Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura rolnicza

Łukasz Opaliński
Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym
Emerytura rolnicza/ Fot. Fotolia
Emerytura rolnicza/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura rolnicza jest świadczeniem wypłacanym z KRUSu osobom, które spełniły łącznie dwa warunki, tj. osiągnęły wiek emerytalny oraz podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres. Jak ubiegać się o emeryturę rolniczą oraz w jaki sposób potwierdzić fakt podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu?

Komu przysługuje emerytura rolnicza?

O wskazane powyżej świadczenie może ubiegać się osoba, która osiągnęła wiek emerytalny oraz podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat (100 kwartałów). Wskazane powyżej warunki muszą być ponadto spełnione łącznie.

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 637) od dnia 1 stycznia 2013 r. o emeryturę rolniczą w dotychczasowym wieku emerytalnym (60 lat – kobiety i 65 lat - mężczyźni) mogą ubiegać się tylko: kobiety urodzone do dnia 31 grudnia 1952 r. i mężczyźni urodzeni do dnia 31  grudnia 1947 r. Pozostałym osobom (a więc młodszym) wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc w każdym kwartale.

Jeśli zaś chodzi o kwestię okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to wlicza się do nich także podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracę w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia (przed dniem 1 stycznia 1983 r.) oraz okresy, od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi (przepisy emerytalne to przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 z późn. zm.).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Emerytura rolnicza z KRUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przejść z ZUS na KRUS?

W jaki sposób można potwierdzić fakt podlegania ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu? 

Fakt podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu (jeśli odpowiednie dokumenty nie znajdują się w posiadaniu KRUSu) rolnik potwierdzić może na kilka sposobów.

 1. Pracę na roli przed dniem 1 lipca 1977 r. (przed tą datą rolnicy nie podlegali ubezpieczeniu społecznemu) udowodnić można chociażby za pomocą dokumentów stwierdzających tytuł władania gospodarstwem (np. akt notarialny, akt własności ziemi, umowa dzierżawy).
 2. Jeśli zaś chodzi o osoby, które pracowały w gospodarstwach rolnych rodziców (dziadków) w charakterze domowników przed wprowadzeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego dla tych osób (przed dniem 1 stycznia 1983 r.), a następnie przejęły to gospodarstwo, to w ich przypadku wystarczy złożenie pisemnego oświadczenia w tym przedmiocie (oczywiście jeżeli odpowiednią dokumentacją dysponuje KRUS).
 3. W innych zaś przypadkach  należy dostarczyć zaświadczenie wystawione przez urząd gminy (potwierdzające miejsce zamieszkania oraz istnienie gospodarstwa rolnego w podanym okresie). Jeżeli jednak urząd nie dysponuje dokumentacją dającą możliwość potwierdzenia tych faktów, to udowodnić je można przy pomocy pisemnych zeznań co najmniej dwóch świadków.

Okresy podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu (składkowe i nieskładkowe) na obszarze Polski, przypadające przed dniem 1 stycznia 1999 r. (przed wejściem w życie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) można zaś wykazać przedstawiając pisemne zaświadczenie zakładu pracy (pracodawcy), świadectwo pracy lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy (datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, pieczątkę zakładu pracy oraz podpis i pieczątkę służbową pracodawcy lub upoważnionego pracownika) czy też orzeczenie sądu.

Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik

Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura rolnicza?

O wskazane powyżej świadczenie może ubiegać się osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek (55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna), podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat (120 kwartałów) oraz zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej. Aby mówić o zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej, rolnik musi przenieść własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę. Zrobić to może zaś na kilka sposobów, przykładowo poprzez zawarcie umowy darowizny, o dożywocie czy też sprzedaży.

Wskazane powyżej warunki muszą być spełnione łącznie oraz do dnia 31 grudnia 2017 r. (po tej dacie nie będzie już można skorzystać z przedmiotowego świadczenia).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA