REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

258,00 zł miesięcznie - taki dodatek mogą dostać emeryci. Sprawdź, co musi zrobić senior, by podreperować swój budżet.

emeryt dodatek pieniądze waloryzacja świadczenie ratowniczne OSP strażak ratownik
258,00 zł miesięcznie - taki dodatek mogą dostać emeryci. Sprawdź, co musi zrobić senior, by podreperować swój budżet.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo wzrostu wysokości emerytur i przyznawania trzynastych i czternastych świadczeń, sytuacja finansowa pobierających je osób wciąż jest w większości przypadków trudna. Emeryci chętnie korzystają więc ze wszystkich świadczeń, które mogą poprawić ich sytuację. Jednak aby uzyskać prawo do części z nich, trzeba spełniać szereg warunków.

Komu przysługuje świadczenie ratownicze?

Świadczenie ratownicze przysługuje z tytułu wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej strażakowi ratownikowi OSP, który:
1) czynnie uczestniczył w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych:
    a) w przypadku mężczyzn – przez co najmniej 25 lat,
    b) w przypadku kobiet – przez co najmniej 20 lat oraz
2) osiągnął:
    a) w przypadku mężczyzn – 65 rok życia,
    b) w przypadku kobiet – 60 rok życia.

Warto zwrócić uwagę na to, że przez czynne uczestnictwo ustawodawca rozumie w tym wypadku bezpośredni udział co najmniej raz w roku w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Nie jest to więc wymóg stałego, codziennego uczestnictwa w tych akcjach i działaniach. Co więcej, nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat. Potwierdzeniem spełnienia warunku są w tym wypadku, w odniesieniu do okresu od 1 stycznia 2022 r., zapisy dokonywane w ewidencji prowadzonej przez właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej. Ewidencja ta obejmuje datę, numer i miejsce podjętych działań ratowniczych lub akcji ratowniczych oraz imienny wykaz ich uczestników, a dane te są przechowywane przez co najmniej 50 lat (art. 16 ust. 4b ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych; j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 194 ze zm.). Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w odniesieniu do wcześniejszych okresów. W tych wypadkach potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest:
1) od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. – dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną lub pisemne oświadczenie 3 świadków (spełniających określone warunki);
2) do 31 grudnia 2011 r. – pisemne oświadczenie 3 świadków (spełniających określone warunki).
Świadkiem nie może być:
1) małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy;
2) osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli;
3) osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej;
4) osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Zgodnie z postanowieniem ustawodawcy, co najmniej jednym ze świadków jest osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych, przy czym to pełnienie funkcji publicznej lub zatrudnienie nie jest wymagane dla całego okresu, który ma potwierdzić.
 

REKLAMA

Jak otrzymać świadczenie ratownicze?

Aby otrzymać świadczenie ratownicze, trzeba złożyć wniosek o jego przyznanie. Może złożyć go nie tylko sam zainteresowany, ale także jego przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik albo opiekun prawny. Organem przyznającym jest w tym wypadku komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej właściwy dla siedziby ochotniczej straży pożarnej wnioskującego strażaka ratownika OSP, a świadczenie jest przyznawane w formie decyzji. Świadczenie jest wypłacane miesięcznie, do 15 dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym je przyznano. Prawo do niego ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.
Kwota świadczenia ratowniczego została określona w art. 16 ust. 1 ustawy o OSP jako 200 zł, jednak podlega ona z urzędu corocznej waloryzacji od dnia 1 marca, która nie wymaga wydania decyzji. Po waloryzacji przeprowadzonej w 2023 r. świadczenie wynosiło 230 zł, a w marcu 2024 r. wzrosło po raz kolejny - tym razem do 258,00 zł. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA