REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?
Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca uzależnił zwolnienie najbliższej rodziny od podatku od spadków od dokonania zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Nie dotyczy to sytuacji, w których umowa jest sporządzana przed notariuszem - wówczas to on dokonuje zgłoszenia.

Krok 1: Kiedy należy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Zgłoszenie darowizny dotyczy tylko osób należących do najbliższej rodziny (grupa 0), chcących skorzystać z zupełnego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Termin

Termin na zgłoszenie darowizny wynosi 6 miesięcy licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od chwili spełnienia świadczenia (wykonania darowizny).

SD Z2

podatki.gov.pl

Wymagane dokumenty: Formularz SD-Z2

Właściwy urząd skarbowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku kiedy wniosek składamy samodzielnie (a więc bez pośrednictwa notariusza) właściwym będzie Naczelnik Urzędu Skarbowego, w którego okręgu znajduje się nasze (obdarowanego) miejsce zamieszkania.

W przypadku spadków, obowiązuje podobna właściwość – wyjątkiem jest sytuacja w której w skład spadku wchodzi nieruchomość lub prawo spółdzielcze – wówczas właściwym będzie zawsze urząd skarbowy, w obrębie którego znajduje się nieruchomość.

Jeśli umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem, to on dokonuje zgłoszenia do US. Jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn.

Krok 2: Wypełniamy formularz SD-Z2

Formularz SD-Z2 można pobrać ze strony internetowej lub uzyskać w urzędzie skarbowym.

Numer NIP/PESEL – w górnej części formularza znajduje się miejsce na podanie naszego numeru NIP/PESEL.

Data nabycia - w przypadku darowizny jest tożsama z datą powstania obowiązku podatkowego.

Data powstania obowiązku podatkowego - w przypadku darowizn jest to data otrzymania przedmiotu darowizny (np. przyjęcie rzeczy, wpłata pieniędzy na konto).

Pole A – w polach oznaczamy właściwy urząd skarbowy oraz cel składania formularza, tj. zgłoszenie nabycia lub korektę wcześniejszego zgłoszenia.

Pole B - wskazujemy w nim nasze dane – zgodnie z rubrykami formularza.

Pole C – wskazujemy dane Darczyńcy – łącznie ze wskazaniem czy jest osobą fizyczną, czy nie (np. spółką).

Pole D – zaznaczamy kwadrat rodzaju przysporzenia. Druk jest uniwersalny, zawiera więc wiele różnych możliwości – od darowizny, przez dziedziczenie, zapis, polecenie, na ustawieniu służebności skończywszy. Wybieramy więc opcję "darowizna".

Pole E dotyczy osób, które w tytule nabycia własności rzeczy lub praw majątkowy zaznaczyły "nieodpłatne zniesienie współwłasności i tytuły określone w art. 1a ustawy".

Pole F - wskazujemy dokument, który jest źródłem (lub potwierdzeniem) przysporzenia. Do wyboru mamy:

  • oświadczenie o przyjęciu spadku;
  • testament;
  • prawomocne orzeczenie sądu;
  • umowę,
  • ugodę
  • inny dokument;
  • zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia;
  • europejskie oświadczenie spadkowe.

Dokumentu nie załączamy do zgłoszenia.

Pole G - w zależności od przedmiotu darowizny wypełniamy właściwą rubrykę. Należy zwrócić uwagę na to, czy otrzymujemy wyłączną własność przedmiotu, czy tylko udział we własności. Musimy podać wartość przedmiotu darowizny – o ile nie jest to trudne w przypadku pieniędzy – o tyle w przypadku praw, czy własności rzeczy (w tym nieruchomości) należy wartość oszacować – tak aby nie odbiegała od wartości rynkowej. Wartość przedmiotów darowizny należy zsumować w ostatniej rubryce.

Pole H - wskazujemy stosunek pokrewieństwa wg stanu faktycznego (określamy, kim jesteśmy w stosunku do darczyńcy), wybierając właściwy kwadrat.

Pole I - zaznaczamy sposób przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.

Może to być:

  • rachunek bankowy;
  • rachunek w SKOK;
  • rachunek płatniczy inny niż w banku lub w SKOK;
  • przekaz pocztowy

Ważne! Pieniądze przekazane w gotówce nie korzystają ze zwolnienia.

Pole J - uwagi. W tej rubryce można wskazać dane kontaktowe podatnika (np. numer telefonu).

Krok 3: Złożenie wniosku

Do wniosku nie załączamy żadnych dokumentów. Należy go jedynie podpisać i opatrzyć datą.

Wniosek składa się samodzielnie, jeśli w oparciu o tę samą umowę zostały obdarowane różne osoby wchodzące w skład grupy 0 – każda z nich składa oddzielny wniosek.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

REKLAMA