reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Prawo do ekwiwalentu zamiast bezpłatnego węgla

Prawo do ekwiwalentu zamiast bezpłatnego węgla

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla przysługuje byłym pracownikom kopalni całkowicie likwidowanej, którzy przeszli na emeryturę.

Emeryci mają prawo do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, jeśli mają ustalone prawo do emerytury i jeśli pobierali bezpłatny węgiel w naturze od przedsiębiorstw robót górniczych lub przeszli na emeryturę z tych przedsiębiorstw.

Prawo do ekwiwalentu mają także uprawnieni do bezpłatnego węgla na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zakładów górniczych z dnia 21 grudnia 1991 roku, którzy uzyskali emeryturę przed dniem 1 stycznia 2007 roku, a po dniu 31 grudnia 2001 roku nie pobierali ekwiwalentu.

Ponadto prawo do ekwiwalentu przysługuje byłemu pracownikowi kopalni postawionej w stan likwidacji przed dniem 1 stycznia 2007 roku, uprawnionemu do bezpłatnego węgla, który uzyskał emeryturę przed tym dniem oraz byłemu pracownikowi kopalni postawionej w stan likwidacji przed dniem 1 stycznia 2007 roku, uprawnionemu do bezpłatnego węgla, który uzyskał rentę i który po dniu 31 grudnia 2006 roku uzyskał emeryturę.

Prawo do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla posiadają emeryci z przedsiębiorstw robót górniczych za okres od dnia 1 stycznia 2002 roku do dnia 31 grudnia 2015 roku.

W razie zbiegu u jednej osoby uprawnionej prawa do ekwiwalentów wypłaca się jeden ekwiwalent.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Ekwiwalent przyznawany jest na podstawie wniosku emeryta. Emeryt składa wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobiście lub przez swojego przedstawiciela ustawowego, może także skorzystać z usług poczty.

Do wniosku emeryt musi dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia do ekwiwalentu oraz określający jego wysokość, oświadczenie o niepobieraniu w latach 2002-2007 lub za ich część, ekwiwalentu lub bezpłatnego węgla w naturze oraz oświadczenie o rezygnacji z uprawnienia do pobierania bezpłatnego węgla w naturze.

W ciągu 30 dni ZUS wydaje decyzję. W razie braku zgody na decyzje emerytowi przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wysokość ekwiwalent pieniężnego zamiast bezpłatnego węgla stanowi iloczyn ilości węgla objętego uprawnieniem, która nie może być wyższa niż 3 Mg węgla kamiennego rocznie i przeciętnej średniorocznej ceny zbytu węgla.

Ekwiwalent pieniężny wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również serwis: Emerytury

  • Ustawa z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych (Dz. U. Nr 147, poz. 1031),
  • Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 (Dz. U. Nr 192, poz. 1379).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama