| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Niewidomi emeryci, którzy utracili wzrok w czasie działań wojennych mają prawo do dodatkowego świadczenia. Emeryt uzyskuje prawo do świadczenia z dniem spełnienia wszystkich wymaganych warunków.

Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje tylko obywatelom polskim, którzy na stale mieszkają w Polsce. Niewidomi, aby otrzymać świadczenie musieli doznać naruszenia organizmu, poprzez utratę wzroku, w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji niewypałów lub niewybuchów w latach 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Co ważne niewidomi nie mogli wchodzić w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych albo zbrojnych formacji ruchu oporu. Oznacza to, że nie mogli być żołnierzami.

Do świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny z tytułu orzeczenia niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje w wysokości zwiększonej o połowę.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Prawa do świadczenia nie otrzyma emeryt, jeśli okoliczności uzasadniające powstanie prawa do świadczenia zostały wywołane przez emeryta przestępstwem umyślnym. Natomiast prawo do świadczenia wygasa gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania świadczenia lub nastąpi śmierć emeryta.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Do wniosku emeryt musi dołączyć następujące dokumenty:

  • orzeczenie o uznaniu za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku;
  • zaświadczenie o utracie wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę;
  • dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.

Co ważne brak tych dokumentów nie pozbawia emeryta uprawnienia do dodatkowego świadczenia. Emeryt może dołączyć w zamian:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie;
  • zaświadczenie, wystawione przez lekarza okulistę, o utracie wzroku z powodu urazu doznanego wyniku działań wojennych lub wybuchu niewypałów w latach 1939-1945;
  • dokumentację medyczną mającą znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.

Emeryt składa wniosek do dowolnej jednostki ZUS. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest ta jednostka, która wypłaca emerytowi jego emeryturę.

ZUS w ciągu 30 dni wydaje decyzję. Oczywiście emeryt może nie zgodzić się z decyzją, w związku z tym przysługuje mu prawo do odwołania. Od decyzji organu rentowego przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Sądu Okręgowego Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje w kwocie renty socjalnej. Od dnia 1 marca 2010 roku świadczenie wynosi 593,28 złoty.

Świadczenie wypłacane jest miesięcznie. Jeżeli emeryt pobiera emeryturę, świadczenie wypłacane jest wraz z emerytura.

Zobacz również serwis: Praca

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. Nr 249, poz.1824)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »