REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

258,00 zł miesięcznie - taki dodatek mogą dostać emeryci. Sprawdź, co musi zrobić senior, by podreperować swój budżet.

emeryt dodatek pieniądze waloryzacja świadczenie ratowniczne OSP strażak ratownik
258,00 zł miesięcznie - taki dodatek mogą dostać emeryci. Sprawdź, co musi zrobić senior, by podreperować swój budżet.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo wzrostu wysokości emerytur i przyznawania trzynastych i czternastych świadczeń, sytuacja finansowa pobierających je osób wciąż jest w większości przypadków trudna. Emeryci chętnie korzystają więc ze wszystkich świadczeń, które mogą poprawić ich sytuację. Jednak aby uzyskać prawo do części z nich, trzeba spełniać szereg warunków.

Komu przysługuje świadczenie ratownicze?

Świadczenie ratownicze przysługuje z tytułu wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej strażakowi ratownikowi OSP, który:
1) czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych:
    a) w przypadku mężczyzn – przez co najmniej 25 lat,
    b) w przypadku kobiet – przez co najmniej 20 lat oraz
2) osiągnął:
    a) w przypadku mężczyzn – 65 rok życia,
    b) w przypadku kobiet – 60 rok życia.

Warto zwrócić uwagę na to, że przez czynne uczestnictwo ustawodawca rozumie w tym wypadku bezpośredni udział co najmniej raz w roku w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Nie jest to więc wymóg stałego, codziennego uczestnictwa w tych akcjach i działaniach. Co więcej, nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat. Potwierdzeniem spełnienia warunku są w tym wypadku, w odniesieniu do okresu od 1 stycznia 2022 r., zapisy dokonywane w ewidencji prowadzonej przez właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej. Ewidencja ta obejmuje datę, numer i miejsce podjętych działań ratowniczych lub akcji ratowniczych oraz imienny wykaz ich uczestników, a dane te są przechowywane przez co najmniej 50 lat (art. 16 ust. 4b ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych; j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 194 ze zm.). Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w odniesieniu do wcześniejszych okresów. W tych wypadkach potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest:
1) od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. – dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną lub pisemne oświadczenie 3 świadków (spełniających określone warunki);
2) do 31 grudnia 2011 r. – pisemne oświadczenie 3 świadków (spełniających określone warunki).
Świadkiem nie może być:
1) małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy;
2) osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli;
3) osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej;
4) osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Zgodnie z postanowieniem ustawodawcy, co najmniej jednym ze świadków jest osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych, przy czym to pełnienie funkcji publicznej lub zatrudnienie nie jest wymagane dla całego okresu, który ma potwierdzić.
 

REKLAMA

Jak otrzymać świadczenie ratownicze?

Aby otrzymać świadczenie ratownicze, trzeba złożyć wniosek o jego przyznanie. Może złożyć go nie tylko sam zainteresowany, ale także jego przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik albo opiekun prawny. Organem przyznającym jest w tym wypadku komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej właściwy dla siedziby ochotniczej straży pożarnej wnioskującego strażaka ratownika OSP, a świadczenie jest przyznawane w formie decyzji. Świadczenie jest wypłacane miesięcznie, do 15 dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym je przyznano. Prawo do niego ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.
Kwota świadczenia ratowniczego została określona w art. 16 ust. 1 ustawy o OSP jako 200 zł, jednak podlega ona z urzędu corocznej waloryzacji od dnia 1 marca, która nie wymaga wydania decyzji. Po waloryzacji przeprowadzonej w 2023 r. świadczenie wynosiło 230 zł, a w marcu 2024 r. wzrosło po raz kolejny - tym razem do 258,00 zł. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • bogusz1949
  2024-01-26 08:48:13
  Sołtys to ma klawe życie. Dwie kadencje i jest 300 złotych miesięcznie dodatku do emerytury.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ruth
  2024-01-25 08:43:01
  A co z zasiłkiem dla niepełnosprawnych? Dalej 215 zł?
  3
 • Borys
  2024-02-27 20:57:35
  Straż, u nas na wsi to śmiech na sali, stary samochód wielkości busa, rozpędza się max do 70 km a strażacy to dopiero ekipa. Kiedyś u jednego z mieszkańców zapalił się samochód a strażacy przyjechali tym czymś na inny koniec wioski, coś dodać.
  0
 • Tomasz
  2024-01-24 12:25:40
  Wszyscy ratownicy powinni taki dodatek otrzymać a nie znów dzielić
  1
 • grześ
  2024-02-27 17:27:42
  A służba wojskowa rok, dwa a niektórzy trzy lata. Zalczyli łaskawie do emeytury ale nie składkowe. Na rok słuby byłem dwa razy w domu. Pobudka 6 capstrzyk 22. w dzień zajęcia, praca na sprzęcie. Poligony, strzelanie itp. Odporni na stres. Zero za to na emeryturze. Takich wyjazdów jak strażak miałem przez rok 80 po 16 godzin. Jak wszystkim to po równo.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

REKLAMA

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA