| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Niewidomi emeryci, którzy utracili wzrok w czasie działań wojennych mają prawo do dodatkowego świadczenia. Emeryt uzyskuje prawo do świadczenia z dniem spełnienia wszystkich wymaganych warunków.

Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje tylko obywatelom polskim, którzy na stale mieszkają w Polsce. Niewidomi, aby otrzymać świadczenie musieli doznać naruszenia organizmu, poprzez utratę wzroku, w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji niewypałów lub niewybuchów w latach 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Co ważne niewidomi nie mogli wchodzić w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych albo zbrojnych formacji ruchu oporu. Oznacza to, że nie mogli być żołnierzami.

Do świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny z tytułu orzeczenia niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje w wysokości zwiększonej o połowę.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Prawa do świadczenia nie otrzyma emeryt, jeśli okoliczności uzasadniające powstanie prawa do świadczenia zostały wywołane przez emeryta przestępstwem umyślnym. Natomiast prawo do świadczenia wygasa gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania świadczenia lub nastąpi śmierć emeryta.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Do wniosku emeryt musi dołączyć następujące dokumenty:

  • orzeczenie o uznaniu za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku;
  • zaświadczenie o utracie wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę;
  • dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.

Co ważne brak tych dokumentów nie pozbawia emeryta uprawnienia do dodatkowego świadczenia. Emeryt może dołączyć w zamian:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie;
  • zaświadczenie, wystawione przez lekarza okulistę, o utracie wzroku z powodu urazu doznanego wyniku działań wojennych lub wybuchu niewypałów w latach 1939-1945;
  • dokumentację medyczną mającą znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.

Emeryt składa wniosek do dowolnej jednostki ZUS. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest ta jednostka, która wypłaca emerytowi jego emeryturę.

ZUS w ciągu 30 dni wydaje decyzję. Oczywiście emeryt może nie zgodzić się z decyzją, w związku z tym przysługuje mu prawo do odwołania. Od decyzji organu rentowego przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Sądu Okręgowego Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje w kwocie renty socjalnej. Od dnia 1 marca 2010 roku świadczenie wynosi 593,28 złoty.

Świadczenie wypłacane jest miesięcznie. Jeżeli emeryt pobiera emeryturę, świadczenie wypłacane jest wraz z emerytura.

Zobacz również serwis: Praca

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. Nr 249, poz.1824)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »