REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
babciowe 2024 od kiedy wniosek 1500 zł opieka nad dzieckiem od 1do 3 lat październik dla kogo
Babciowe 2024 - od kiedy wniosek o świadczenie aktywni rodzice w pracy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Babciowe 2024 coraz bliżej - od kiedy będzie można składać wnioski o świadczenie "Aktywni rodzice w pracy"? Dla kogo jest babciowe i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać 1500 zł miesięcznie? Czy babciowe wyklucza RKO?

Babciowe 2024 – ile wynosi?

Babciowe przewidziane jest przepisami zawartymi w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic” (druk UA9). Babciowe określane jest jako świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”, które wynosi 1500 zł miesięcznie.

REKLAMA

Babciowe będzie wyższe o 400 zł dla rodziców lub opiekunów dzieci niepełnosprawnych. 1900 zł miesięcznie otrzymają więc rodzice dzieci wymagających stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,  także koniecznością codziennego współudziału opiekuna dziecka w leczeniu, rehabilitacji i edukacji.

Babciowe - od kiedy wniosek?

Babciowe razem z pozostałymi dwoma świadczeniami przewidzianymi w projekcie ustawy „aktywny rodzic” ma funkcjonować od 1 października 2024 roku. Wniosek o babciowe będzie więc można składać już jesienią 2024 r.

Ważne

Na jedno dziecko można będzie korzystać w tym samym czasie tylko z jednego świadczenia przewidzianego projektem ustawy: „Aktywni rodzice w pracy” (babciowe 1500 zł), „Aktywnie w żłobku” (1500 zł/1900 zł), „Aktywnie w domu” (500 zł). Rodzic będzie miał prawo do zmiany rodzaju świadczenia.

Dla kogo babciowe?

Mimo swojej potocznej nazwy, świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” przysługuje rodzicom, a nie babci dziecka. Dokładnie rzecz ujmując, babciowe przeznaczone jest dla rodziców dzieci w wieku od 12 do ukończenia 35 miesiąca życia (od 1 do 3 roku życia), którzy są aktywni zawodowo (wracają do pracy lub rozpoczynają karierę zawodową). Wiek dziecka od 1 roku do 3 lat życia to okres, kiedy rodzice najczęściej korzystają z urlopu wychowawczego. Publiczna opieka przedszkolna obowiązuje bowiem od 3 roku życia dziecka. Aby pomóc rodzicom w tym trudnym okresie, przewidziano świadczenia, które mogą sfinansować opiekę nad dzieckiem.

Babciowe a RKO

Czy babciowe wyklucza RKO? Wejście w życie nowej ustawy wprowadzającej program "Aktywny rodzic", a wraz z nim trzy rodzaje świadczeń dla rodziców małych dzieci (aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu) spowoduje uchylenie ustawy o RKO. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zastąpi świadczenie "Aktywnie w domu" czyli 500 zł przez 24 miesiące od 12 miesiąca do 35 miesiąca życia dziecka. Nie będzie można łączyć tego świadczenia z pobieraniem babciowego, ponieważ w tym samym czasie na to samo dziecko można pobierać jedno świadczenie z programu "Aktywny rodzic".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Babciowe 2024 – warunki

REKLAMA

Jakie są warunki do uzyskania babciowego? Właściwie jedynym warunkiem jest powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Świadczenie przysługuje od 12 miesiąca życia dziecka, a więc niekorzystanie z urlopu wychowawczego po tzw. „rocznym urlopie macierzyńskim” i powrót do wykonywania czynności zawodowych wystarczy do otrzymania babciowego. Ustawa będzie regulowała aktywność zawodową, której poziom czy rodzaj będzie uprawniał do otrzymywania świadczenia. Można spodziewać się określenia wymiaru etatu, np. zatrudnienie na minimum połowę etatu.

Zatrudnienie babci czy niani póki co nie stanowi zasady koniecznej do przyznania 1500 zł. Nie przewiduje się również progu dochodowego, którego przekroczenie nie pozwalałoby na otrzymanie babciowego.

Pamiętajmy jednak, że na razie mamy projekt ustawy. W trakcie dalszych prac przepisy mogą jeszcze ulec zmianie. Będziemy aktualizować informacje dotyczące nowego świadczenia dla rodziców.

Babciowe to świadczenie mające na celu aktywizację zawodową rodziców małych dzieci. Przeznaczone jest więc dla rodziców aktywnych zawodowo, wracających do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego lub wkraczających na rynek pracy.

Rodzice mogą sami zdecydować na co przeznaczą babciowe – wbrew nazwie nie musi być to zatrudnienie babci do opieki nad dzieckiem, ale taka możliwość wydaje się dobrym rozwiązaniem. Można zatrudnić także babcię będącą na emeryturze.

W przypadku powrotu rodzica do pracy po urlopach związanych z macierzyństwem można zatrudnić nianię lub babcię na podstawie umowy uaktywniającej. Państwo zobowiązuje się wówczas do opłacania składek za taką osobę opiekującą się dzieckiem. Składki ubezpieczeniowe mają być finansowane do wysokości podstawy nie wyższej niż 50% aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to więc dodatkowy bonus dla takiego rozwiązania.

Wysokość emerytury babci opiekującej się wnukiem na podstawie umowy uaktywniającej będzie corocznie waloryzowana.

Źródło:

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic” (druk UA9)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA