REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN informuje: w październiku odbędą się kontrole. Kuratorzy sprawdzą stosowanie w szkołach i przedszkolach nowych przepisów. Czy konieczne będą zmiany procedur?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
MEN szkoła przedszkole placówka oświatowa
MEN informuje: w październiku odbędą się kontrole. Kuratorzy sprawdzą stosowanie w szkołach i przedszkolach nowych przepisów. Czy konieczne będą zmiany procedur?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W październiku ruszyły kontrole. Dotyczą stosowania w szkołach i przedszkolach nowych przepisów. Czy konieczne będą zmiany? Stosowanie nowych regulacji jest trudne i okazuje się, że nie spełniają one obecnie swojej roli, a jedynie przyczyniają się do zbierania kolejnych dokumentów.

W placówkach oświatowych trwają kontrole dotyczące stosowania nowych procedur

W lutym 2024 roku weszły w życie przepisy określane potocznie jako LEX Kamilek. Choć założenia wprowadzanych przez nie regulacji były już wtedy doskonale znane, to jednak pierwsze większe zainteresowanie wprowadzonymi zmianami pojawiło się dopiero na początku wakacji, gdy specjaliści zaczęli zastanawiać się, czy branża turystyczna jest przygotowana do ich stosowania. Również w czasie wakacji wzbudziły one poruszenie w szkołach i przedszkolach, bo to właśnie 15 sierpnia 2024 roku mijał termin na dostosowanie działalności placówek do nowych przepisów i musiały one wejść w nowy rok szkolny w pełni dostosowane do wymogów nowej procedury. Pytań dotyczących tego, jak postępować, było wiele, a dyrektorom placówek nie było łatwo uzyskać na nie odpowiedzi. O ile bowiem nie budziła większych wątpliwości weryfikacja przy użyciu RSPTS kandydatów do zatrudnienia w placówkach oświatowych, którą należy obecnie przeprowadzać w szerszym zakresie, niż przed wejściem w życie nowych regulacji, to wiele niejasności było (i nadal jest) związanych z użytym w przepisach sformułowaniem „przed dopuszczeniem do innej działalności związanej z: wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi”. Katalog osób, które na podstawie tego przepisu należałoby zweryfikować jest bardzo szeroki i w zasadzie obejmuje każdą osobę, która miałaby prowadzić jakąkolwiek działalność, w której będzie miała kontakt z małoletnimi, a więc np. również wolontariuszy, kierowców autokaru na wycieczce, czy rodziców, którzy wybiorą się na nią jako opiekunowie.

REKLAMA

Już wiadomo, że przepisy będą musiały zostać zmienione

REKLAMA

Szybko okazało się, że wątpliwości jest tak wiele, że w praktyce postępowanie zgodnie z przepisami jest bardzo trudne. Zaczęło więc dochodzić do sytuacji, w których przepisy, które miały chronić dzieci i być dla nich dodatkową gwarancją bezpieczeństwa, zaczęły działać na ich niekorzyść, bo dyrektorzy szkół i przedszkoli nie mający pewności co do tego, jak postępować, woleli ograniczyć niektóre z aktywności uczniów, które wiązałyby się z koniecznością kontaktu z osobami trzecimi. Wyszło więc na to, że nowe przepisy zamiast skupić uwagę dorosłych na tym, by zapewnić dzieciom większe bezpieczeństwo, obciążyły ich niepotrzebną papierologią, która nie przynosi zbyt wiele dobrego. W niektórych miastach dochodziło do sytuacji, w których przed sądami ustawiały się długie kolejki osób chcących uzyskać niezbędne zaświadczenia o niekaralności, które pozwolą im na dalsze prowadzenie ich działalności zawodowej. W niektórych lokalizacjach podjęto nawet decyzję o tym, że zaświadczenia będą wydawane również w soboty.

Wszystko to doprowadziło do tego, że MEN zapowiedział, że po rozmowach z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem uznano, że konieczna jest rewizja i ewaluacja funkcjonowania wprowadzonych przepisów, innymi słowy, będą zmiany. Aby została ona przeprowadzona prawidłowo, w pierwszej kolejności zlecono kuratorom przeprowadzenie od października kontroli w zakresie funkcjonowania nowych regulacji. Podkreślono, że nadal głównym celem standardów ochrony małoletnich nie jest prowadzenie zbędnej papierologii, a pomoc we wcześniejszym dostrzeganiu niepokojących sygnałów świadczących o tym, że dziecku może dziać się krzywda.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

Kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i na innych obiektach pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. W związku z tym zapowiedziane są kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i innych obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.

REKLAMA

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

REKLAMA

Minister infrastruktury: już w 2025 r. będzie obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

Renta wdowia a 14. emerytura – co warto wiedzieć? Sprawdź, czy stracisz świadczenie

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

REKLAMA