reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Karta Dużej Rodziny w 2021 r. – jakie zmiany?

Karta Dużej Rodziny w 2021 r. – jakie zmiany?

Czy w 20201 r. uzyskanie Karty Dużej Rodziny będzie łatwiejsze? Kto obecnie może posiadać kartę? Jak otrzymać dokument?

Do uzgodnień został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o Karcie Dużej Rodziny oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Większość przepisów w nim zawartych ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Co się zmieni?

Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Za pomocą aplikacji mObywatel po zalogowaniu profilem zaufanym będzie można pobrać swoją Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej.

Nie będzie zatem konieczności składania wniosku o domówienie karty w formie elektronicznej oraz ponoszenia opłaty z tego tytułu. Obecnie opłata ta wynosi 9,21 zł. Nie ponoszą jej osoby, które wnioskują o nową kartę w związku z np. przedłużeniem ważności karty lub zmianą danych na karcie, a także osoby wnioskujące o duplikat Karty.

W aplikacji mObywatel znajdują się już inne dokumenty takie jak m.in. e-recepta czy karta pojazdu.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu aplikacja mObywatel jest dostępna tylko dla osób posiadających mTożsamość (posiadających numer PESEL oraz dowód osobisty) lub elektroniczną legitymację szkolną. Z nowego rozwiązania nie skorzysta zatem część cudzoziemców. Dla nich pozostanie możliwość korzystania z tradycyjnej papierowej formy karty.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spośród 999 tys. rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny tylko 286 tys. ma obecnie jej elektroniczną wersję.

Nowa wysokość opłat

Wydanie Karty Dużej Rodziny ma podlegać opłacie w wysokości 10 zł, w przypadku gdy członkowi rodziny wielodzietnej, na jego wniosek, udostępniona już została karta elektroniczna i następnie członek rodziny wielodzietnej wnioskuje o wydanie karty tradycyjnej. Ta sama opłata ma obowiązywać przy wydaniu duplikatu karty.

Wójt bezpłatnie wyda tradycyjne karty osobom posiadającym wersje elektroniczne

Do 31 grudnia 2020 r. wójt, burmistrz albo prezydent miasta z urzędu ma bezpłatnie przyznawać i wydawać karty tradycyjne członkom rodzin wielodzietnych, którym zostały przyznane wyłącznie karty elektroniczne.

Zmiana ta wynika z faktu, iż nie każda z osób, która posiada elektroniczną wersję Karty Dużej Rodziny ma możliwość korzystania z niej lub faktycznie to robi.

Informacja o zgonie posiadacza Karty Dużej Rodziny

Minister właściwy do spraw rodziny będzie miał możliwość pozyskania drogą elektroniczną z bazy PESEL informacji o zgonach posiadaczy Kart Dużej Rodziny. W ten sposób możliwe będzie dezaktywowanie karty.

Co to jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny jest środkiem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej poświadczającym jego prawo do uprawnień określonych m.in. w ustawie o Karcie Dużej Rodziny. Uprawnienia te polegają na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Karta Dużej Rodziny przysługuje członkom rodziny wielodzietnej./Fot. Shutterstock
Karta Dużej Rodziny przysługuje członkom rodziny wielodzietnej./Fot. Shutterstock

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama