reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Prawo do ekwiwalentu zamiast bezpłatnego węgla

Prawo do ekwiwalentu zamiast bezpłatnego węgla

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla przysługuje byłym pracownikom kopalni całkowicie likwidowanej, którzy przeszli na emeryturę.

Emeryci mają prawo do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, jeśli mają ustalone prawo do emerytury i jeśli pobierali bezpłatny węgiel w naturze od przedsiębiorstw robót górniczych lub przeszli na emeryturę z tych przedsiębiorstw.

Prawo do ekwiwalentu mają także uprawnieni do bezpłatnego węgla na podstawie Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zakładów górniczych z dnia 21 grudnia 1991 roku, którzy uzyskali emeryturę przed dniem 1 stycznia 2007 roku, a po dniu 31 grudnia 2001 roku nie pobierali ekwiwalentu.

Ponadto prawo do ekwiwalentu przysługuje byłemu pracownikowi kopalni postawionej w stan likwidacji przed dniem 1 stycznia 2007 roku, uprawnionemu do bezpłatnego węgla, który uzyskał emeryturę przed tym dniem oraz byłemu pracownikowi kopalni postawionej w stan likwidacji przed dniem 1 stycznia 2007 roku, uprawnionemu do bezpłatnego węgla, który uzyskał rentę i który po dniu 31 grudnia 2006 roku uzyskał emeryturę.

Prawo do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla posiadają emeryci z przedsiębiorstw robót górniczych za okres od dnia 1 stycznia 2002 roku do dnia 31 grudnia 2015 roku.

W razie zbiegu u jednej osoby uprawnionej prawa do ekwiwalentów wypłaca się jeden ekwiwalent.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Ekwiwalent przyznawany jest na podstawie wniosku emeryta. Emeryt składa wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobiście lub przez swojego przedstawiciela ustawowego, może także skorzystać z usług poczty.

Do wniosku emeryt musi dołączyć dokument potwierdzający uprawnienia do ekwiwalentu oraz określający jego wysokość, oświadczenie o niepobieraniu w latach 2002-2007 lub za ich część, ekwiwalentu lub bezpłatnego węgla w naturze oraz oświadczenie o rezygnacji z uprawnienia do pobierania bezpłatnego węgla w naturze.

W ciągu 30 dni ZUS wydaje decyzję. W razie braku zgody na decyzje emerytowi przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wysokość ekwiwalent pieniężnego zamiast bezpłatnego węgla stanowi iloczyn ilości węgla objętego uprawnieniem, która nie może być wyższa niż 3 Mg węgla kamiennego rocznie i przeciętnej średniorocznej ceny zbytu węgla.

Ekwiwalent pieniężny wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również serwis: Emerytury

  • Ustawa z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych (Dz. U. Nr 147, poz. 1031),
  • Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 (Dz. U. Nr 192, poz. 1379).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama