REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Julia Sokołowska

REKLAMA

REKLAMA

Niewidomi emeryci, którzy utracili wzrok w czasie działań wojennych mają prawo do dodatkowego świadczenia. Emeryt uzyskuje prawo do świadczenia z dniem spełnienia wszystkich wymaganych warunków.

Komu przysługuje

REKLAMA

Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje tylko obywatelom polskim, którzy na stale mieszkają w Polsce. Niewidomi, aby otrzymać świadczenie musieli doznać naruszenia organizmu, poprzez utratę wzroku, w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji niewypałów lub niewybuchów w latach 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Co ważne niewidomi nie mogli wchodzić w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych albo zbrojnych formacji ruchu oporu. Oznacza to, że nie mogli być żołnierzami.

Do świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Dodatek pielęgnacyjny z tytułu orzeczenia niezdolności do samodzielnej egzystencji przysługuje w wysokości zwiększonej o połowę.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy świadczenie wygasa

Prawa do świadczenia nie otrzyma emeryt, jeśli okoliczności uzasadniające powstanie prawa do świadczenia zostały wywołane przez emeryta przestępstwem umyślnym. Natomiast prawo do świadczenia wygasa gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania świadczenia lub nastąpi śmierć emeryta.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jak otrzymać świadczenie

Do wniosku emeryt musi dołączyć następujące dokumenty:

  • orzeczenie o uznaniu za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku;
  • zaświadczenie o utracie wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę;
  • dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.

Co ważne brak tych dokumentów nie pozbawia emeryta uprawnienia do dodatkowego świadczenia. Emeryt może dołączyć w zamian:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie;
  • zaświadczenie, wystawione przez lekarza okulistę, o utracie wzroku z powodu urazu doznanego wyniku działań wojennych lub wybuchu niewypałów w latach 1939-1945;
  • dokumentację medyczną mającą znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.

Emeryt składa wniosek do dowolnej jednostki ZUS. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest ta jednostka, która wypłaca emerytowi jego emeryturę.

ZUS w ciągu 30 dni wydaje decyzję. Oczywiście emeryt może nie zgodzić się z decyzją, w związku z tym przysługuje mu prawo do odwołania. Od decyzji organu rentowego przysługuje, w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji, odwołanie do Sądu Okręgowego Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Wysokość świadczenia

Świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar wojny przysługuje w kwocie renty socjalnej. Od dnia 1 marca 2010 roku świadczenie wynosi 593,28 złoty.

Świadczenie wypłacane jest miesięcznie. Jeżeli emeryt pobiera emeryturę, świadczenie wypłacane jest wraz z emerytura.

Zobacz również serwis: Praca

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. Nr 249, poz.1824)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA