| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Jak przejść z ZUS na KRUS?

Jak przejść z ZUS na KRUS?

W prasie pojawiły się ostatnio liczne informacje o firmach proponujących przejście z ZUS na KRUS. Oferta może kusić, gdyż składki na KRUS są trzykrotnie niższe niż te odprowadzane do ZUS. Ale czy i kiedy można przejść z ZUS na KRUS?

W świetle obowiązujących przepisów nic od lat się nie zmieniło. Nadzieje przedsiębiorców na znacznie niższe składki szybko rozwiewam.

Zobacz również: Wysokość składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników w 2014 r.

Czy można przejść z ZUS na KRUS?

Po pierwsze zarówno kupno 1 ha (przeliczeniowego) czy też nabycie udziału w takowym gospodarstwie rolnym nie daje żadnej podstawy do objęcia ubezpieczeniem w KURS, jeżeli taki przedsiębiorca opłaca składki w ZUS (art. 16 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników). A tacy mniemam poszukują sposobu na niższe składki.

Tak więc dopóki opłacamy składki w ZUS nie ma żadnej szansy na objęcie nas ubezpieczeniem w KRUS (nawet zakup 100 ha ziemi nie zmienia tej sytuacji).

Kiedy można przejść na ubezpieczenie w KRUS?

Jak już zdeterminowany przedsiębiorca z ZUS wystąpi (co wiąże się z koniecznością wyrejestrowania działalności gospodarczej) i zostanie objęty ubezpieczeniem w KRUS (po zakupie np. ziemi min. 1 ha przeliczeniowy), aby ponownie wrócić do legalnej działalności gospodarczej i pozostać w KRUS musi w nim płacić składki przez co najmniej 3 lata i pracować w nabytym gospodarstwie (tu mamy domniemane prawne). Co oznacza, iż przez te 3 lata firmy mieć nie może. Nie może także pracować na innej podstawie (oprócz nieoskładkowanej póki co nigdzie umowie o dzieło, którą ZUS dziś mocno kontroluje) (art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników). Jak już poświęci te 3 lata i ponownie założy działalność roczny dochód musi pozostać na tyle mały, aby kwota zapłaconego od niego podatku nie przekroczyła dziś 3.166 zł.

Emerytura rolnicza z KRUS

Dodać wypada także, iż aby uzyskać emeryturę rolniczą z KRUS trzeba opłacać składki co do zasady przez 25 lat oraz osiągnąć wiek określony w ustawie (pod uwagę bierze się tylko składki opłacane w KRUS, składki płacone w ZUS nie są brane pod uwagę. Inaczej niż w ZUS, który uwzględnia składki płacone w KRUS).

Tak więc przed decyzją o zmianie ZUS na KRUS należy rozważyć wszystkie za i przeciw, żeby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. 1991 Nr 7 poz. 24 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »