeczy lub praw majątkowy zaznaczyły "nieodpłatne zniesienie współwłasności i tytuły określone w art. 1a ustawy".

Pole F - wskazujemy dokument, który jest źródłem (lub potwierdzeniem) przysporzenia. Do wyboru mamy:

  • oświadczenie o przyjęciu spadku;
  • testament;
  • prawomocne orzeczenie sądu;
  • umowę,
  • ugodę
  • inny dokument;
  • zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia;
  • europejskie oświadczenie spadkowe.

Dokumentu nie załączamy do zgłoszenia.

Pole G - w zależności od przedmiotu darowizny wypełniamy właściwą rubrykę. Należy zwrócić uwagę na to, czy otrzymujemy wyłączną własność przedmiotu, czy tylko udział we własności. Musimy podać wartość przedmiotu darowizny – o ile nie jest to trudne w przypadku pieniędzy – o tyle w przypadku praw, czy własności rzeczy (w tym nieruchomości) należy wartość oszacować – tak aby nie odbiegała od wartości rynkowej. Wartość przedmiotów darowizny należy zsumować w ostatniej rubryce.

Pole H - wskazujemy stosunek pokrewieństwa wg stanu faktycznego (określamy, kim jesteśmy w stosunku do darczyńcy), wybierając właściwy kwadrat.

Pole I - zaznaczamy sposób przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.

Może to być:

  • rachunek bankowy;
  • rachunek w SKOK;
  • rachunek płatniczy inny niż w banku lub w SKOK;
  • przekaz pocztowy

Ważne! Pieniądze przekazane w gotówce nie korzystają ze zwolnienia.

Pole J - uwagi. W tej rubryce można wskazać dane kontaktowe podatnika (np. numer telefonu).

Krok 3: Złożenie wniosku

Do wniosku nie załączamy żadnych dokumentów. Należy go jedynie podpisać i opatrzyć datą.

Wniosek składa się samodzielnie, jeśli w oparciu o tę samą umowę zostały obdarowane różne osoby wchodzące w skład grupy 0 – każda z nich składa oddzielny wniosek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA