| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kiedy dziecko trafia do placówki opiekuńczo wychowawczej?

Kiedy dziecko trafia do placówki opiekuńczo wychowawczej?

Najbardziej drastycznym środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej jest umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej. Środek ten powinien być stosowany dopiero wówczas, gdy inne zarządzenia nie dały pożądanego efektu lub ze względu na okoliczności można przypuszczać, że takiego wyniku nie dadzą.

Czasami bardziej celowe wydaje się umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej niż w placówce opiekuńczo – wychowawczej ze względu na ujemny wpływ jaki wywiera przebywanie w takim zakładzie, gdyż rodzina zastępcza stwarza dziecku pewne naturalne warunki rozwoju.

Do placówki dziecko jest kierowane na podstawie orzeczenia sądu o umieszczeniu dziecka w takiej placówce albo na wniosek rodziców lub opiekunów. Skierowanie dziecka pozbawionego częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej do placówki opiekuńczo-wychowawczej na pobyt całodobowy może nastąpić po wyczerpaniu możliwości udzielenia pomocy w rodzinie naturalnej lub umieszczenia w rodzinie zastępczej.

Sąd opiekuńczy orzeka z reguły wyłącznie w przedmiocie samego umieszczenia w placówce opiekuńczo – wychowawczej a wybór konkretnej placówki należy do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Sąd opiekuńczy może powierzyć zarząd majątkiem małoletniego umieszczonego w placówce kuratorowi ustanowionemu w tym celu. Zarząd może polegać na całkowitym wyłączeniu prawa rodziców do zarządzania majątkiem należącym do dziecka bądź wyłączeniu jedynie prawa do pewnych składników majątku.

Zobacz: Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

Postępowanie w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej może być wydane tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu rozprawy.

Typy placówek

Organizację placówek opiekuńczo – wychowawczych określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 października 2007 r. w sprawie placówek opiekuńczo – wychowawczych.

Wyróżnia się placówki opiekuńczo – wychowawcze typu interwencyjnego, rodzinnego, socjalizacyjnego. Placówka opiekuńczo-wychowawcza może łączyć działania interwencyjne, socjalizacyjne i inne działania na rzecz pomocy dziecku i rodzinie, przyjmując formę placówki wielofunkcyjnej.

Placówka opiekuńczo-wychowawcza zapewnia dziecku całodobową ciągłą lub okresową opiekę i wychowanie oraz zaspokaja jego niezbędne potrzeby bytowe, rozwojowe, w tym emocjonalne, społeczne, religijne, a także zapewnia korzystanie z przysługujących na podstawie odrębnych przepisów świadczeń zdrowotnych i kształcenia.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK