| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników

Świadczenie pieniężne przysługuje żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Świadczenie pieniężne przysługuje żołnierzom:

  • zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
  • z poboru w 1949 roku, którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach,
  • przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.

Prawa do świadczenia pieniężnego nie otrzymają żołnierze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza odkomenderowanym w 1956 roku do kopalń węgla bez selekcjonowania politycznego określonego kategorią zastępczej służby wojskowej oraz żołnierze, którzy w ramach werbunku ochotniczego zawarli umowę o pracę w górnictwie węglowym.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Świadczenie jest przyznawane i wypłacane na podstawie zaświadczenia Wojskowej Komendy Uzupełnień. Komenda w zaświadczeniu musi potwierdzić rodzaj i okres wykonywania przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.

Emeryt zgłasza wniosek do dowolnej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właściwą jednostką ZUS do rozpatrzenia jest ta jednostka, która wypłaca emerytowi jego emeryturę.

Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Co ważne od decyzji ZUS emerytowi przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt na złożenie odwołania miesiąc.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wysokość świadczenie dla byłych żołnierzy górników wynosi od 9,08 zł do 181,10 zł w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy.

Świadczenie przysługuje za każdy pełny miesiąc tego zatrudnienia, maksymalnie za 20 miesięcy.

Kwota świadczenia pieniężnego ulega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent.

Prezes ZUS ogłasza w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” co najmniej na 12 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji należną od tego terminu kwotę świadczenia pieniężnego.

Zobacz również serwis: Praca

Ustawa z dnia 2 września 1994 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2001r. Nr 60, poz.622 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »