reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2014 > Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza jest świadczeniem wypłacanym z KRUSu osobom, które spełniły łącznie dwa warunki, tj. osiągnęły wiek emerytalny oraz podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres. Jak ubiegać się o emeryturę rolniczą oraz w jaki sposób potwierdzić fakt podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu?

Komu przysługuje emerytura rolnicza?

O wskazane powyżej świadczenie może ubiegać się osoba, która osiągnęła wiek emerytalny oraz podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat (100 kwartałów). Wskazane powyżej warunki muszą być ponadto spełnione łącznie.

W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 637) od dnia 1 stycznia 2013 r. o emeryturę rolniczą w dotychczasowym wieku emerytalnym (60 lat – kobiety i 65 lat - mężczyźni) mogą ubiegać się tylko: kobiety urodzone do dnia 31 grudnia 1952 r. i mężczyźni urodzeni do dnia 31  grudnia 1947 r. Pozostałym osobom (a więc młodszym) wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc w każdym kwartale.

Jeśli zaś chodzi o kwestię okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to wlicza się do nich także podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracę w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia (przed dniem 1 stycznia 1983 r.) oraz okresy, od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi (przepisy emerytalne to przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 z późn. zm.).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Emerytura rolnicza z KRUS

Jak przejść z ZUS na KRUS?

W jaki sposób można potwierdzić fakt podlegania ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu? 

Fakt podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu (jeśli odpowiednie dokumenty nie znajdują się w posiadaniu KRUSu) rolnik potwierdzić może na kilka sposobów.

  1. Pracę na roli przed dniem 1 lipca 1977 r. (przed tą datą rolnicy nie podlegali ubezpieczeniu społecznemu) udowodnić można chociażby za pomocą dokumentów stwierdzających tytuł władania gospodarstwem (np. akt notarialny, akt własności ziemi, umowa dzierżawy).
  2. Jeśli zaś chodzi o osoby, które pracowały w gospodarstwach rolnych rodziców (dziadków) w charakterze domowników przed wprowadzeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego dla tych osób (przed dniem 1 stycznia 1983 r.), a następnie przejęły to gospodarstwo, to w ich przypadku wystarczy złożenie pisemnego oświadczenia w tym przedmiocie (oczywiście jeżeli odpowiednią dokumentacją dysponuje KRUS).
  3. W innych zaś przypadkach  należy dostarczyć zaświadczenie wystawione przez urząd gminy (potwierdzające miejsce zamieszkania oraz istnienie gospodarstwa rolnego w podanym okresie). Jeżeli jednak urząd nie dysponuje dokumentacją dającą możliwość potwierdzenia tych faktów, to udowodnić je można przy pomocy pisemnych zeznań co najmniej dwóch świadków.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Emerytura rolnicza/ Fot. Fotolia
Emerytura rolnicza/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama